Mint Hoffmann Rózsa államtitkár a vitaindítójában elmondta, ezzel a "helyére kerül az utolsó puzzle is" az oktatás átalakításában. Sok szakmai szervezetük van már a pedagógusoknak most is, ezekről azonban Hoffmann szerint nem lehet tudni, hogy pontosan kiket képviselnek. Amikor pedig valami újítást szeretne a kormány bevezetni, nehéz megtalálniuk, melyik szervezettel egyeztessenek - magyarázta. “Miért cél a pedagógusok minőségének javítása? Mert a köznevelés minőségét csak úgy lehet megvalósítani, ha abban a pedagógusok többsége érdekelt” - mondta az államtitkár. Arról pedig, hogy a Magyar Pedagógus Karban, amelynek minden, a közoktatásban dolgozó oktató kötelezően a tagja lenne, etikai normákat is írnának, azt mondta: etikai normái "még a taxisoknak is vannak". Hoffmann arról is beszélt, szomorúan olvasta, hogy többen kritikaként hozták fel azt, hogy a tanároknak hűnek kell lenniük az etikai javaslatok szerint az alkotmányhoz. Végre van egy szabadon megírt alkotmányunk, legyenek hozzá hűek a pedagógusok - mondta.
Kötelező iskolai látogatás jöhet Auschwitzba és Recskre
A huszadik századi diktatúrák fiatalokkal való megismertetését célzó három határozati javaslatot is tárgyalták csütörtökön az Országgyűlésben. Eddig szokatlan módon három pártból - köztük a két ellenzékiből - érkező három javaslatot vitattak meg egyben. Az MSZP előterjesztésének célja, hogy minden fiatal eljuthasson az auschwitzi emlékhelyre, a KDNP a Terror Házát ismertetné meg a diákokkal, míg a Jobbik a recski munkatábor helyén kialakított emlékhelyet.
Alapvetően befolyásolhatja a magyar társadalom emlékezetkultúráját annak a határozati javaslatnak az elfogadása, amelynek célja, hogy a fiatalok megismerjék a nemzetiszocialista vészkorszakot - mondta a javaslat egyik előterjesztője, a szocialista Steiner Pál. Auschwitznak szörnyű aktualitása van, aki a transzportokat mutató térképeket megnézi, láthatja, hogy állami segítséggel Magyarországról deportálták oda a legtöbb embert, a tragédiát állami pénzen szervezték meg - jelentette ki.
A kereszténydemokrata Tarnai Richárd az általa és frakciótársai által benyújtott másik határozati javaslatot ismertette, amelynek célja, hogy a diktatúrák által intézményesített gonoszságot bemutassák a jövő nemzedékeknek. Javaslatuk a Terror Háza Múzeum megismertetésére vonatkozik, ahol - mint mondta - nemcsak az áldozatok, hanem az elkövetők személye is megismerhető.
Vona Gábor (Jobbik) pedig arról beszélt: pártja a recski munkatábort és az ott elkövetett borzalmakat ismertetné meg a fiatalokkal, mert szerintük jelenleg ezen információk megismerése akadályozott. A képviselő ezzel kapcsolatban az oktatás hiányosságairól is szólt.
Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár mindehhez hozzátette: fontos volna az is, hogy a történelmünkhöz köthető helyek közül ne csak a negatív tartalmúakra juthassanak el a diákok. Ezért szerinte ki kellene dolgozni azoknak a helyeknek a listáját, amelyeket a diákoknak meg kellene látogatniuk.
Révész Máriusz (Fidesz) vezérszónoki felszólalásában elmondta: pártja a kötelező jelleget nem támogatja, mert álláspontjuk szerint minden gyerek eljuttatása ezekre a helyekre sem pedagógiai, sem költségvetési szempontból nem megvalósítható, illetve indokolt. A vita további részében az MSZP és a Jobbik kezdett egymással nagy vitába a náci és a kommunista korszak bűneiről - meglepő módon Gaudi-Nagy Tamásnak arra a mondatára, hogy az auschwitzi haláltábor kapcsán sok kritika elhangzott már, hogy vajon az ottani emlékhelyen bemutatott események összhangban vannak-e a történtekkel, mégsem érkezett reakció.
Jön a rezsicsökkentés újabb köre - régi MSZP-tervet melegít fel a Fidesz
Elsőként a legnagyobb slágertéma, a rezsicsökkentés került napirendre: a fideszes Németh Szilárd javaslata tíz százalékkal csökkentené a szennyvíz szippantásának díját is. Szintén levinnék a kéményseprés költségeit, valamint megvizsgálják, hogy a temetkezést is olcsóbbá tegyék - az összpárti támogatás mellett még azon a nyelvbotláson is sikerült átlendülni, ahogy ez utóbbit az egyik fideszes hozzászólás úgy kommentálta, hogy "ezzel a teljes lakosságot lefedjük".
Abban nem volt vita a pártok közt, hogy a rezsicsökkentés támogatható. Németh Szilárd azt emelte ki, hogy a szolgáltatók profitjából fogják finanszírozni a csökkentést, így pedig a költségvetést nem terheli meg. Az MSZP-s Göndör István is leszögezte, hogy pártja támogatja a javaslatot. Igaz, szerinte egyértelmű, hogy a Fidesz számára a rezsicsökkentés csupán politikai kérdés. Hogy ezt illusztrálja, hosszan sorolta a csökkentésekről szóló korábbi szavazásokra beadott MSZP-s módosító indítványokat a szennyvízről és a kéményseprésről, amelyeket akkor a kormánytöbbség leszavazott, most pedig szinte pontosan ugyanezek szerepelnek Fidesz-javaslatként.
A vita további része már arról szólt, mennyivel emelte az MSZP a korábbi rezsiket, hogyan nőnek a megélhetési költségek a második Orbán-kormány alatt, és milyen további rezsicsökkentéseket szeretnének a képviselők. Az MSZP és a Fidesz egyaránt arról beszélt, hogy 30 százalékos csökkentésig nem állnának meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.