Litvánia és Lengyelország is megelőzi Magyarországot a Transparency International korrupciós indexe szerint – jelentette a szervezet. Hazánk négy helyet esett viszsza a rangsorban tavaly óta, és a korrupció érzékelése a régiós átlagnál is magasabb.
A felmérés alapján tízes skálán 4,7 ponttal az 50. helyen állunk a nemzetközi rangsor szerint (178 ország szerepelt benne). A lista elején Dánia, Új-Zéland és Szingapúr áll 9 pont feletti eredménnyel, míg Irak, Afganisztán és Mianmar mögött Szomália zárja a sort 1,1 ponttal. Hazánk esetében az üzleti szektorról alkotott vélemény a leglesújtóbb. A piac mihamarabb hatékony fellépést vár a kormánytól – kommentálja a szervezet a kapott eredményeket.
Azokban az országokban romlott leginkább az index, amelyeket erőteljesebben érintett a gazdasági válság. Alexa Noémi, a szervezet magyarországi vezetője szerint amíg nincs a korrupció kezelésére irányuló kormánystratégia, addig nem lehet érdemben javítani az eredményünkön. Magyarország közepesen korrupt ország, évek óta 5 körül ingadozik a pontszámunk. Mindez gazdasági fejlettség és versenyképességi szempontból is kedvezőtlen, mára ugyanis elveszítettük vezető helyünket az új EU-tagországok körében.
Az átfogó korrupcióellenes politika hiánya mellett a választásokkor rendszerint megszaporodó korrupciós ügyek is rontottak a 2010-es felmérésben a helyzetünkön. Hogy legalább a régiós szinten maradhassunk, átfogó stratégiát javasol az intézet. Ebből Alexa Noémi elmondása szerint jelenleg három is van, ám arra is szükség lenne, hogy erőforrásokat is biztosítson ezekhez a kormányzat, az eddigi intézkedések nem mutattak ebbe az irányba. Nálunk a közbeszerzések 65-70 százalékban érintettek a korrupció által, és nagyjából 400 milliárd forint folyik el ilyen csatornán keresztül a közpénzekből. A pártfinanszírozás átláthatatlan, és bizonyítottan törvényt sértenek a pártok, ám semmi nem történik – hívta fel a figyelmet a szakember. A kormánypárt kétharmados többsége miatt ugyanakkor bizakodik abban, hogy ebben a ciklusban rendeződhet a helyzet.
Átláthatóbb és hatékonyabb bírósági rendszert javasol Magyarország számára a Transparency, kulcsfontosságú az ítélkezés függetlenségének biztosítása. A demokratikus intézményrendszer fékjeinek és ellensúlyainak megőrzésére, erősítésére kellene az ajánlás alapján törekedni. Az elszámoltatások mellett a megelőzésre is célszerű koncentrálni, ez hosszú távon kifizetődőbb, és távlatilag csak ez biztosíthatja a javuló tendenciát. Az EU-elnökséggel kapcsolatos közbeszerzéseket is bírálta Alexa Noémi, a gyorsított beszerzési eljárásokat is lehetne átlátható módon bonyolítani, például a civil monitorozás bevezetésével. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.