Hétfőn délután háromnegyed kettő körül már el is dőlhet a hét egyik legfontosabb, Magyarországot érintő kérdése. Ekkor kell ugyanis dönteni arról, az országgyűlés napirendjén tartják-e az alaptörvény negyedik módosításáról szóló szavazást. Ha igen, akkor már az este későbbi részében voksolnak is róla, az pedig nem kérdés, hogy a kormánytöbbség akkor elfogadja a számtalan kritikát kiváltó tervezetet. Csakhogy korántsem biztos, hogy a voksolásig eljutnak. A nyomás egyre nagyobb a kormánypárton, hogy legalább ideiglenesen függesszék fel az alkotmánymódosítást, és nem a Fidesz-székház csütörtöki elfoglalása volt az igazán súlyos érv: előbb az Európa Tanács, az amerikai külügyi szóvivő, majd Viviane Reding tiltakozott, pénteken pedig már José Barroso Európai Bizottság-elnök hívta fel Orbán Viktort és küldött egy levelet a miniszterelnöknek az aggodalmairól. A Fidesz számára, ha nem szeretnének még nemzetközi felháborodást, jó menekülőút volna levenni a hétfői napirendről a szavazást, és egy ilyen javaslat a napirend-módosításra van is - csakhogy ezt a kormánypártot megelőzve az MSZP adta be. Valamilyen presztízsveszteséget tehát mindenképp el kell szenvednie a Fidesznek, az hétfőn dől el, melyiket választják a két lehetőség közül.
Nem véletlen, hogy számtalan kritikát kapott az alkotmánymódosítási terv. Egy sor olyan rendelkezést tesz ugyanis alkotmányossá, amelyet korábban törvényben próbáltak rendezni, ám az Alkotmánybíróság megsemmisítette. A tervezet alkotmányba emelné a röghöz kötés lehetőségét, a parlament kezébe adná a döntést az egyházzá nyilvánításról, büntethetővé tenné a hajléktalanok utcán tartózkodását, választási kampányt csakis a közmédiában engedne folytatni. Lehetővé tenné azt is, hogy ha az Európai Bíróság bírság megfizetésére kötelezi az államot, akkor különadót vezessenek be, és az Alkotmánybíróság felülvizsgálati jogkörét is leszűkítené.
Az első - a hagyományokkal ellentétben már a napirendi szavazásnál gépi - voksolásra tehát már kora délután sor kerül. Utána következhet a szokásos interpellációs, azonnali kérdéseket és a kérdéseket felsorakoztató két és fél óra. Késő délután kezdődhetnek a szavazások. Felvezetésképp az EU szomáliai missziójában való magyar részvételről döntenek, majd elfogadhatnak egy határozatot, amelyben kinyilvánítják, hogy támogatják, maradjon a birkózás olimpiai sport. Ezután a Malév privatizációját és a 2002-2010 közti kormányok felelősségét vizsgáló bizottság jelentéséről szavaznak.
A sajtószabadságról szóló törvény is érdekes vitákra adott okot, ennek azonban most csak a módosító javaslatairól lesz voksolás, amelyek közt egyetlen kormánypárti sincs. Utána, nyolcadik napirendi pontként jöhet az alkotmánymódosítás megszavazása, ha a hétfői programon hagyják.
Később szavaznak a bírói nyugdíjkorhatárról, és a közlekedési adminisztráció egyszerűsítéséről is. A többi törvényjavaslatnak (a szociális közműszolgáltatásról, a gyerekvédelemről, valamint a kórházak államosításával összefüggő eljárásjogi szabályokról szóló törvénytervezetek ezek) egyelőre csak a módosító indítványairól döntenek, ezek közt azonban lényeges változást hozó kormánypárti javaslat nincs.
Ha nincs miniszter, nincs szabad kedd
A hétfő este a részletes vitáké lesz, a fegyveresek szolgálati viszonya, a környezetvédelmi törvény, a fenntartható fejlődési stratégia, agrártörvények, valamint a közszolgálati tisztviselőkről szóló szabályozás kerül a késő estére bentmaradó néhány képviselő elé. Két új javaslat általános vitája is megkezdődik a várhatóan éjszakába nyúló ülésen: a finnugor népek napjáról szóló, várhatóan nem nagy vitát kiváltó határozati terv, valamint egy, a földgázellátásról és a villamos energiáról szóló törvényeket átíró indítvány, aminek a szövegét a hét utolsó munkanapján még nem ismerhettük meg.
Kedd délelőtt pedig az ülés kezdéseképp már szavaznának is erről, ahogy a finnugor népek napjáról is. Sőt, megtartják a zárószavazást a lánctartozások csökkentését elősegítő törvényről is - hogy ez miért nem fért be a hétfői szavazások közé, az is látványos történet. A határidő ugyanis az egységes javaslat benyújtására csütörtök lett volna, így viszont, hogy kedden döntenek, a péntek elég volt rá, és akkor is adták be végül; csakhogy azt már egy hete tudni lehetett, hogy mi lesz a szövegben, viszont csak most lett nemzetgazdasági miniszter, aki alá is írja mindezt. Így legalább nem lesz üres az ülésterem a keddi nap kezdetén sem, hogy muszáj lesz szavazni.
A keddi szavazásokat követően kezdődik az egészségügyet érintő törvényeknek az egészségügyi szakellátási felelősséggel kapcsolatos módosításáról szóló javaslat általános vitája. Eszerint a járóbeteg-szakellátás kapacitásainak negyedét adó, önállóan működő rendelőintézetek esetében a feladatellátást nem veszi át az állam, hanem az önkormányzatoknál marad. A javaslat kimondja, hogy ezen rendelők esetében az önkormányzatok által - február közepéig - tett nyilatkozatokat nem veszik figyelembe. A törvényjavaslat szabályozza azt a folyamatot is, amelynek révén a továbbiakban az önálló járóbeteg-szakrendelést fenntartó önkormányzat egyedi döntésével e feladatát a hozzá tartozó vagyonnal együtt az államnak átadhatja.
Szintén kedden kezdődik a nemzetbiztonsági ellenőrzés új szabályairól szóló törvényjavaslat általános vitája. A Kocsis Máté és Csampa Zsolt fideszes képviselők által jegyzett előterjesztés az indoklás szerint bevezetné a folyamatos ellenőrzési lehetőségét annak, hogy a nemzetbiztonsági ellenőrzésben érintett személy a munkakör betöltése alatt is megfelel-e a biztonsági feltételeknek.
Matolcsy-búcsúcsomag, elrejtve
Ezután jöhet annak a Pintér Sándor belügyminiszter által benyújtott javaslatnak a tárgyalása, amely három hónapra kizárná a közfoglalkoztatásból azokat az álláskeresőket, akik nem teljesítik a gyermekük tankötelezettségével kapcsolatos kötelezettségeiket, vagy nem tartják rendben lakókörnyezetüket. Utána kezdődik a 2009-2010-es nemzeti éghajlatváltozási programról szóló jelentés vitája, majd várhatóan már túl a tévéközvetítés idején, Matolcsy György még miniszterként beadott adócsomagja lesz napirenden. A 49 oldalas adócsomag, amelyről itt olvashatnak részletesen, az adórendszer szinte minden lényeges pontjába belenyúl, a személyi jövedelemadótól kezdve a sporttámogatásig, a kisadókhoz, a tranzakciós adókhoz, a cégautóadóhoz, a kisgyerekes szülők támogatásához, behozna egy olyan kaszinótámogatási rendelkezést, amely kedvezményezetti körébe tartozó kaszinó nincs Magyarországon - és a sor hosszan folytatható.
A keddi nap, és ezzel a parlamenti hét végül a felnőttképzésről és a hegyközségekről szóló tervek már megkezdett vitáinak lefolytatásával zárul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.