BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Balog Zoltán: a külföldi kritika miatt elfordulnak Európától a magyarok

A külföldről érkező kritika miatt jelentősen csökkent az Európai Unió (EU) támogatottsága Magyarországon, a kormánynak azonban ismét az EU pártjára kell állítani a lakosságot, mert az EU-n belül akarja megoldani a rendszerváltás óta felgyülemlett problémákat - mondta Balog Zoltán kedden Lipcsében.

Az emberi erőforrások minisztere a német Kereszténydemokrata Unióhoz (CDU) közel álló Konrad Adenauer Alapítvány (KAS) Szabadság Magyarországon című pódiumbeszélgetésén kifejtette: a Fidesz "egy erősen Európa-szkeptikus országban" tíz éven keresztül egyben tartotta és EU-párti irányba fordította a jobboldalt, a Magyarországgal szembeni erős, "részben fundamentalista" kritika miatt azonban 2011 első félévében a lakosság egészét tekintve 30 százalékkal csökkent az unió támogatottsága.

"Most megint nekünk kell felépíteni" az EU támogatottságát - hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve, hogy a kormány "természetesen" az unió tagjaként akarja meghaladni "a görögországi viszonyokat", amelyeket a nyolc évi szocialista kormányzás után megörökölt.

Kifejtette: a bírálatokban van "némi igazság", hiszen a kormányváltás óta Magyarországon "lélegzetelállító sebességgel" zajlanak a változások, mert meg kell oldani a rendszerváltás óta felgyülemlett problémákat, amelyek miatt a térségben "az elsőből az utolsók lettünk". E gyors változásból adódik a magyarországi folyamatokat övező külföldi aggodalom - mondta Balog Zoltán. Hozzátette: a 22 évvel a rendszerváltás után még mindig "a radikális változások korát élő" Magyarországon az új kormány szinte valamennyi nagy rendszert átalakított, mert helyre kellett állítania az ország működőképességét, és e munka során történtek "durva hibák is" - mondta a miniszter.

Arnold Vaatz, a CDU/CSU pártszövetség parlamenti képviselőcsoportjának helyettes vezetője egyebek között azt mondta: a Magyarországgal szembeni kritika "erősen pártpolitikai meghatározottságú", hátterében az áll, hogy az európai baloldal "mélyen megrettent" attól, hogy a 2010-es választáson a magyar baloldal "a felismerhetetlenségig marginalizálódott".

Matthias Cornils médiajogász, a mainzi Johannes Gutenberg egyetem kutatója a médiatörvényről szólva úgy vélte: érdemes lett volna óvatosabban, megfontoltabban nekiállni a reformokhoz, hiszen a médiatörvény példája azt mutatja, hogy a gyorsaság hibákhoz is vezet. A szakértő üdvözölte, hogy a kormány párbeszédet folytatott a jogszabályt kifogásoló intézményekkel és módosításokat eszközölt. Ugyanakkor a magyar médiahatóság így is szinte páratlanul nagy hatáskörrel rendelkezik, a média valamennyi ágát ellenőrzi, ez a "szokatlan központosítás" pedig "nem éppen az államigazgatáson belüli hatalommegosztás mintapéldája" - fejtette ki. Hozzátette: egy további "dilemma", hogy miként lehet a média, különösen a közszolgálati média felügyeletét távol tartani az államtól és a pártpolitikától. Ez azonban nem csupán Magyarországon kérdés, hanem például Németországban is.

Georg Paul Hefty, a Frankfurter Allgemeine Zeitung című konzervatív német lap volt rovatvezetője egyebek között elmondta: a magyar kormány tevékenysége körüli nemzetközi diskurzus összemérhetetlen vélekedések vitája, "hitek harca", amelynek során a baloldali politikusokban "pavlovi reflexek" alakultak ki, vagyis amint meghallják azt a szót, hogy Magyarország, rögtön "harapnak".

A médiatörvénnyel kapcsolatban úgy vélekedett: a kormányok egész Európában, és talán még Amerikában is "próbálkozások és hibák" révén tanulnak, a törvény sorsa pedig azt mutatja, hogy a magyar kormány is képes demokratikus eljárás révén korrigálni a hibáit és az európai normákhoz igazítani a jogszabályokat.

Balog Zoltán a mintegy 70 fős, többnyire német közönség előtt zajló rendezvényen mindezzel kapcsolatban megjegyezte: Magyarország legfontosabb problémája nem a médiatörvény, hanem a jobboldali radikalizmus és a 3 millió embert sújtó mélyszegénység.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.