Szombaton választja meg Orbán Viktort az Országgyűlés miniszterelnöknek, kormánya júniusban állhat fel. A kabinet szerkezetéről szóló javaslatot eredetileg a jövő hét elején tárgyalta volna a parlament, de ennek időpontja csúszik. Korábban Orbán lapunknak azt mondta, hogy kis túlzással, de észre sem fogjuk venni, „hogy ez már az új kormány, nem a régi”, a személyi összetételnek sem tulajdonított nagy szerepet.
Még nem ismert, hogy mennyire alakul át a kormányzati struktúra. Lapunk értesülései szerint felvetődött, hogy újra bevezetnék a korábban megszűntetett miniszterhelyettesi posztot. Az előző ciklusban a kormányfőnek két helyettese volt Semjén Zsolt és Navracsics Tibor személyében. A korábbiakhoz képest kevesebb, nyolc tárcát hoztak létre. A miniszterek mögött az államtitkárok (helyetteseikkel) láttak el egy-egy területet, például a korábban önálló tárcával bíró oktatást, egészségügyet. Az újra létrehozott miniszterhelyettesi poszt mellett állítólag egyes személyi ambíciók is szóltak, akik miniszteri posztot nem kaphatnak, de az államtitkárságnál többre vágynak.
Állítólag azzal is érveltek, hogy egyes kormányzati területeknél az unióval, vagy más országgal tárgyalva sokszor értetlenül fogadták, hogy tárcavezetők államtitkárokkal tárgyaltak.
Kövér László házelnök nemrég azt nyilatkozta, hogy nem növekszik majd a tárcák száma. Biztosra vehető azonban, hogy Lázár János már miniszteri rangban fogja vezetni a Miniszterelnökséget. Hozzá kerülhet majd a közigazgatás területe is, az igazságügy önállósul Trócsányi László vezetésével. A KIM eddigi vezetője, Navracsics Tibor ősztől uniós biztos lehet, addig betöltené a külügyminiszteri posztot (itt felmerült Szijjártó Péter külgazdasági államtitkár neve is). A Hende Csaba vezette honvédelmi tárca élére felmerült Simicskó István sportállamtitkár és Bakondi György katasztrófavédelmi főigazgató neve is.
A Fidesz frakcióvezetője, Rogán Antal Németh Lászlónét válthatja a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium élén, de tárca nélküli miniszter is lehet. Biztosnak veszik Pintér Sándor belügy-, Varga Mihály nemzetgazdasági és Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter helyét. Felmerült, hogy Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter helyére Győrffy Balázs kerülne, aki ezt cáfolta.
A kormány az őszi önkormányzati választások után átalakulhat. Egyesek az EP-választás után Brüsszelben kaphatnak pozíciót, míg jelenleg polgármesteri pozícióban lévők válthatják fel a városvezetést a kormánybeli tisztséggel.
Ilyen lehet Kósa Lajos (a debreceni polgármester önkormányzati tárcát, vagy államtitkárságot kaphat), vagy Zombor Gábor (a kecskeméti polgármester egészségügyi államtitkár lehet Szócska Miklós helyett).
Az új parlamenti bizottságok vezetésében is lehetnek változások, mivel ha az érintettek kormányzati szerephez jutnának, nem vezethetnek ilyen testületet. Rogán a gazdasági, Vejkey Imre (egyházügyi államtitkár lehet Hölvényi György helyett) a mentelmi, Kósa Lajos a honvédelmi és rendészeti, Győrffy Balázs a mezőgazdasági (Font Sándor kerülne a helyére), míg Zombor a népjóléti bizottság vezetője elvileg. A jelenleg még kormányzatban lévő vivő politikusok, akik az új kabinetben nem kapnak helyet, bizottsági elnökök lehetnek, például Németh Zsolt külügyi államtitkár, Balla Mihály helyett lehet a külügyi testület vezetője.
Belügy 8 3
Emberi Erőforrások 10 9
Honvédelmi 6 1
Közigazgatási és Igazságügyi 6 4
Külügy 8 2
Nemzetgazdasági 7 -
Nemzeti Fejlesztési 7 21*
Vidékfejlesztési 7 1
Miniszterelnökség 3 8**
Összesen 62 49
Forrás: kormany.hu
*Ebből 19 megyei útügyi miniszteri biztos
**Miniszterelnöki megbízottak és biztosok együtt
Belügy 8 3
Emberi Erőforrások 10 9
Honvédelmi 6 1
Közigazgatási és Igazságügyi 6 4
Külügy 8 2
Nemzetgazdasági 7 -
Nemzeti Fejlesztési 7 21*
Vidékfejlesztési 7 1
Miniszterelnökség 3 8**
Összesen 62 49
Forrás: kormany.hu
*Ebből 19 megyei útügyi miniszteri biztos
**Miniszterelnöki megbízottak és biztosok együtt -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.