Budapestet érdemes külön elemezni, hiszen a választópolgárok csaknem húsz százaléka itt él, ezért az itteni eredmények jelentősen befolyásolták az országosat is. A főváros lakóinak életkörülményei sokkal jobbak, mint az átlag, az ország északkeleti területeiről nem is beszélve: a munkanélküliségi ráta például csaknem tíz százalékponttal alacsonyabb, mint Borsodban, a nettó átlagkereset pedig több mint másfélszer annyi, mint Szabolcsban. Ezért nem is volt kérdés, hogy Budapesten az MSZP megveri a Jobbikot, ám az, hogy csaknem két és félszer annyi szavazatot kapott, meglepő. Sokkolta is a hír Vona Gáborékat, feketelevesként ráadásul még az LMP is megelőzte a szélsőjobboldaliakat.
Ötvenhét helyen újráznak
Míg az előző választások során többször előfordult, hogy csak a második forduló döntött arról, ki fog kormányozni, most ezt már vasárnap óta tudjuk. Ám majdnem ilyen lényeges, hogy a Fidesznek lesz-e kétharmados többsége. Ez viszont csak 11 nap múlva derül ki.
Az első körös eredményekből persze lehet következtetéseket levonni a második fordulóra. Bár arra lehetett számítani, hogy a korábbi választásokhoz képest most sokkal több helyen lesz első fordulós győztes az egyéni kerületekben, a 119 mégis kissé váratlan, arról nem is beszélve, több helyen csak néhány tized százalékon múlt, hogy 25-én, a második körben ismét az urnákhoz kell-e járulni. Abban persze semmi rendkívüli nincs, hogy csak fideszesek nyertek vasárnap, az azonban még a legpesszimistább szocialistákat is megdöbbentette, hogy az 57 fennmaradó hely közül csak egyben aratott részsikert MSZP-s képviselőjelölt. Igaz, Tóth József ezt nagyon meggyőzően tette, több mint nyolc százalékpontot vert a fideszes Spaller Endrére.
Orbán Viktor pártja legfeljebb kilenc második fordulós versenyt bukhat el ahhoz, hogy még biztosan meglegyen a kétharmados többsége, azaz legalább 258 képviselője. Ha ennél többet, de legfeljebb 12-t veszítenek el, akkor is van még erre esélyük. Tizenháromnál, illetve ennél több „bukásnál” elbúcsúzhatnak e vágyuktól.
Ám reálisabb forgatókönyvnek tűnik a Fidesz-siker. Azt nehéz megmondani, mekkora különbség fordítható még meg, de a legtöbb helyen olyan tetemes az eltérés a Fidesz és az MSZP között, hogy ennek nincs komolyabb realitása. Legfeljebb 8-10 olyan választókerület lehet, ahol mégis van erre esélye az eddigi kormánypártnak. Annak, hogy ilyen kevés helyen az az elsődleges oka, hogy az „életben maradt” jobbikos és LMP-s jelöltek nem lépnek vissza, ez ugyanis nagy presztízsveszteséget jelentene a számukra. S tegnapi hír, hogy ennek épp az ellenkezője történik, négy fővárosi választókerületben a szocialista jelölt lép vissza az ökopárt javára a fideszes kétharmad megakadá-lyozása céljából.
Befolyásolja a második körös eredményt a részvételi arány is. Ám ugyanannyi érvet lehet felhozni a mellett, hogy inkább a fideszes választóknak fontos a szavazás a kétharmad reményében, mint a mellett, hogy inkább a szocialistáknak, akik ezt meg kívánják akadályozni. Így e feltételezések sem jelentenek biztos támpontot. Az sem mindegy persze, hogy azok mit tesznek, akiknek a jelöltje már kiesett: ők lehet, hogy elmennek, s voksolnak a kevésbé antipatikus politikusra – a másodlagos pártpreferencia akár erős is lehet –, de ugyanígy szól érv a mellett is, hogy inkább otthon maradnak. ABCs
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.