Törvényben rögzítette a parlament a rezsicsökkentést: a hétfőn elfogadott jogszabály előírja a víz- és a szemétszállítási díjak tízszázalékos csökkentését július 1-jével.
A fideszes javaslatra elfogadott törvény alapján a díjcsökkentést kötelező feltüntetni a számlán. Ha az elmarad - és a fogyasztóvédelmi hatóság megállapítja a szerződésszegést -, a szolgáltatónak tízezer forint kötbért kell fizetnie a fogyasztónak.
A jogszabály értelmében a szolgáltatók júliustól a tavaly áprilisi ár legfeljebb 4,2 százalékkal megemelt összegének 90 százalékát kérhetik el a szemétszállításért, míg a víz- és a csatornadíjak az idén januári összeghez képest csökkennek tíz százalékkal.
Új kamarai szabályok
A Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara a jövőben területi szervezeteinek elnökei közül is választhat országos elnököt, illetve alelnököt, miután az Országgyűlés hétfőn eltörölte az ezt tiltó összeférhetetlenségi szabályt.
A parlament kormánypárti képviselők indítványára 244 igen szavazattal, száz nem ellenében döntött így, fenntartva ugyanakkor, hogy az országos főtitkári tisztségét továbbra sem töltheti be a kamara megyei elnöke.
A változtatást kezdeményezők indoklásukban arra hivatkoztak, a kamara megyei és az országos szervezete egymással szorosan együttműködik, közöttük nincs olyan érdekellentét, amely alátámasztaná a megyei elnökök országos szerepvállalásának korlátozását, ráadásul ilyen szabályozást a gazdasági kamaráknál sem alkalmaznak.
A javaslatra az ellenzékieken kívül négy kormánypárti politikus - köztük Ángyán József korábbi agrárállamtitkár - is nemmel szavazott. Az ellenzék a javaslat általános vitájában azt kifogásolta, hogy az indítványt egyvalakire szabták.
Ne kutassanak a trafikosok családfájában - kéri a kormány
A trafikpályázatok körüli botrány a parlament mai ülésének slágertémája: a kormány szerint valójában csak ellenzéki hangulatkeltés folyik, amivel megsértik a több százezer magyar kisvállalkozást, és nem hagyják, hogy a kormány megvédje a magyarok egészségét. Azt is elmondták: csupán kiragadott példák alapján állítja az ellenzék, hogy a fideszesek családtagjai és barátai nyernének. Visszatért a nyugdíjügyekben folytatott Fidesz-MSZP csörte, Cséfalvay Zoltán pedig arról beszélt: a félmillió külföldön dolgozó magyart nem illik tömegnek nevezni.
Én sem foglalkoztam önöknél rokonfakutatással, kérem, önök se tegyék ezt - mondta Fónagy János. Az államtitkár az MSZP-s Tóth Csaba interpellációjára válaszolt így - mint mondta, szerinte csupán néhány kiragadott példa alapján állítja az ellenzék azt, hogy a Fidesz közelébe került számtalan trafik.
Fónagy azt is elmagyarázta, hogy így könnyebb lesz megőrizni a magyarok egészségét, ha nehezebb lesz dohányhoz jutni, ami a közvetlen előnyökön túl milliárdokban mérhető hasznot hoz a gazdaságnak. Pedig az MSZP-s politikus ezt a témát csak futólag érintette: arról interpellált elsősorban, hogy ha 1500 településen nem nyílik trafik, mit tenne a kormány a várhatóan fellendülő feketepiac ellen, és hogy pótolnák a tízezernyi kieső munkahelyet.
A trafikokról beszélt még napirend előtt az MSZP-s Tóbiás József is. Szerinte az igazi arcátlanság az, hogy közvetlenül a pályázatok kiértékelése után adta be Lázár János a törvényjavaslatot, amely 10 százalékra emelné a kereskedelmi árrést. Rétvári Bence államtitkár reagálásként úgy fogalmazott, hogy az MSZP-nek azért fáj a trafiktörvény, mert ezzel csökken a dohányforgalom. Felemlegette azt is, hogy az MSZP-s többségű kormányok 8 ezer milliárdosról 20 ezer milliárdra emelték az államadósságot - azt már nem tette hozzá, hogy azóta ez a szám közel 25 ezer milliárdra nőtt.
Kevés olyan téma volt ma, ami nagyobb figyelmet kapott volna a trafikügyek árnyékában. Ilyen volt például a jobbikos Magyar Zoltán interpellációja a földbérleti pályázatok körüli visszásságokról, amire Budai Gyula államtitkár azzal válaszolt, hogy ha törvénytelenséget tapasztal egy képviselő, akkor feljelentést kell tennie. Az MSZP-ből Tukacs István pedig arról tett fel interpellációt: miért tűnt el a 3000 milliárdnyi, az állami kasszába áttett nyugdíjbefizetés. Soltész Miklós államtitkár válaszában inkább az MSZP-s kormányok teljesítményével foglalkozott - szerinte a szocialisták nem garantálták az emberek nyugdíját, a Fidesz viszont igen. Cséfalvay Zoltán pedig az országot elhagyó fiatalokról szóló jobbikos interpellációra azt mondta: félmillió embert ne nevezzen a képviselő tömegnek, mert ők most külföldön vannak, egyébként pedig természetes az elvándorlás folyamata egész Európában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.