Az azeri férfi átadásakor az elítélt személyek átszállításáról szóló 1983-as strasbourgi Európai Egyezmény alapján járt el Magyarország - áll a Külügyminisztérium és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közös, szombat délutáni közleményében. A két tárca Örményország lépését "sajnálatosnak" tartja.
"Ramil Safarov kiadatásának lépései zárt ajtók mögött zajlottak. A titkos megbeszélések az azeri elnök komoly személyes ellenőrzése mellett már egy éve folynak. - ezt nyilatkozta Novruz Mammadov, az azeri elnök külkapcsolatokért felelős irodájának vezetője a News.az-nek. - Ilham Aliyev hosszú idő óta követte a magyar és azeri jogi irodák munkáját. Az ügy lezárásához végül az az egyezmény vezetett, amely Orbán Viktor magyar miniszterelnök azeri látogatásakor született."
Az ügy előzménye, hogy Örményország megszakította diplomáciai kapcsolatait Magyarországgal pénteken, miután Magyarországról Azerbajdzsánba szállították Ramil Sahib Safarovot, aki ott elnöki kegyelemben részesült. Tiltakozásul Jerevánban paradicsommal dobálták meg és letépték a magyar tiszteletbeli konzulátus zászlaját Örményország Köztársasági Pártjának (HHK) hívei.
Az örmény külügyminisztérium által kiadott közlemény szerint – amelyet szombatra virradóra idézett a news.am hírportál – az örmény hatóságok többször tájékoztatták a magyar kormányt arról, hogy Azerbajdzsánban állami, sőt, államfői szinten dicsőítik Ramil Safarov bűncselekményét. „Lehetetlen, hogy Magyarország kormánya ne tudott volna a különféle szintű és kaliberű azerbajdzsáni hatóságok számos megnyilatkozásáról, aminek következésképpen elegendő alapot kellett volna szolgáltatnia ahhoz, hogy kételyek merüljenek fel a bírósági ítélet végrehajtását illetően Azerbajdzsánban” - írja az örmény külügyminisztérium.
Ennél is keményebben fogalmazott az örmény államfő. Szerzs Szargján az ENSZ-tagállamok nagykövetei előtt hangsúlyozta: az örmény nemzet soha nem bocsátja meg az azeri gyilkos kiadatását és szabadon engedését. „ Egy olyan országnak, amely fejlettnek és civilizáltnak tekinti magát, nincs joga így viselkedni, és megérdemli, hogy partnerei megfelelő felülvizsgálatnak vessék alá” - közölte az elnök.
A magyar kormány álláspontja szerint Magyarország Ramil Sahib Safarov ügyében mindenben a nemzetközi jog szabályai szerint járt el. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) azt közölte, a bakui igazságügyi minisztérium arról tájékoztatta a magyar szaktárcát, hogy Safarov ítéletét nem alakítja át, hanem közvetlenül folytatja az ítélet végrehajtását.
Az érvelés láthatóan nem győzte meg Washingtont. Az amerikai vezetés részéről többen is tiltakoztak a lépés miatt.
A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsa által kiadott közelmény hangsúlyozza: Barack Obama aggódik a Ramil Safarovnak adott azeri elnöki kegyelem miatt, ezért Washington arra kéri Budapestet, magyarázza meg, miért döntött az azeri katonatiszt kiadatása mellett. „Ez a cselekedet ellentétes a regionális feszültség csökkentése és a megbékélés érdekében tett erőfeszítésekkel” - hangsúlyozta tanács szóvivője, Tommy Vietor által kiadott közlemény. Ebből az is kiderül: az azeri illetékesektől magyarázatot kértek, emellett Magyarországot is megkérték arra, magyarázza meg a Safarov hazaküldésével kapcsolatos döntését.
Közleményt adott ki pénteken az üggyel kapcsolatban Patrick Vetrell, az amerikai külügyminisztérium szóvivője is, aki úgy fogalmazott: „További részleteket várunk Magyarországtól azzal a döntéssel kapcsolatban, hogy Safarovot átengedte Azerbajdzsánnak”.
A külügyi állásfoglalás is arról szólt, hogy az Egyesült Államokat aggasztja a kegyelem, amelyben az azeri elnök a Bakuba pénteken hazatérő katonatisztet részesítette. A dokumentum emlékeztetett arra, hogy Safarov életfogytig tartó szabadságvesztését töltötte Magyarországon, amiért 2004-ben, egy budapesti NATO-képzésen meggyilkolta Gurgen Margarjan örmény katonatisztet. Vetrell rámutatott, hogy az amerikai külügyi tárca magyarázatot vár Azerbajdzsántól, és elítél minden olyan lépést, amely szítja a térségbeli feszültséget.
Alkuról ír a Reuters
Magyarország erősíti gazdasági kapcsolatait Azerbajdzsánnal - emlékeztet a Reuters. A hírügynökség említést tesz a Nabucco-projektről, illetve a magyar sajtóra hivatkozva megemlíti: Azerbajdzsán 2-3 milliárd euró értékben vásárolhat magyar állampapírokat.
Szapáry György washingtoni magyar nagykövet az MTI-nek elmondta, hogy péntek délután mintegy féltucatnyi örmény tüntető tiltakozott két órán át az amerikai fővárosban működő magyar diplomáciai képviselet előtt. Az Amerika Örmény Nemzeti Bizottsága (ANCA) pénteken a szervezet weboldalán keresztül arra szólította fel támogatóit, hogy mind a washingtoni magyar nagykövetnél, mind Obama elnöknél tiltakozzanak az ellen, hogy „az igazságszolgáltatást nevetség tárgyává tették”. Az ANCA elnöke, Ken Hachikian levelet írt Obama elnöknek, amelyben erőteljes amerikai fellépést sürgetett amiatt, hogy „Azerbajdzsán kormánya erőszakra bátorítja saját állampolgárait”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.