"Az elmúlt fél évben Kuba semmilyen módon nem támogatta a nemzetközi terrorizmust, és biztosítottak arról, hogy a jövőben sem fogja." - indokolta az elnök a kongresszusnak.
A lépést Kubában is üdvözölték, hiszen a vezetés jó ideje nehezményezte, hogy miközben Irak lekerült a listáról, Kuba változatlanul szerepel rajta olyan országok társaságában, mint Irán, Szudán és Szíria. Világos, hogy Kuba politikai okokból tagja a "klubnak", ám ez a kedvezőtlen besorolás jó néhány gyakorlati hátránnyal jár: a washingtoni kubai képviselet nem nyithatott bankszámlát az USA-ban, és egyetlen amerikai pénzintézet sem szívesen állt szóba vele.
A kedvező fordulat után máris több amerikai cég kacsintgat Kuba felé, köztük mezőgazdasági és távközlési vállalatok (bár becslések szerint internet-hozzáférése továbbra is csak a lakosság kevesebb, mint öt százalékának van). Sokan örültek a nyitásnak a helyiek közül is, egy márciusi közvélemény-kutatás szerint az emberek a fellendülő kapcsolatoktól több gyógyszertárat, szupermarketet várnak, és azt, hogy végre a takarékszámlát nyithassanak.
Ám a szakértők szerint nem az átlagemberek, hanem a lakosság kb. 10-15-át kitevő magánvállalkozói rétege, a főleg vendéglátásból és turizmusból élők érzékelhetik majd a változásokat. A The New Yorker szerint tavaly december óta háromszor annyi turista utazott Kubába, mint 2014-ben, akiknek többsége még az előtt akarja látni a szigetországot, még mielőtt az "teljesen megváltozna".
Márpedig erre minden esély megvan Geoff Thale, a Washingtoni Latin-amerikai Iroda emberi jogi szervezet programigazgatója szerint, aki a Népszabadságnak elmondta, hogy a gazdasági fellendülés következtében növekszik az információ-hozzáférés, ami öt éven belül az ország politikai rendszerére is döntő befolyással lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.