Amikor a Budapesttől távolabb lakó képviselők hazaérnek az ülésteremből, már kezdhetik is felállítani a karácsonyfát, a jövő héten pedig a Kossuth térről indulhatnak szilveszterezni – legalábbis ez feltételezhető az évből még hátralévő ülésnapok és napirendi pontok mennyiségéből. A T. Ház ezen a héten nem csupán hétfőn és kedden, hanem valószínűleg csütörtökön és pénteken is ülésezik, ezenkívül pedig december 28-án és 30-án tarthatnak parlamenti munkanapot. Arra, hogy a két ünnep közt is legyen ülés, 1998 óta nem volt példa.
A hétfői ülésnap fő híre átlagos ügymenet mellett az lenne, hogy elfogadják a 2012-es költségvetést. A mostani tempó és munkarend azonban minden, csak nem átlagos: az utolsó pillanatban benyújtott módosító indítványok sértik a házszabályt, egymásnak is ellentmondanak, és még csak nem is oldják meg a teljes újratervezés problémáját.
Ettől függetlenül persze gyakorlatilag biztosra vehető, hogy hivatalosan elkészül a jövő évi büdzsé – a szavazásra már lapzártánk után, feltehetőleg éjjel, utolsó napirendi pontként került sor. Az is bebizonyosodott azonban, hogy másfél hét alatt nem lehet költségvetést írni. Azóta, hogy az Európai Tanács legutóbbi ülésén nyilvánvalóvá vált, hogy új büdzsét kell készíteni, több kormánypárti és bizottsági módosító javaslat érkezett be, ezek azonban csak részben oldják meg a problémákat.
A költségvetési bizottság négy módosító indítványt is benyújtott az utolsó pillanatban, ezek pedig megsértik nemcsak a kormány korábbi ígéreteit, hanem az államháztartási törvényt is: átírják a büdzsé fő számait, márpedig ezt november 30-a után nem lenne szabad. Ráadásul a módosítók még egymásnak is
ellentmondanak, teljesen másképp alakítanák át a fő számokat. Egyedül a hiány tűnik biztosnak: e szerint 2012-ben 576,16 milliárd forint deficit lesz a büdzsében. A megszorítás szigorú lesz, bár így is távol áll attól a 320 milliárdostól, amelyet Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter múlt héten ígért. A 200 milliárd forintnyi tartalék felhasználása ugyanis nincs ott a módosítók közt, így mindössze 120 milliárd zárolásáról rendelkeztek. A dohánytermékek jövedéki adójának megemeléséből 20 milliárdot várnak, ez az országvédelmi alapba kerül. Az adóemelést még csak nem is a büdzsé, hanem a megváltozott munkaképességűek ellátásairól szóló törvény módosítói közé csempészték be. A dohányadó két ütemben emelkedik, előbb februárban, majd júliusban, ezután egy doboz cigaretta adóterhe 446 forint lehet a mostani 390 helyett. Átvezetik a magánnyugdíjpénztári befizetésekből érkező 48 milliárd forintot, méghozzá a kamatkockázati tartalékok sorába, az egyes minisztériumok pedig 52 milliárdos zárolást gazdálkodnak ki.
A legnagyobb vesztes az önkormányzati rendszer lesz: 12 milliárd forint az 52 milliárdból tőlük származik. Rosszul jár a Vidékfejlesztési Minisztérium és a fejlesztési tárca is, tőlük 5,5, illetve 4 milliárdot vesznek el. Ideiglenesen befellegzik a stadionépítési terveknek is: nemrég még arról szavaztak, hogy a Puskás Ferenc Stadionra és a Ferencváros pályájára 7 milliárdot költenek, ehelyett most egymilliárd maradna csak.
Pénz nélkül maradhat a BKV 2012-ben. Egy módosító javaslat ugyanis azt kötné ki, hogy a cégnek szánt 32 milliárd forintot csak akkor utalhatják, ha a főváros elkészít egy közlekedési koncepciót, amellyel fenntarthatóvá tehetik a BKV működését, és ezt a kormány el is fogadja. Vagyis így könnyedén politikai döntés lehet, megmarad-e a budapesti tömegközlekedés. Ha pedig év közben is szükség lenne adóváltoztatásra, azt egy bizottsági módosító indítvány teheti majd lehetővé ezentúl.
Sztojcsev Iván-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.