Az Országgyűlés egyetértett azzal, hogy a júliusban megnyitó dohányboltokban fagylaltot és jégkrémet is árulhassanak. A termékkör bővítését a költségvetési bizottság kezdeményezte, a Ház pedig kormánypárti szavazatokkal jóváhagyta. Érdekesség, hogy eközben viszont azt a kitétel benne hagyták a szövegben, hogy dohányt tilos eladni, ha 18 éven aluli tartózkodik a trafikban.
A tavaly szeptemberben elfogadott trafiktörvény alapján a dohányboltokban a dohánytermékeken kívül mást nem lehetett volna kapni, a parlament azonban már decemberben engedélyezte, hogy lottót és sorsjegyeket is áruljanak. A jogszabály idén februárban elfogadott újabb módosítása után pedig szeszes és energiaitalt, kávét, ásványvizet, üdítőket és újságot is kínálhatnak a trafikok.
A módosítások között határoztak arról, hogy a koncessziós díjból származó bevétel teljes egészében az állami tulajdonú Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. működését szolgálja majd.
Arról is szavaztak: júniustól emelkedik a fogyatékossággal élők támogatása és a vakok személyi járadéka. Az ellátások a jövőben nem a 2009 óta változatlan összegű nyugdíjminimumhoz igazodnak, hanem az évenkénti nyugdíjemeléssel egyszerre és azonos mértékben növekednek. A vakok személyi járadéka havi nyolcszáz forinttal emelkedik, 16 ezer 160 forint lesz, míg a fogyatékossággal élők támogatása 19 500, illetve 24 ezer forint (az eddiginél 975, illetve 1200 forinttal több). Mivel az Országos Fogyatékosságügyi Tanács működését a jövőben kormányrendelet szabályozza, a jelenlegi tanácstagok megbízatását a jogszabály szeptember 30-ai hatállyal megszünteti.
A módosítás hatályon kívül helyezi az akadálymentesítésre vonatkozó, már lejárt határidőket. A jogszabály új határidőket nem rögzít, a jövőben az egyenlő esélyű hozzáférés biztosításának ütemezése az Országos Fogyatékosságügyi Program része lesz.
Navracsics a trafikbotrányról: egy párt belső ügye nem biztos, hogy a közre tartozik
Egy párt belső ügye nem biztos, hogy a közre tartozik - így reagált Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a trafikbotrány szekszárdi szálára. Az MSZP-s Harangozó Tamás tett fel azonnali kérdést az ügyről: hogy reagál a kormány arra, hogy kiszivárgott a hangfelvétel, amelyen a szekszárdi Fidesz megtárgyalja a trafikpályázatokat? Navracsics a belügyre hivatkozás mellett inkább az MSZP-s kormányok korrupcióügyeinek felsorolásával foglalkozott. Egy másik azonnali kérdésre válaszolva pedig Fónagy János mondta azt: “képviselő úr, ön mindig többes számban beszél. Tisztelettel jelentem, hogy 1: nem dohányzom, 2: egyetlen rokonom sem vett részt, 3: még tart a pályáztatás".
Olcsóbb és drágább vasúti jegyek is jönnek
Bizonyos vasútvonalakon csökkenhetnek a vasúti árak júliustól - jelentette be a Parlamentben Fónagy János államtitkár. A bejelentése elsősorban a rövidebb távú, 100 kilométer alatti vasútvonalakra vonatkozna, hosszabb távokra, Intercitykre, valamint gyors- és sebesvonatokra pótjegyet vezet be a kormány.
A tömegközlekedés árait a szolgáltatás minőségének javulásával ellensúlyozzák - magyarázta az MSZP-s Tóbiás József interpellációjára válaszolva.
Július 1-jétől 15 százalékkal csökkentenék a jegyek árát - közölte Fónagy.
Trafikügyek: nincs semmi baj
"Az országban mindenhol tudják, mit műveltek, csak a rokonok és a haverok nyertek" - kommentálta interpellációjában az MSZP-s Nemény András a trafikbotrányt. A szintén szocialista Lukács Zoltán is a "Nagy Lenyúlási Akciótervről" beszélt - Fónagy János kettejüknek gyakorlatilag ugyanazt válaszolta: minden törvényesen zajlott, sok fogyatékossággal élő kapott trafikot (280-at a mintegy ötezer trafikból), azt pedig egyetlen párt sem vitathatja, hogy a fiatalok dohányzásának visszaszorítása helyes cél.
A Jobbik részéről Zagyva Gyula interpellált arról, miért kell "magyar földön magyar autósnak" parkolási díjat fizetnie - Fónagy János elmagyarázta neki, mire jó a parkolódíj. Kepli Lajos a zöldgazdaságok kormányzati támogatását kevesellte, amire válaszul Fónagy felsorolta az energiahatékonysági beruházások támogatását.
Így kommentálták a deficiteljárást
Azért tart még mindig a túlzottdeficit-eljárás Magyarország ellen, mert az EU a drogliberalizáció miatt dekadens? Harrach Péter napirend előtti felszólalása egészen új perspektíváját vetette fel a gazdaságpolitika aktuális eseményeinek. Mint a KDNP frakcióvezetője - aki egyébként támogatásáról biztosította az egységes Európa eszméjét - fogalmazott: "mi a szabad személyiség helyett nem a függőséget, például a drogliberalizációt választjuk, mi az egészséges alapnak a családot tekintjük és nem más együttélési formákat, és talán ezért érik támadások Magyarországot. Természetes, hogy egy dekadens világképből ez származik (…) ez az oka annak, hogy Magyarországot annyira támadják."
A Fideszből Rogán Antal is a deficiteljárást választotta napirend előttije témájának. Ő hosszasan magyarázta, hogy más országokat már a mienknél nagyobb hiánnyal is kiengedtek az eljárás hatálya alól (ez tényszerűen akkor lehet igaz, ha a kormánynak lesz igaza a hiánycél előrejelzésében - a Brüsszel által jelzett 3 százalékos várható hiánnyal nem szüntetnek meg eljárást). Persze a magyarázat egyszerű a Fidesz szerint is. “Az az oka mindennek, hogy Magyarország nem támogatja a Brüsszel által preferált megszorításokat. Az az oka, hogy nem engedünk a rezsicsökkentésből” - mondta Rogán. “Brüsszel nyomása azért is nehezedik ránk, mert nem vagyunk hajlandóak a családtámogatások csökkentésére sem” - folytatta.
A jobbikos Volner János is maradt az uniós témakörnél: szerinte a válság eredendően az MSZP miatt van, most azonban az EU rákényszerítette a kormányt arra, hogy újabb megszorítások jöjjenek, az Orbán-kormány pedig nem volt elég erős ahhoz, hogy szembeszálljon velük.
Az MSZP-s Tóth Csaba volt az egyetlen, aki nem Brüsszellel foglalkozott napirend előtt, ő a trafikbotrányról beszélt. Elkötelezett jobboldalinak kellett lenni a pályázati győzelemhez - idézett a múlt héten kiszivárgott szekszárdi felvételből, hozzátéve, hogy az még sokat tapasztalt politikusként is meglepte, amikor nem engedték betekinteni a pályázati papírokba azzal az indoklással, hogy a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. nem állami cég. "Ezt már nem lehet a süket komondorra fogni" - összegzett, bár valószínűleg inkább vakra gondolt. Ez a baki azonban nem sokaknak tűnt fel Fónagy János válasza mellett. Az államtitkár ugyanis vehemensen elmagyarázta, hogy valójában az MSZP a felelős a botrányért. “Nem a dohánykoncesszió a botrány, önök a botrány. Az önök botránykeltő magatartása mutatja azt a teljes érdektelenséget, amelyet önök a magyar társadalom problémái iránt tanúsítanak. Képviselő úr, önöknek nem néhány száz magyar vállalkozó sorsa fáj, hanem azok a nagyvállalkozások, amelyek valóban elveszítik a nagy profitjukat” - mondta Fónagy, hozzátéve, hogy “az üzleti tervek közgazdaságilag megalapozott képet mutattak a pályázók jövőbeli képességeiről”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.