BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orbán: nincs itt semmilyen 89-es demokrácia, soha nem is volt

A szuperkasszákról, a magyar EU-tagságról, a devizahitelesek mentéséről és a kőbe vésett alkotmány átírásairól is kérdezték ma Orbán Viktort a Parlamentben. Az is kiderült: az eredeti tervvel ellentétben nem ma este, hanem holnap délelőtt szavaznak a költségvetés második átírásáról.

Az új rendszert időben működésbe fogjuk hozni - mondta Orbán Viktor a NAV-hoz bekötött szuperkasszákról a parlamentben. A miniszterelnök arról is beszélt az MSZP-s Gőgös Zoltán azonnali kérdésére válaszolva: fontos, "hogy mi nem keverjük össze az adópolitikát a szociálpolitikával, mert bukásra van ítélve az a rendszer, ami ezt teszi". Ezért a kormány mindig is az alacsony szja hívei volt és marad is - tette hozzá.

A miniszterelnöknek a jobbikos Vona Gábor is feltett egy azonnali kérdést a magyar EU-tagságról. Orbán válaszában arról beszélt, hogy az EU-n kívüli léttel sokkal rosszabbul járna az ország, mint ha bent maradnánk, és innen próbálnánk jobbá tenni az uniót.

"Nincs itten semmilyen ''89-es demokrácia, soha nem is volt" - lepte meg a hallgatóságot a miniszterelnök az MSZP-s Tóbiás Józsefnek adott válaszával. A kormányfő megjegyezte: 1990-ben volt az első szabad választás, onnan érdemes számolni a demokráciát. Az alkotmánybíróság döntéseit és az alkotmány átírásait firtató kérdésre arról beszélt: nem szabad elválasztani az alkotmányt az emberektől, "addig kell csiszolni a törvényeket, amíg azok az embereknek megfelelnek".

Nincs még egy olyan ország Európában, amely annyit tett volna a devizahitelesek megmentéséért, mint Magyarország - mondta a kormányfő.

Az első ülés Matolcsy nélkül

Matolcsy György MNB-elnöki kinevezése miatt elvesztette a mandátumát, ám egy új képviselőt is beiktattak: Salamon László alkotmánybíróvá választása miatt megüresedő helyet hétfőn töltötték be. Az új képviselő a szintén KDNP-s Gaal Gergely. Ő újonc a parlamentben, jelenleg Solymár alpolgármestere, valamint 35 évesen pártja ifjúsági csoportjának elnökhelyettese.

Mikor a kérdések végére értek, jöhetnek a szokásos szavazások. Előbb a nemzetközi feljesztési együttműködési politikáról szóló javaslatot szavazzák meg, majd a határon túli magyarokkal kapcsolatos feladatok beszámolóját - az elmúlt hetekben mindkét témánál alaposan kiélhették magukat a látványos szóvirágokat kedvelő képviselők, most már csak gombot kell nyomni. Hozzányúlnak a Magyarországon tartózkodó külföldi fegyveres erők nyilvántartásának szabályaihoz is, de óriási fejleményekre nem érdemes számítani, mindössze a katonák családjának és autóinak nyilvántartásba vételét próbálják egyszerűsíteni.

Mobilfizetés az államnál

Ezután a közlekedési törvények lesznek soron, ami önmagában nem volna túl izgalmas, csakhogy a gazdasági bizottság egy fontosabb módosító javaslatot adott be az elvileg a közlekedés bürokráciájának egyszerűsítését célző törvényhez. Most azt kérik, hogy foglalják törvénybe: idén szeptember 30-tól veszi át az állam azoknak a rendszereknek az üzemeltetését, ahol az autósoknak telefonon keresztül kell fizetniük (vagyis a parkolódíjak és az útdíjak rendszere az érintett). Ha erről döntöttek, szavaznak a szellemi tulajdont szabályozó törvényről - a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala kaphat nagyobb beleszólást a jogi eljárásokba -, valamint arról, hogy biztosítson-e az állam jogsegélyt az ide érkező bevándorlóknak. A szavazások végül, legalábbis hétfő estére, két nemzetközi szerződés szentesítésével zárulhatnak: az Európa Tanács emberkereskedelem elleni egyezményét, valamint az Interpol itthoni jogosultságait rögzítő megállapodást fogadhatják el.

Eddig az erederi napirendi terv. Csakhogy alig pár nappal az ülés előtt a képviselők megkapták a költségvetés második módosításának javaslatát - úgy, hogy amikor a napirendet kiadták, az még nem is volt ismert. Az eredeti terv szerint erről nem csak az összevont általános és részletes vitát, hanem a zárószavazást is megtarthatták volna már hétfőn kora este. Ám végül ennek csak a fele valósul meg, ma a vita zajlik le, szavazni holnap délelőtt fognak. Az indítvány arról szól, hogy az állam vállaljon készfizető kezességet, ha az MVM Zrt. megveszi az E.On hazai földgázérdekeltségeit. Az állam az ár 80 százalékát, de legfeljebb 256 milliárd forintot fizetne.

Valószínűleg már késő este következhet a részletes vita a nemrég megismert "szociális közműszolgáltatásról", vagyis arról, hogy kötelező legyen olcsóbban adni a rezsit. Majd általános vita jön arról, hogyan vegyen részt Magyarország az EU szomáliai missziójában, utána pedig a szociális és gyerekvédelmi törvények módosítóit beszélik át. Később egy újabb olyan törvénnyel folytatják az ülést, amit csak pénteken adtak be: az államosított kórházakra vonatkozó szabályokat írják át. Az érintett kórházak gazdasági feladatait március végétől állami intézmény veszi át, most az átállás szabályaival foglalkoznak. Utána jöhet a médiatörvény, majd a Malév-privatizációt vizsgáló bizottság jelentésének részletes vitája, a kőolaj biztonsági készletezési szabályairól folyó, összevont tárgyalás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.