Megnyitja-e az ülést Sólyom László államfő, ha meglátja Vona Gábort gárdamellényben? Kivonul-e az MSZP-frakció? Melyek lesznek a kétharmados többséget szerző Fidesz-KDNP frakciószövetség első törvényjavaslatai?
Vona Gábor a gárdás mellényt zakója alá vette, így az MSZP-frakció sem vonult ki.
Az első kérdésre igen a válasz, hiszen Sólyom László államfő a Parlament alakuló ülésének nyitóbeszédében a választó akarat testet öltésének ünnepi érzését hangsúlyozta. Ám rögtön ezután arról szólt: rendkívüli feladatok állnak az Országgyűlés előtt, Magyarországot talpra kell állítani.
A köztársasági elnök emlékeztetett a rendszerváltás utáni első parlamenti alakuló ülésére: akkor jobb országot szerettek volna építeni, és ezt a hangulatot, akaratot szeretné átadni a mai képviselőknek.
A választók mostani felhatalmazása sokkal többre kötelezi az új kormányt, mint egyszerűen egy új ciklusra készülni. Különbnek kell lenni - tette hozzá Sólyom.
Az államfő megemlítette azt is, hogy a Jobbik révén egy radikális jobboldali párt is jelen van a Parlamentben. Bár a választók akaratából jutott be, és egyenlő a jogállása a többi képviselővel, ám nem lehet a mentelmi jog mögé bújni esetleges uszítás esetén. A Jobbiknak is be kell tartani a pártokra vonatkozó alkotmányos előírásokat.
A magyar demokráciát azonban nem minősíti, hogy van radikális párt a Parlamentben. Mindenkit a tettei minősítenek, ám minden esetben fel kell lépni a szélsőséges eszmék ellen.
Sólyom üdvözölte az LMP bejutását, mint egy környezetvédő és a jövő nemzedékek érdekeit szem előtt tartó pártot.
Az államfő többször hivatkozott a rendszerváltozás utáni első Parlamentre, az Alkotmányra, mint megvédendő értékekre - nyilván azt az üzenetet közvetítve a Fidesz számára, hogy óvatosan kezdjen kétharmados többsége birtokában alkotmánymódosításokba.
Sólyom kiemelte az oktatás, a korrupció a szegénység, és ezzel összefüggésben a roma integráció fontosságát.
Beszéde végén természetesen felkérte Orbán Viktort a kormányalakításra, amit zúgó taps fogadott..
Schmitt Pált már régen megnevezte a Fidesz házelnöknek, igaz, csak a tegnapi frakcióülésen döntöttek az alelnökök személyéről. Végül kormánypárti oldalról Lezsák Sándor, Jakab István és Latorcai János töltheti be ezt a posztot. Az MSZP Ujhelyi Istvánt, míg a Jobbik Balczó Zoltánt találta alkalmasnak erre a feladatra.
Nem sokkal három óra uán letették esküjüket az Országgyűlés képviselői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.