BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Selmeczi: A jelenlegi nyugdíjrendszert tartjuk inkorrektnek

Nagyon sok krimit nézett az elnök asszony – így reagált Selmeczi Gabriella a Stabilitás Pénztárszövetség elnökének csütörtöki nyilatkozatára, miszerint nem beszélhetünk az állampolgárok szabad választásról akkor, ha az illető fejéhez pisztolyt tartanak.

A jövőre vonatkozóan kell döntést hozniuk az állampolgároknak – azaz, hogy bent maradnak-e az állami szolidaritási nyugdíjrendszerben, vagy kiszerződnek belőle. Visszamenőlegesen senki nem veszíti el az állami rendszerbe fizetett járulékait – nyilatkozta Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi miniszterelnöki megbízott a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában csütörtök este. A magánpénztáraktól áthozott összegeket továbbra is nyilvántartják az állami rendszerben az átlépő magánszemély nevén. A politikus visszautasította azokat a felvetéseket, hogy az állampolgárok nem dönthetnének szabadon az állami rendszerbe való visszatérés és a magánpénztári rendszerben maradás között.
 
Nagyon sok krimit nézett az elnök asszony – így reagált Selmeczi Gabriella a Stabilitás Pénztárszövetség elnökének csütörtöki nyilatkozatára, miszerint nem beszélhetünk az állampolgárok szabad választásról akkor, ha az illető fejéhez pisztolyt tartanak. “Mi a tízmillió magyar állampolgár jelenlegi és jövőbeni nyugdíját szeretnénk megvédeni és az állampolgárok oldalán állunk” - tette hozzá a nyugdíjvédelmi miniszterelnöki megbízott. Emlékezetes: a készülő szabályok szerint annak, aki a jövedelméből levont tíz százaléknyi járulékot továbbra is a magánpénztárakba utaltatja, az új szabályozás életbe léptétől lényegében "nem ketyeg" az állami nyugdíj. A munkaadó által befizetett járulékot pedig nyugdíjadóvá alakítják át. 
 
A fideszes politikus fontos szempontnak nevezte, hogy ezidáig volt kötelező az a magán-nyugdíjpénztári rendszer, “ahol a nyugdíjforintokat tőzsdére vitték és kockáztatták”. Most választhatnak az emberek. Másfelől úgy látja: Magyarország visszatér ahhoz a nyugdíjrendszerhez, ami az Unió nyugati felében tizennyolc országban működik. Szintén fontos szempontnak nevezte Selmeczi Gabriella, hogy az állami nyugdíjrendszerbe visszatérők közül azoknál, akiknek nem volt hozam a magánszámlán, vagy veszteséget szenvedtek el, az állam a veszteséget pótolja, jóváírja. A reálhozammal visszatérők a hozamot adómentesen kivehetik, vagy áttehetik egy önkéntes magánpénztárba adókedvezménnyel– ismertette a feltételeket a politikus.
 
Azt mondják, eddig kötelező volt a magán-pénztári tagság, most pedig választható lesz. Valamelyest nem játék a szavakkal a szabadon választhatóságra utalás? Hiszen ki választaná ép ésszel azt, hogy elesik az állami nyugdíjától, ha a magánpénztár tagja marad?
 
“A régi rendszer áll vissza, amikor az állami rendszer garantálta a nyugdíjak száz százalékát, garantálta a nyugdíjak értékállóságát. Én azt tartom inkorrektnek, hogy 1997-ben egy olyan rendszert hoztak létre, ami Európa nyugati felében nem szokás, tehát, hogy az emberek kötelező jelleggel belépjenek a magánpénztárakba, ahol tőzsdére viszik a pénzeket” - mondta Selmeczi Gabriella.
 
A magánpénztáraktól áthozott összegeket az állami rendszerben is egyénileg nyilvántartják majd – ezt a kormányhatározat és a készülő törvény is biztosítja – mondta Selmeczi Gabriella. Hozzátette: az egyéni nyilvántartás rendszerét már az első Orbán-kormány idején elkezdték kialakítani, később a szocialista kormányok ezt leállították. A kérdésre, hogy másfél hónap alatt hogyan dolgozható ki az egyéni nyilvántartások rendszere, a miniszterelnöki megbízott úgy reagált: két külön dologról van szó. Az állami nyugdíjrendszerben ki kell alakítani az egyéni nyilvántartás rendszerét, a magánpénztáraknál viszont már létezik a tagok egyéni számlája, ahol a befizetéseket és a számla alakulását vezetik. Ezt egy az egyben átemelik az állami rendszerbe a visszalépőknél és a rajta lévő összeget az ő nevére elkönyvelik - mondta a fideszes politikus. Ez a vagyon örökölhető is lesz – a házastárs és a bejegyzett élettárs részére.
 
Visszamenőlegesen senkitől nem vesznek el nyugdíjat – szögezte le a miniszterelnöki megbízott. “Ha valaki úgy dönt, hogy ő a magánpénztári rendszerben marad, akkor addig a pontig, amíg az állami rendszer része volt – ahová fizette be a 9,5 százalékos járulékát – a most hatályos nyugdíjszabályok szerint kiszámoljuk a neki járó összeget, rátesszük az ő számlájára, minden évben inflációval valorizáljuk, és mikor nyugdíjba megy, akkor ezt az összeget megkapja, egy fillért nem fog elveszíteni” - mondta Selmeczi Gabriella. A jövőre vonatkozóan viszont döntés előtt állnak az állampolgárok a tekintetben, hogy mit választanak, maradnak-e az állami szolidaritási rendszerben, vagy pedig kiszerződnek belőle – mondta a politikus.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.