A magyarok méltán büszkék arra, hogy ’56-ban szembeszálltak a szovjet tankokkal, ahogy ’89-re, a vasfüggöny lebontására is. Nem lehetnek azonban büszkék az új médiatörvényre – írja a NY Times.
A cikk szerint a médiatörvény sajnálatos visszalépés egyfajta politikai cenzúra felé, amitől Magyarország a kommunista rezsimben szenvedett. „Ennek nincs helye a demokratikus Európában” – szögezi le a lap.
A médiatanács minden tagját a Fidesz jelölte, és ez a hatóság felügyeli az összes sugárzott, nyomtatott, internetes médiát. Ez a tanács dönt arról, hogy „kiegyensúlyozatlan”, „erkölcstelen” vagy „sérti-e az emberi méltóságot” egy adott médium. A tanács akár 1 millió dollár pénzbüntetéssel is sújthatja azokat, akik nem felelnek meg ezeknek a kívánalmaknak.
A Fidesz korlátozta az Alkotmánybíróság hatáskörét pénzügyi kérdésekben, így az alkotmánymódosítás szerin az AB nem vizsgálhatná Orbán tervét a nyugdíjalapok felhasználását a költségvetés kiegyensúlyozásához. A cikk megemlékezik a Költségvetési Tanács finanszírozásának megvágásáról és arról, hogy fontos felügyeleti szervekbe a párthoz lojális emberek kerültek. Orbán ezzel nem elégedett meg, kinevezett egy tanácsot, hogy újraírják a magyar alkotmányt - szól a cikk. Orbán Viktor a szovjetek elleni, és a független politikai tevékenységért folytatott küzdelemmel még a 80-as években szerzett magának hírnevet. Két évtizeddel később úgy tűnik, hogy ő és pártja elfelejtette ezeket az eszméket.
A szerző kiemeli: Orbán, akár egy régi szovjet blokk vezetője, azt mondta, „a messziről, vagy Nyugat-Európából érkező kritika nem félemlít meg bennünket”.
A magyarok nem voltak hajlandóak csendben maradni. Több újság üres címoldallal jelent meg a múlt hónapban a médiatörvény elfogadása után. A magyarok megérdemlik az erős, folyamatos nemzetközi támogatást – írja a szerző.
Orbán talán elfelejtette, de a magyar tragikus történelem megtanította az embereket, hogy a szabad sajtót - és a kormányzati ellenőrzését - nem lehet biztosra venni – fejezi be szerkesztőségi cikkét a The New York Times.
Az AFP francia hírügynökség összefoglalót közölt a magyar médiatörvény kapcsán történtekről. A hírügynökség tudósításában a magyar sajtóban megjelentekről készített körképet. Nyilvánvaló, hogy Franciaország az unió más országaihoz hasonlóan azt szeretné, hogy a magyar médiatörvény szövegét módosítsák – jelentette be Francois Baroin, a francia kormány szóvivője. Ez a törvény nem összeegyeztethető annak a sajtószabadság-eszmének az alkalmazásával, amelyet az európai szerződések mindegyike érvényesnek tekint – tette hozzá a kormányszóvivő egy keddi rádióinterjúban.
Keddi számában a Der Standard című osztrák lap is írt a magyar kormány politikájáról. A cikk írója szerint a pénzügyi piacok nyomása téríthetné el Magyarországot a populista irányvonaltól. Eric Frey vezető szerkesztő szerint a kormány gazdaságpolitikája további évekre meghosszabbíthatja az ország nyomorúságát és hosszú távra Európa peremére szoríthatja Magyarország.
Véleménye szerint bármilyen hangos is lesz a médiatörvény elleni kritika, sem az Európai Bizottságnak, sem az Európai Parlamentnek nincs eszköze valódi nyomásgyakorlásra, a nemzetközi kiközösítés pedig belpolitikailag a magyar miniszterelnöknek kedvezhet, tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.