Az elemzés összegzésében az olvasható, hogy megállt a Fidesz elmúlt negyedévi "felfelé araszolása", a szeptemberi 27 százalék után most 26 százalékos a választókorú népességen belüli tábora. A második helyen tartózkodó MSZP valamelyest növelte a támogatottságát, a múlt havi 14-ről 16 százalékra. A Jobbik tartja a harmadik helyet és híveinek száma sem változott, 6 százalékon áll. Az Együtt-PM tábora az Ipsos szerint némileg bővült, szeptemberben 3 százalékot ért el, most 4 százaléknyian állnak mögötte. A DK támogatóinak aránya az idei évben állandósulni látszó 1 százalékról előbb 2, most 3 százalékra nőtt. Az LMP az előző választások óta eltelt időszak leggyengébb eredményét érte el, jelenleg a szavazásra jogosultak 1 százaléka nevezte meg első számú kedvenceként.
A pártoktól távolságot tartók csoportja 42 százalékos, és magában foglalja a 12 százaléknyi bizonytalant, a 8 százaléknyi rejtőzködőt, valamint a 22 százaléknyi teljesen passzív választópolgárt - állapította meg az Ipsos.
A közvélemény-kutató cég szerint bár a biztos pártválasztók csoportjában még most is viszonylag kevesen (34 százaléknyian) vannak, a választások előtt fél évvel szükségszerű figyelni a körükben mért adatokat. A Fidesz ebben a körben 49 százalékos, az MSZP - némileg erősödve - 28 százalékos. A Jobbik nagyjából azonos szinten állt az elmúlt hónapokban, az aktív körben mért tábora ezúttal is 11 százalékos. A DK a biztos pártválasztók 4 százalékára számíthat, s ezzel közel került az 5 százalékos Együtt-PM-hez. Az LMP az eltökélt választói közegben is mindössze 1 százalékot ér el.
Az Ipsos mérése alapján októberben a magyar választópolgárok 44 százaléka nyilvánította ki a kormányváltás iránti igényét, és 29 százaléknyian álltak ki amellett, hogy a mostani kabinetnek kellene maradnia a 2014-es választásokat követően is.
Az Orbán Viktor vezette kabinet távozását óhajtók hattizedének van pártpreferenciája, négytizedének viszont nincsen. Azaz: egyértelmű, hogy az ellenzéki pártok támogatói a kormány leváltását szeretnék, de az nem, hogy a politikai fordulatra várók mindegyike találna magának olyan szervezetet, amely végrehajtja azt - közölte az Ipsos.
A cég adatai alapján a kormányváltást szükségesnek tartó, de pártpreferenciával nem rendelkező csoport a teljes választókorú népességen belül 17 százalék, azaz nagyjából 1,4 millió fő. Az aktuális helyzetről való véleményük egy irányba mutat: 92 százalékuk szerint ma Magyarország rossz úton halad, s csak 4 százalékuk gondolja, hogy kedvezően alakulnak a dolgok. E csoport 56 százaléka egyébként már az előző parlamenti választáson sem vett részt.
Nehézséget okozhat a kormányváltásban gondolkodó, de jelenleg pártot nem választók megszerzése az ellenzéki erők számára, mert rendkívül passzívak most is: csupán 36 százalékuk fontolgatja azt, hogy elmegy szavazni - értékeli az Ipsos, amelynek számításai alapján a kabinet távozását óhajtó, aktuálisan pártnélküli polgárok közül körülbelül félmillió ember - a népesség 6 százaléka - tekinthető potenciális ellenzéki szavazónak. Az átlagosnál nagyobb arányban találhatók ebben a csoportban a negyvenes-ötvenes korosztály tagjai, valamint a társadalom alsóközép-, középstátuszú rétegei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.