BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összeállt Orbán Viktor álomtizenegye

Akár egy labdarúgó-válogatottat, Orbán Viktor harmadik kabinetjét is 11 ember alkotja. A miniszterelnök munkáját kilenc tárca, valamint tárca nélküli miniszterként Semjén Zsolt segíti. Az újabb parlamenti kétharmad és a kedvezőbb gazdasági adatok segítik őket, hogy folytathassák a négy éve megkezdett munkát, nem meglepő, hogy csak két új név van a csapatban.

Varga Mihály, nemzetgazdaság
Fazekas, Balog és Pintér mellett még az ő helye volt atombiztos a kezdőcsapatban Orbán Viktor csapatkapitány mellett. Fel sem merült posztján más név, és egyes feltételezésekkel szemben a pénzügy sem önállósult. Az egész kormányzati válogatott alapját és stabilitását teremtheti meg gazdaságpolitikájával, amiről egyre kedvezőbb statisztikák, számok látnak napvilágot. Egyébként a kapusposzton kívül a mezőnyjátékra is alkalmas, több helyen is bevethető, korábban a Miniszterelnökséget vezető államtitkár is volt, az első Orbán-kabinetben pedig pénzügyminiszter is volt. Az előző ciklusban a gazdasági szabadságharc frontembere, Matolcsy György volt a helyén, aki végül a jegybankhoz igazolt, Vargával stabilabb lett a válogatott gazdasági háttere. Játék iránti alázatát és lelkesedését az is bizonyítja, hogy akár a városmajori ketrecben is hajlandó gyerekekkel rúgni a bőrt.

Fazekas Sándor, földművelésügy
Egy ideig az ő helye sem tűnt biztosnak Hendéhez hasonlóan, végül folytathatja kormányzati munkáját. A védelem szélére került, a korábbiakkal ellentétben valamivel kisebb területet kell bejátszania a kormányzati pályán, mivel elkerült tőle a Miniszterelnökséghez a vidékfejlesztés ügye az elöl játszó Lázár Jánoshoz, az ehhez a területhez tartozó forrásokkal együtt. Az előző ciklusban igen sok kritika érte játékát, főként a földpályázatok és a földtörvény ügyében. Utóbbi szerinte minden védelmet megad a magyar gazdák számára is, hogy ne húzzák ki alóluk például idegenlégiósok a játékteret. A védelemben játékkapcsolatát erősítheti, hogy a kapus Varga Mihállyal együtt mindketten karcagi nevelésűek. Munkájában fontos elem lesz a szabad pálinkafőzés ügyének is megvédése a brüsszeli ellenféllel szemben.

Pintér Sándor, belügy
Megingathatatlan helye van a válogatottban, kihagyhatatlan biztos alapja az Orbán által vezérelt gárdának, a védelem vezére. A legendák szerint a Belügyminisztériumban gépkocsivezetőként kezdte, 1972-ben lett rendőr, 1991-ben lett országos főkapitány. A kormányfő bizalmát első kabinetjében is bírta, már akkor is belügyminiszternek bízta meg. A posztjához megfelelő őrző-védő cége kapcsán igen vagyonossá vált, de amikor tárcavezető lett lemondott az üzleti életben betöltött pozícióiról, eladta gazdasági érdekeltségeit, figyelmét csak a kormányzati válogatott köti le. Belügyminiszterként olyan fontos, zászlós hajóként is kezelt területeket is felügyel, mint a közfoglalkoztatottság, minisztersége alatt konszolidálták az önkormányzatok adósságállományát, de Jolly Jokerként akár még a tankönyvterjesztés logisztikait feladatait is segítheti.

Hende Csaba, honvédelem
Az ország védelméért felelős miniszternek nem kérdés, hogy a középhátvédként, párban gránitszilárdságú Pintér Sándorral a hátsó tengelyben a helye. A kezdőcsapat tagja maradt, bár egyes sajtóértesülések szerint mintha megingott volna a helye. Helyére már elképzelték a korábban a honvédelem területével is foglalkozó Simicskó Istvánt, aki a sportért felelős államtitkárságot vezeti. Állítólag Bakondi György neve is felmerült, de valószínűleg egy védelem esetében el akarták kerülni a katasztrófa jelzőt. A jogász Hende saját hátországában, Szombathelyen is mindent megtesz a futballért, a kormányzat 9,6 milliárd forintért fejleszti a stadiont és épít egy sportcsarnokot is. A csapatkapitány Orbán bizalmát többek között a polgári körök koordinálásával vívta ki, a Fidesz előtt korábbi klubja az MDF volt, igazságügyi államtitkár is volt.

Seszták Miklós, nemzeti fejlesztés
A közvélemény meglepetésére került a kezdőcsapatba a neve. Az már többen pedzegették, hogy elődje Németh Lászlóné nem élvezi tovább a szakvezetés bizalmát, de helyére például Rogán Antalt, a Fidesz frakcióvezetőjét sokkal többen jósolták. Korábban a labdarúgásban a gyengébbnek ítélt, vagy kevésbé rutinos játékosokat tették a balhátvéd pozíciójába. Sesztáknak figyelnie kell arra, hogy Némethnénél jobb politikai teljesítményt nyújtson, mivel a csapatkapitánynál elődje állítólag emiatt lett kegyvesztett. A válogatottba egyébként Semjén mellett csak Sesztáknak sikerült bejutnia a kezdőcsapatba, a többiek mind a Fideszből kerültek be. A parlamentbe Kisvárdából bekerült Seszták az egyik legvagyonosabb képviselő. A kormánynév nyilvánosságra hozatalakor Lázár mellett az ő neve okozott felháborodást, az Együtt-PM szerint például „nyilvánvalóan sáros egy milliárdos közbeszerzési ügyben”.

Trócsányi László, igazságügy
A már megszokott kezdőcsapatban az egyik új név, korábban légiósként szerepelt, Párizsban volt nagykövet. Az igazságügyet már korábban Navracsiccsal párban védekező középpályásként együtt jól megalapozhatják a kormányzat játékát, Trócsányi ehhez biztosíthatja a jogszabályi hátteret. Már korábban ismertté vált, hogy helyet kap a kormányzatban a közigazgatási és az igazságügyi tárca szétválása után utóbbi terület önállósodásával. Orbán Viktor az önálló létrehozását azzal indokolta, hogy főleg az idegenbeli, külföldi csapatokkal megvívott találkozókon, főként a Brüsszel elleni csatározásokban lehet nagy szerepe a tárcának. Hiába új név, rutinos múlttal rendelkezik, 2007 és 2010 között az alkotmánybíróság tagja volt, a brüsszeli pálya sem ismeretlen számára, mivel 2000 és 2004 között Magyarország uniós nagykövete volt.

Navracsics Tibor, külügy
Védekező középpályásként már a Fidesz-frakcióvezetőjeként ellenzékben is bizonyított, sokszor egyedül kellett állnia a sarat, mivel csapattársai gyakran kivonultak a parlamenti küzdőtérről, offenzív játékra is képes. Az előző ciklusban közigazgatási és igazságügyi miniszterként is biztos pont volt az elit csapatban, e két terület vezetésével biztos alapot adott a kormányzatnak, remekül kiszolgálva az irányító pozícióban lévő kormányfő játékát. Az aktív játéktól visszavonuló Martonyi János helyét veszi át a külügyminiszteri poszton az új ciklusban. Tulajdonképpen pár hónapos jutalomjáték következik a külügy vezetőjenként, mivel „biztosan" Brüsszelbe igazol légiósnak az ősz folyamán. Már tulajdonképpen melegít valószínűsíthető utóda, Szijjártó Péter a cserepadon, aki eddig államtitkárként a külgazdaságot felügyelte a miniszterelnökségen.

Semjén Zsolt, tárca nélkül
A csapatkapitány másik jobbkeze - az elsőt, Matolcsy Györgyöt még 2013-ban kölcsönadták az MNB-be hat évre. Semjén Zsolt távolról szeret lőni: vadászszenvedélye közismert, azt azonban mégsem sikerült elérnie, hogy több védett fajt is legálisan vadászhatóvá tegyenek. Az előző ciklusban többször is csúnyán lesre futott, de Schmitt Pállal ellentétben nem kellett elhagynia a pályát a plágiumvádak után. A KDNP erős embereként került be Orbán csapatába 2010-ben és most is, de a keresztjátékban nem volt túl erős, a kodifikációs remekműnek nevezett egyházügyi törvényt előbb a Fidesz írta totálisan át néhány órával a parlamenti szavazás előtt, majd az Alkotmánybíróság is közbesípolt. A helye a kezdőcsapatban így is megingathatatlan, igaz, a nézők nem mindig értik, pontosan mi is a feladata.

Orbán Viktor, miniszterelnök
Az irányító középpályás, aki korosztályos tehetségből rutinos, megkerülhetetlen játékossá vált, elérte azt, ami minden nagy játékos igazi álma: évtizedek óta minden ellenfele hozzá próbálja igazítani a taktikáját, már jó ideje sikertelenül. A harmadik ciklusát kezdő kormányfő a csapatát totális kontroll alatt tartja, az öltözőben szinte csakis neki lehet szava. Egymaga alakítja a játékrendszert, már nem csak a Fideszét, hanem az országét is, újabban pedig az Európa-válogatottba is próbál bekerülni. Ha nem játssza a focit, akkor nézi: Felcsúton a saját hétvégi háza mellé az ország egyik leglátványosabb stadionját építették fel. A zuhanyhíradó arról pletykál, hogy a napi politika irányításától hamarosan szeretne visszavonulni, 2017-től az izzasztó munka helyett elnökként ünnepeltetné magát a közönséggel.

Balog Zoltán, emberi erőforrások
Egy vérbeli középpályás: a pálya minden pontját képes bejátszani. Amivel ő nem foglalkozik, az kis túlzással nincs is. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma alá, ahova Balog az előző ciklus félidejében igazolt, olyan területek tartoznak, amelyek máskor teljes saját minisztériumot kaptak, mint az oktatásügy, az egészségügy, a kultúra, vagy épp a szociálpolitika és a romák integrációja. A civilben református lelkész Balogra Orbán Viktor évtizedek óta saját lelki vezetőjeként tekint, már az első kormányzása idején is a főtanácsadójaként foglalkoztatta. De bármilyen fontos is a bizalom, és a pálya bármilyen nagy részén mozog otthonosan, nehéz úgy játszani, ha az ember nem kap túl sok jó labdát. Márpedig a hozzá tartozó területek épp azok, ahol évtizedek óta panaszkodnak a pénztelenség miatt.

Lázár János, Miniszterelnökség
Egy igazi erőcsatár, akinek az erőszakos játékstílusát messze földön emlegetik. Ritka fiatalon, 27 éves polgármesterként lett a hódmezővásárhelyi csapat kapitánya, ahonnan az előző ciklusban került fel az országos élvonalba, annak is a tetejére. Orbán Viktor mögött ő lesz a második legfontosabb: a Miniszterelnökség, amit ezután pedig már miniszteri rangban vezet, amolyan csúcsminisztériumként felügyel minden más tárcát. Így a játékot Orbán szervezi, de a többiek robotolós mezőnymunkája után az akciókat Lázárnak kell befejeznie. Küzdőszelleme nem tűr megalkuvást, ha nem megy neki a játék, akkor is rohan előre, inkább keresztülharapja a kapufát, mint hogy veszítsen. Igaz, legutóbbi akciójában az EU-s pénzek elosztásáért annyira mellélőtt, hogy most kell valahogy visszahozni a labdát Brüsszelből.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.