A legrégebbi angliai egyetem 35 kollégiumának igazgatói a The Times című konzervatív brit napilap hétfői számában megjelent közös levelükben hangsúlyozzák, hogy az Oxfordi Egyetemnek szüksége van az EU-társállamokból érkező oktatókra, kutatókra és segédszemélyzetre. Ha ők elvesztik nagy-britanniai tartózkodási és munkavállalási jogosultságait, az óriási kárt okozna Oxfordnak, és tekintettel az egyetem kutatási tevékenységére, az Egyesült Királyság egészének is - áll a nyílt levélben.
Az aláírók szerint az Oxfordban dolgozó külföldi EU-állampolgárokat nem nyugtatja meg, hogy jóllehet hivatalos nyilatkozatok szerint nem kell kitoloncolástól tartaniuk, a brit kormány azonban nem hajlandó ezt az ígéretet törvénybe foglalni. Néhányan közülük máris azt tervezik, hogy távoznak, sokan nem tudják, hogy a külföldi kutatási programok miatt Nagy-Britannián kívül eltöltött időszakok nem válnak-e később hátrányukra, mások azzal sincsenek tisztában, hogy gyermekeik Nagy-Britanniában maradhatnak-e - áll az oxfordi kollégiumi vezetők levelében.
Az aláírók mindezek alapján azt kérik a londoni alsóház képviselőitől, hogy fogadják el a felső kamara által kezdeményezett módosítást, amely törvényben kötelezné a kormányt a külföldi EU-állampolgárok jogosultságainak garantálására.
A Lordok Háza ezt a módosítást ahhoz a törvénytervezethez fűzte, amely elfogadása esetén felhatalmazza a kormányt a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat hivatalos elindítására.
A brit kormány is elsődleges fontosságúnak tartja a már Nagy-Britanniában élő külföldi EU-munkavállalók jogosultságainak további garantálását, de ezt csak viszonossági alapon hajlandó megtenni, vagyis elvárja, hogy a többi EU-tagállam is hasonló garanciákat vállaljon az ott élő britek jogosultságainak megvédésére.
A brit gazdaság nagy szektorainak képviselői is szorgalmazták azonban, hogy a kormány ne halogassa a külföldi EU-munkavállalók jogainak garantálását.
Nemrégiben a harminc legnagyobb brit élelmiszeripari, kiskereskedelmi, agráripari és üdítőital-gyártó cég, valamint szakmai szövetségeik vezetői szintén közös nyílt levélben követelték, hogy az élelmiszeripari szektorban és a beszállítói hálózatoknál dolgozó külföldi EU-állampolgárok Nagy-Britanniában maradhassanak a brit EU-tagság megszűnése után is. Az aláírók szerint máris megindult az ágazatban dolgozó uniós munkavállalók elvándorlása más országokba, márpedig ha a szektor nem fér hozzá e munkaerőforráshoz, annak szűkösebb választékú, drágább nagy-britanniai élelmiszerkínálat lenne a következménye.
A brit mezőgazdasági termelők szövetségének (NFU) elnöke, Meurig Raymond a szervezet minapi éves kongresszusán kijelentette, hogy ha a brit mezőgazdaság az EU-tagság megszűnése után nem alkalmazhat korlátlanul uniós munkavállalókat, akkor "a földeken fog elrothadni a termés".
A Channel 4 brit kereskedelmi televízió megbízásából készült, hétfőn ismertetett felmérés szerint a brit állami egészségügyi szolgálatnál (NHS) dolgozó külföldi EU-állampolgárok 40 százaléka tervezi, hogy belátható időn belül távozik Nagy-Britanniából. Ez azt jelenti, hogy az NHS 25 ezer orvost és szakképzett betegápolót veszíthet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.