BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Holnap megszavazzák a sampon-, a szappan- és a pálinkaadót is

Ötnapos munkahét kezdődött meg a parlamentben. Az adótörvényekről holnap szavaznak, szerdától péntekig tárgyalják a 2015-ös költségvetést.

Ismét EU-zászlókkal indult a parlamenti ülés - az MSZP-s képviselők, ahogy múlt héten, most is uniós zászlókat vittek az ülésterembe, amit ezúttal sem engedtek bent tartani. "Én megértem, hogy szocialista képviselőtársaim mindig csak valamilyen más színű zászlóval együtt tudják elviselni a magyar nemzeti lobogót, vagy vörössel, vagy kékkel, de ez most a magyar nemzeti parlament” - mondta Kövér László.

Az adótörvényekről holnap szavaznak, de az adócsomag vitáját már ma megejtették. Mengyi Roland mutatta be a bizottsági módosító javaslatot. Mint mondta, a legtöbb kritikát az ellenzéktől a törvényalkotás folyamata kapta - a módosítások nagyok voltak, és többször is az éjszaka közepén küldték ki a javaslatokat. Ez utóbbit a fideszes képviselő is kritizálta. Mint mondta, kevés az érdemi módosítás. Ezek közül kiemelte a távközlési adó elvetését, közismertebb kifejezéssel azt, hogy az internetadót mégsem vezetik be. Beszélt arról is, hogy a cafeteria adóterhein az alsó sávban mégsem változtatnak. Ami a reklámadót illeti: szerinte az arányos közteherviselést növeli, hogy a jelenlegi 40 százalékos adókulcsot 50 százalékosra kívánják emelni (ebbe az adókulcsba egyedül az RTL tartozik, amely már most is a reklámadó négyötödét fizeti).

Az MSZP-s Harangozó Tamás azt mondta: az RTL adójának tovább növelése durva beavatkozás a sajtószabadságba. El tudja-e végre dönteni a kormány, hogy igazságos vagy arányos közteherviselést szeretne? - kérdezte. Szerinte ez csak egy fokkal kulturáltabb megoldás, mint ha megszállnák az RTL Klub székházát.

A fideszes Szűcs Lajos is arról beszélt: a netadó kivezetése fontos változtatás. Az MSZP-ből Burány Sándor azt mondta: elképesztő, hogy a Fidesznek mi minden jut eszébe, ha adókivetésről van szó, megadóztatják a szappant és a sampont is, és a szabadságharc elvesztése után adóköteles lesz a pálinkát is. Az élelmiszerlánc-felügyeleti díj megemelése pedig gyakorilatilag 6 százalékpontos adóemelést jelent szerinte.

Az adótörvény legnagyobb nyertese Andy Vajna - kezdte a jobbikos Hegedűs Lórántné. Mi az online kaszinók társadalmi hasznossága? - kérdezte.

Az LMP-s Schmuck Erzsébet arra kérte a kormányt: végleg tegyenek le a netadó tervéről, ne költsenek fölösleges milliárdokat egy olyan konzultációra, ami az utcán már lezajlott. A cafeteria adójának megemelése, majd a visszakozás is a kapkodást tükrözi - mondta. Szerinte nem elfogadható semmilyen emelés, mert a cafeteria megadóztatása a szegények adója. A függetlenek közt ülő Szelényi Zsuzsanna pedig azt mondta: öt éve adót adóra halmoz a Fidesz-kormány, a különadók célja büntetés és átverés.

A legfőbb mondandója minden felszólalónak az volt, hogy vonjuk vissza ezt az adórendszert, ez nem tudom megígérni, ilyenre még nem volt példa a magyar demokráciában - válaszolta Tállai András.

Orbán a Parlament előtt

Eljött az a hét, amikor Orbán Viktornak meg kellett jelennie a parlamentben az azonnali kérdésekre válaszolni. Elsőként az MSZP-s Gőgös Zoltán kérdezte a miniszterelnököt arról, hogy miért emelkedik az élelmiszerlánc-felügyeleti díj. Orbán előbb két mondatban lerendezte a választ: miután a szocialista képviselő áfaemelésnek nevezte, annyit mondott, hogy nem nő az áfa. A viszontválaszra már bővebben reagált, mint mondta, azért emelik a díjat, mert nem akarják, hogy szemetet etessenek a magyarokkal.

A jobbikos Mirkóczki Ádám arról kérdezte a miniszterelnököt: hogyan értékeli azt, hogy a kampányban fideszes politikusok zsarolták a településeket azzal, hogy nem kapnak pénzt, ha nem a Fidesz nyer. Orbán minden párt nevében visszautasította a vádat. A jobbikos képviselő erre azt mondta: a Fidesz nem tudta elviselni az önkormányzati vereségeket - Orbán szerint ez azt jelentené, hogy a Jobbik eltörölné a választási jogorvoslatot, majd felsorolta, hogy az előző ciklusban melyik ellenzéki vezetésű várostól mennyi adósságot vállaltak át.

Az MSZP következő azonnali kérdésével Harangozó Tamás fordult Orbánhoz. Az illiberális demokráciáról, Vida Ildikó, Polt Péter és Domokos László kinevezéséről, a korrupciós ügyről és a társadalmi szakadék növekedéséről kérdezte a miniszterelnököt: tényleg erre készült 25 éven át? Orbán azt mondta neki konkrétumok helyett: "az az állítás, mely szerint Magyarországon a miniszterelnök hatalma korlátlan lenne, nem felel meg a tényeknek". Ha pedig az illiberális államról lenne szó, írjon a képviselő publicisztikát, majd válaszol rá - mondta. Harangozó azzal kezdte a viszontválaszát: írt már ilyet, el is küldte Orbánnak, aki ehelyett Semjén Zsoltot bízta meg azza, hogy adjon egy minősíthetetlen választ.

A jobbikos Sneider Tamás a Fidesz 2010-es, szociális dolgozókról szóló ígéreteivel szembesítette a kormányt. Orbán azt mondta: szeretné, ha a szociális szektorban dolgozók tudnák, hogy a kormány megbecsüli a munkájukat, és amint pénzügyi lehetőség lesz erre, ezt a megbecsülést pénzügyileg is érezhetik majd. A kormányfő szerint erre akár jövőre is lehetőség adódhat már. A jobbikos képviselő azt mondta erre: már másfél éve megindult az egyeztetés, és még mindig nem történt semmi. Orbán erre azzal válaszolt, hogy az idei és a 2015-ös költségvetésben van már ágazati bérpótlék, de ez persze nem elég, ezért is hozzák létre jövőre a szociális ágazat életpályarendszerét.

Schiffer András azt kérdezte a miniszterelnöktől: miért tették lóvá a kistelepüléseket? Egy 2012-es törvénnyel ugyanis az idei választástól durván lecsökkentették a kistelepülési polgármesterek fizetését, emiatt a jelöltek száma durván lecsökkent, különösen a független és az ellenzéki jelölteké. A fideszesek viszont elindultak, mintha csak sejtettek volna valamit, most a választás után viszont emelik a béreket. Orbán erre azt válaszolta: a 2012-es törvényt már megvitatták, erre most nem reagálna. A másik vád, ha igaz lenne, valóban elfogadhatatlan Orbán szerint, de mint mondta, a kormány nem fogja támogatni az indítványt.

Schiffer András Polt Péternek tett fel azonnali kérdést: mit gondol az ügyészség a trafikügyekről és a Horváth András által kirobbantott botrányról. A legfőbb ügyész azt válaszolta: a szekszárdi trafikok ügyében már tisztábban látnak, de a nyomozás még tart. A zöld dosszié ügyében már tart a nyomozás, november 4-én gyanúsítotti nyomozásra is sor került.

Az első napirend előtti felszólalásban az LMP-s Schmuck Erzsébet a devizahitelek forintosításáról beszélt: mint mondta, a kormány a bankok oldalára állt azzal, hogy piaci árfolyamon forintosítják a hiteleket. Répássy Róbert államtitkár válaszában azt mondta: a fair bankok törvényével és a forintosítással lezárják a devizahitelezés problémáját. A KDNP-s Aradszki András a népesedési folyamatokról beszélt, erre válaszul Veresné Novák Katalin államtitkár megállapította, hogy akkor tudjuk a korábbi negatív tendenciát megfordítani, ha a szülőképes korú nők többet szülnek.

A jobbikos Volner János a külföldre vándorolt "gazdasági menekültekről" beszélt, Tállai András válaszul az MSZP-s kormányok gazdaságpolitikáját szidta. Az MSZP-ből Tóbiás József volt az első, aki ma elővette a kitiltási botrányt; mint mondta, a kormány menekül a valóság elől. Neki is Tállai válaszolt, aki szerint Vida Ildikó NAV-elnökkel szemben semmilyen konkrét bizonyíték nem derült ki - mellesleg azt is elmagyarázta, hogy a Fidesz nyert Ózdon. Rogán Antal pedig a devizahitelek forintosítását mutatta be - az ő számításai szerint jól járnak a devizahitelesek, és ebben persze nem volt vitája a kormány nevében felszólaló Répássy Róberttel sem.

Lázár megvédte a Századvéget

Az MSZP-s Tóth Bertalan a Századvég kormányzati megbízásairól interpellálta Lázár Jánost. A miniszter válaszul a Századvég 2006 és 2010 közti pályázatairól beszélt, és azt mondta: az Orbán-kormányok alatt az állami pénzekhez nyílt pályázatokon jutott hozzá a cég. Ami a kitiltást illeti: az USA szerinte nem adott bizonyítékot, magyar állampolgárt pedig nem szolgáltat ki a kormány hiteles bizonyíték nélkül. Arra a kérdésre, hogy elfogadja-e Lázár válaszát, Tóth azt felelte: "tisztelt miniszter úr, nem értem, hogy mit mond, tolmácsot szeretnék kérni".

A kérdések közt Rétvári Bence államtitkár arról beszélt: "több ezerrel több óvodai férőhely van, mint ahány óvodás, csak nem azokon a helyeken".

A szokásos interpellációs kör, és az azonnali kérdésekkel, valamint a kérdések után elsőképp arról tárgyaltak, hogy tárgysorozatba vegyenek-e egy jobbikos javaslatot a luxus-úszómedencéket terhelő adókról (szavazás holnap lesz).

A napot bizottsági jelentések és módosító javaslatok vitájával folytatják. Az adócsomag után jönnek a nemzetközi szerződések: az EU és Norvégia, valamint Izland közti átadási eljárásról, illetve az Európa Tanács korrupciós büntetőjogi egyezményéről tárgyalnak. Utána a büntetés-végrehajtási törvény bizottsági módosítót vitatják meg - ez a törvény tenné lehetővé, hogy a tényleges életfogytiglant 40 év után felülvizsgálják -, majd az önkormányzati törvényeket módosítják, amellyel Tarlós Istvánnak adnának erős vétójogot a fővárosi közgyűlésben. Végül igazságügyi és magánjogi tárgyú törvénymódosítások vitájával zárják a napot.

A héten ezután még négy ülésnapot tartanak, holnap szavaznak többek közt az adócsomagról is, szerdától péntekig pedig a költségvetést tárgyalják. A napirendre felvették a ma beadott törvényjavaslatot a devizahitelek forintosításáról is, erről a vitát pénteken tartják meg, a szavazás pedig jövő kedden lesz.

A kérdések közt Rétvári Bence államtitkár arról beszélt: "több ezerrel több óvodai férőhely van, mint ahány óvodás, csak nem azokon a helyeken". -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.