BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átláthatatlan üvegzsebek

Teljességgel esetleges, hogy mikor és milyen, egyébként kötelezően közzéteendő közérdekű információkat tesznek elérhetővé honlapjukon a költségvetési intézmények. Az üvegzsebtörvényt tizenhárom év után sem sikerül maradéktalanul betartani

A Köztársasági Elnöki Hivataltól a minisztériumokon át a kormányhivatalokig az úgynevezett közfeladatot ellátó szervek többségének honlapján számos közérdekű adatnak és információnak elérhetőnek kellene lennie. Az adatok pontos köréről a 2003-ban elfogadott üvegzseb-törvény, illetve a 2011-ben annak helyébe lépett információszabadságról szóló törvény rendelkezik, ami azt is meghatározza, hogy milyen időközönként kell frissített munícióval ellátni a közpénzek felhasználása iránt érdeklődő állampolgárokat.

A közzétételi lista szerint a nyilvánosságra tartoznak egyebek mellett az adott intézmény gazdálkodási adatai, amelyek közül a költségvetést a változást követően azonnal frissíteni kell, a foglalkoztatottakra és a közbeszerzésekre vonatkozó adatokat negyedévente, a támogatásokat és az ötmillió forint értékhatárt meghaladó szerződéseket hatvan napon belül elérhetővé kell tenni.

A kormányzati szervek, így az egyes minisztériumok honlapjai is egyetlen gyűjtőportál, a kormany.hu alatt műkődnek. Mint a Kormányszóvivői Irodától megtudtuk: az itt szereplő adatokat, mint adatfelelősöknek, az egyes tárcáknak kell közzétenniük és a törvény előírásai szerint frissíteniük.

Ehhez képest az oldalon a „Költségvetési adatok, információk” fül alatt szereplő 76 dokumentumból mindössze egynél szerepel idei dátum, és tavaly is csak 15 anyagot tudtak ide feltölteni. Vagyis az idei költségvetésre vonatkozóan semmilyen számot nem találunk a honlapon.

A támogatásokra vonatkozóan sem a legfrissebb adatokat találjuk a kormany.hu-n. A 68 közzétett dokumentumból a Miniszterelnökségé a legutóbbi, a 2012-es támogatásokról. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) 38 dokumentumot tett közzé, míg az NGM, a Miniszterelnökség, a HM mindössze kettőt, a Külügyminisztérium csupán egyet, az is 2010-es.

A közpénz-felhasználás átláthatóságának egyik kulcskérdése a hatályos szerződések áttekinthetősége. Vannak tárcák, amelyek a teljes szerződést közzéteszik a honlapon, míg mások táblázatos formában adnak tájékoztatást a megkötött kontraktusokról. A törvény szerint elegendő ez utóbbi is, de a közzétételnek az aláírástól számított hatvan napon belül meg kell történnie, amit alig tartanak be a minisztériumok.

A másik fontos mérce a közbeszerzések nyilvánossága. A kormányzati portál tanúsága szerint 202 közbeszerzéssel kapcsolatos dokumentumot osztottak meg az állampolgárokkal a kormányzati szervek. A törvény szerint nyilvánossá kellene tenni az éves közbeszerzési terveket is, azok közül szinte alig tettek közzé valamit.

Tavalyi vagy régebbi adatok szerepelnek

A Köztársasági Elnöki Hivatal és az Országgyűlés Hivatala honlapjain egyaránt a 2012-es költségvetési és foglalkoztatotti adatok szerepelnek, szerződéseket a weboldalak tanúsága szerint nem kötöttek.

A Magyar Tudományos Akadémia és az Országos Bírói Hivatal még ennél is kevésbé tartja be a törvényt: az előbbinél 2011-esek a támogatási adatok, évekkel korábban megkötött szerződések olvashatók, míg az utóbbinál sem a gazdálkodásra, sem a működésre vonatkozóan nem találunk semmilyen tájékoztatást. Mint az OBH sajtóirodáján közölték: az új honlapjuk január 1-jén indult, és még nem tudták feltölteni a tartalmakat.

A Magyar Tudományos Akadémia és az Országos Bírói Hivatal még ennél is kevésbé tartja be a törvényt: az előbbinél 2011-esek a támogatási adatok, évekkel korábban megkötött szerződések olvashatók, míg az utóbbinál sem a gazdálkodásra, sem a működésre vonatkozóan nem találunk semmilyen tájékoztatást. Mint az OBH sajtóirodáján közölték: az új honlapjuk január 1-jén indult, és még nem tudták feltölteni a tartalmakat. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.