"Tisztelt elnök úr, tisztelt Országgyűlés, Magyarország adórendszere már bizonyított" - ezzel a mondattal kezdte meg Tállai András államtitkár vitaindító felszólalását az adócsomag parlamenti vitájában. Mint mondta, az alapvetően sikeres rendszeren nem szeretnének változtatni, továbbra is levennék a terheket a családokról, a kis cégekről, valamint a munkát terhelő adókat csökkentenék.
Társasági adókedvezmények maradnak a felsőoktatást, a sportot, valamint a filmeket támogatók számára - sorolta. Maradnak azonban a bankadók. Az internetadót mindeddig nem említette az államtitkár.
A jövedelmet terhelő adókról a fogyasztást terhelő adókra helyeződik a hangsúly - mondta. Támogatják a családalapítást és a munkavállallást, a vállalkozások adóinál pedig a munkahelyteremtés támogatását emelte ki. Kedvezőbb helyzetbe hozzák a kétgyerekes szülőket is - ígérte. Az első házasok pedig két évig havi 5000 forintos adókedvezményt kapnak.
Javaslatot tesznek arra, hogy a távközlési adó hatálya 2015-től terjedjen ki az internetes szolgáltatásra is - hozta fel az államtitkár az internetadó témáját is. Sok szót nem pazarolt rá: annyit tett még hozzá, hogy a szolgáltatók ebből levonhatják a befizetett nyereségadót.
Módosítják az áfatörvényt is, hogy tisztítsák a gazdaságot - sorolta tovább Tállai. A jövedéki adózást illető törvénymódosítások célja pedig a jogharmonizáció, ehhez kapcsolódóan kis mértékben, de emelkednek egyes szeszes italok adókulcsai. Igaz, a palackozott fröccs adómentes lesz - emelte ki, amire fideszes oldalról biztató, az ellenzéktől gúnyos nevetés volt a válasz.
Havi áfabevallási kötelezettséget írnak elő az új vállalkozások számára, bizonyos méret felett pedig éves helyett negyedévenkénti bevallásokat tesznek kötelezővé. A tételes áfa-adatszolgáltatás kötelezettségi határát 2 millióról egymilliósra viszik le.
A kormány és a magyar családok erőfeszítései meghozták eredményüket - kezdte felszólalását a Fidesz vezérszónoka, Mengyi Roland. Szerinte "Magyarországnak jó esélye van arra, hogy a következő években európai sikertörténetté váljon", 2015 pedig a bankelszámoltatás és a teljes foglalkoztatás irányába lépés éve lesz. Mint mondta, a családok támogatásának erősítése az új adótörvények célja. Folytatódik a gyed extra program is - mondta.
Mindenkinek részt kell vennie a közteherviselésből - mondta a fideszes vezérszónok az internetadóról. Erősen hangsúlyozta, hogy az adatforgalomra kiterjesztett adót is a szolgáltatóknak kell fizetniük, erre módosító javaslatot is adtak be, emellett a korábban már megígért 700, illetve cégeknél 5000 forintos felső korlátot is módosítóban kérik.
Burány Sándor, az MSZP vezérszónoka azzal kezdte: meglepte, hogy a kormány milyen rövid ideig beszélt, ennél már csak az lett volna jobb, ha még rövidebben azt jelentik be, hogy visszavonják az adócsomagot. Ha azt mondja a kormány, hogy minden rendben van már most, akkor mi indokolja az adóemeléseket - kérdezte.
Hiába tiltják meg ezt, az internetadót ugyanúgy át fogják hárítani a fogyasztókra, mint a korábbi különadókat - mondta a képviselő. Ráadásul ha árat emelnek, az áfa azon is 27 százalékos lesz. "Magyarán bármit mondanak önök, az internetadóval kapcsolatban egyetlenegy lehetséges megoldás van, kivenni a törvényből" - folytatta. Nem megoldás szerinte a felső limit sem.
A kormány a cafeteria megadóztatását is tervezi - derül ki a törvényből az MSZP-s vezérszónok szerint. Márpedig ez azt jelenti, hogy a munkáltató csak azt fogja vállalni, hogy csökkenti az ilyen juttatások értékét. A szocialisták úgy számolnak, hogy csak a cafeteria csökkentése és az internetadó havonta 10 ezer forintot vehet ki egy kétgyerekes család zsebéből.
Új pénzügyi különadó jön a befektetési alapoknak, szabad kezet kapnak az önkormányzatok az adókivetésben, és a pálinkás szabadságharcban is térdre kényszerült a kormány - sorolta tovább. A pálinkafőzés már adóköteles lesz a jövőben. De a chipsadót is kiterjesztették az alkoholokra, bár "valamelyik kormánytagnak nagyon szívügye lehet a mézes pálinka", ezt az egyetlen terméket kivették az adóköteles körből. "Jó egészséget kívánok az illetékes kormánytag számára" - tette hozzá Burány. De a környezetvédelmi termékdíj miatt drágább lesz a rendszeres tisztálkodás is.
Hargitai János a KDNP nevében úgy kezdte: az MSZP-s kritika is rövidre sikerült, ez azt mutatja, hogy nincs nagy baj a törvényjavaslattal. A legnagyobb pozitívum szerinte az, hogy az adótörvények stabilitást adnak az országnak. A legnagyobb bajt az okozza, ha a törvények kapkodva évről évre változnak, ez bizonytalanságot hoz - mondta. Azt elfogadja kritikaként, hogy az adócsomagnak vannak olyan elemei, mint az internetadó, amely a fogyasztási típusú adókat növeli, de ez azért kell szerinte, mert így lehet csökkenteni a munkát terhelő adókat. Ő 2016 és 2020 köztre ígérte a kétgyerekes családok adóterheinek csökkentését. "Elvesztettük azt a csatát" az Európai Unió bírósága előtt, ami a pálinkafőzésről szólt, "de hogy azért fricskát és nemet mutassunk az EU-nak", a fröccsnél kedvezményt ad a kormány. Az internetadóról annyit mondott még: okosan szabad csak bevezetni. 2018-ra mindenhova be akarják vezetni a szélessávú netet, ahhoz pedig bevétel kell - indokolt. Ráadásul szerinte a szolgáltatók nem fogják áthárítani a terhet, mert ha mindenki kap szélessávú internetet, akkor több lesz a fogyasztó.
Az adócsomag egy folyamatosan szűkülő tortából próbál minél nagyobb falatokat lehasítani a jobban élő csoportoknak - mondta a jobbikos Z. Kárpát Dániel, aki úgy számol: a rezsicsökkentés által megspórolt százezer forintnál "nagyobb összeg kerül kivételre a családok zsebéből". Ezért akár rezsinövelési csomagnak is hívná az adótörvényt. Az egyetlen pont, amelyet támogatni tud a pártja, az első házasok adókedvezménye. A magyarok által megtermelt pénzt a multik kicsalják az országból, évente 4000 milliárd forintot, a kormány pedig ez ellen nem tesz semmit - folytatta. Arra is hosszan sorolta a példákat, hogy a szolgáltatók igenis áthárítják a terheket a fogyasztókra, igaz, ő az internetadóról sokat nem beszélt.
Az internetadó totálisan a semmiből, a Fidesz korábbi álláspontjának ellentmondva került a csomagba - kezdte az LMP-s Schmuck Erzsébet. Az internetadó szerinte elfogadhatatlan, az nem csak a net szellemiségével ellentétes, hanem veszélyes is. Különösen igaz ez egy olyan országban, ahol még nem elég elterjedt az internet - idézte a Fidesz 2008-as mondatait. Hamisnak nevezte azt az érvet, hogy az internetes telefonálás miatt kéne ez az adónem, mert annak nem ekkora a súlya. De trükközni sem lehet, előbb vagy utóbb úgyis áthárítják a fogyasztókra a terhet - mondta. Ha spórolni akarnak, spóroljanak a közmédián vagy a kormánypropagandán - kérte. A cafeteria terheinek növelését ő is elfogadhatatlannak nevezte.
Az első független felszólaló, Szelényi Zsuzsanna arról beszélt: az adórendszer olyan, mint a Grimm-mesék farkasa, ami hiába veszi fel a nagymama ruháját, egy szőrös láb mindig kilóg. Az alapvető hiba az egykulcsos adó bevezetése volt, ez azonban nem működött, ezért kell azóta is újabb és újabb adókat bevezetni - mondta. Az internetadó pedig szerinte arról szól, hogy extra adót kell fizetnünk azért is, hogy dolgozunk. A mostani adócsomag egy kétgyerekes családnál havi 100 ezer forintos megszorítást jelent, "így nem érdemes családot alapítani". De nem lehet vállalkozást vezetni sem úgy, hogy amint az ember kidugja a fejét a vízből, a kormány bevezet egy új adónemet - tette hozzá.
A későbbiekben is hasonló volt a vita koreográfiája: az ellenzék az internetadóról és a cafeteria megadóztatásáról beszélt a legtöbbet, a kormányoldal pedig a családi kedvezményekről. Selmeczi Gabriella azzal fordult az ellenzékiek felé: "lehet ezekről a törvényekről vitatkozni, de elvitatni a jószándékot és azt, hogy ennek a politikának van alapja, és hogy szerintünk ez a politika helyes, hát én azt méltatlannak érzem ehhez a házhoz". Igaz, az is elhangzott az MSZP-sektől, hogy "ötezer forintért egy normális férfi nem fog megnősülni, de egy normális nő sem megy férjhez". Igaz, ez a kormánypárti válasz szerint azt példázza, hogy az MSZP-seknek "fogalmuk sincs a kereszténységről".
Adóügyek és tüntetés napirend előtt
Hazugság, hogy a korrupció állami szintre emelkedett volna Magyarországon - mondta Tállai napirend előtt ma ma a Parlamentben. Az államtitkár az MSZP-s Burány Sándor napirend előtti felszólalására válaszolt: a szocialista képviselő szerint a NAV-elnöknek tisztáznia kéne, hogy az Egyesült Államokból kitiltottak közt van-e, és addig is, amíg ez nem történik meg, fel kéne őt függeszteni. Tállai erre válaszul arról beszélt, hogy az MSZP több elvesztett választás után (ezt a szófordulatot tegnap is tucatnyi alkalommal használta a kormánypárt) alaptalan vádaskodásba kezd, a hozzájuk kötődő tüntetők bűncselekményeket követnek el, majd hosszan sorolta az MSZP-közeli korrupciós botrányokat.
Selmeczi Gabriella a vasárnapi tüntetésről beszélt, mint mondta, "a Fidesz nyitott a vitára, mindig is nyitott volt, az erőszak, a vandalizmus azonban nem lehet elintézője, elrendezője semmiféle vitának". A fideszes képviselő szerint a magukat civileknek álcázó balliberális politikusok támadták meg a Fidesz-székházat, mindez pedig előre ki volt tervelve. "Ez a problémakezelésük, az erőszak és a vandalizmus 2006 óta" - mondta.
Tényleges életfogytiglan helyett 40 év?
Az első napirendi pontban a büntetőjogi törvénycsomag több részletszabályozás mellett a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés különleges kegyelmi lehetőségeit rendezi az új törvény - mondta el Trócsányi László igazságügy-miniszter. Ha az elítélt legalább 40 évet letöltött a büntetéséből, akkor kötelező lenne felülvizsgálni az ítéletet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.