BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pontszámkalkulátor a neten - Kezdődhet a továbbtanulási őrület

Hivatalosan is megkezdődött a felvételi időszak, miután a mai naptól már kapható a 2007. évi felsőoktatási felvételi tájékoztató. A leendő hallgatók 68 intézmény 188 karán 2 249 szak közül választhatnak a következő tanévben. A jelentkezés határideje csakúgy, mint tavaly, február 15. lesz. A mester- és kiegészítő képzésekre március 15-ig lehet postázni a jelentkezési lapokat. Változik a jelentkezés díja: kilenc ezer forintért három helyet lehet megjelölni; minden további jelentkezés 2 000 forintba kerül. A postai jelentkezés esetén egy darab központi nyomtatványt kell használni. Kivéve a februárban induló keresztféléves képzésekre jelentkezőknek, nekik továbbra is külön „A” és „B” lapot kell kitölteniük.

Kerekes Gábor, az Országos Felsőoktatási Információs Központ vezetője elmondta: idén összesen nyolcféle kiadvány segíti a felvételizők tájékozódását. A kötetek, és a jelentkezési lapok a mai naptól vásárolhatók meg a boltokban, illetve a postahivatalokban. Fejlesztették az információs központ működtette www.felvi.hu honlapot. Már az előző felvételi időszakban is lehetőség volt internetes jelentkezés leadására. A portálon keresztül 2007. február 15-én éjfélig lehet jelentkezni. A honlapon többek között megtekinthetőek az előző évek felvételi statisztikái, illetve valamennyi meghirdetett képzés listája. Újdonság, hogy a www.felvi.hu honlapon mostantól pályaorientációs tanácsadás, jelentkezési díj kalkulátor és — a becsült érettségi pontok alapján — pontszám kalkulátor segíti a továbbtanulókat a döntésben.

A pontszámítási rendszer nem változik a jövő évben: összesen 60 szerzett tanulmányi, 60 érettségi és 24 többletpont összege adja a maximálisan megszerezhető 144-et. Változás viszont, hogy mostantól többletpont adható a szociálisan hátrányos helyzetűeknek, a gyermeküket gondozóknak és a fogyatékosoknak.

Manherz Károly, felsőoktatási szakállamtitkár vízválasztónak nevezte a jövő évi felvételi  eljárás rendjét, ugyanis a jelentkezők sorrendje határozza meg, hogy  melyik intézmény mennyi államilag támogatott helyhez juthat majd. Csökken a bölcsész-, a jogi-, az agrár-, a gazdasági- és a pedagógusképzésekben résztvevők száma. A kormány a műszaki, a természettudományos képzést preferálja, az orvosképzést pedig szinten tartja. A képzéseket a bolognai rendszer alapján  hirdették meg, újdonság, hogy nem keretszámokat, hanem minimum és maximum irányszámokat tartalmaz a felvételi tájékoztató.

A 2007 szeptemberében tanévet kezdő államilag támogatott alap- vagy mesterképzésre járó hallgatóknak 2008. szeptemberétől képzési hozzájárulást kell fizetniük. A hozzájárulás összege alapképzésben évi mintegy 105 ezer, mesterképzésben 150 ezer forint, amelytől az intézmények — az egyes szakokon — plusz-minusz 50 százalékban térhetnek el. A fejlesztési részhozzájárulás pontos összege a tájékoztató január végi pótkötetében találhatják meg a jelentkezők. Tavaly több mint 132 ezer felvételiző közül, majdnem 94 ezret vettek fel. Jövőre 56 ezer diákot vesznek fel államilag finanszírozott képzésre.

A Rektori Konferencia tegnap azt javasolta az egyetemeknek és főiskoláknak, hogy egységesen a törvényben előírt 105 ezer forintot kérjék el az alapképzésben résztvevőktől a fejlesztési részhozzájárulás bevezetésének első évében. A testület elnöke, Molnár Károly szerint nem célszerű, hogy az intézmények plusz-mínusz 50 százalékkal eltérjenek az összegtől, mert azzal azt sugallnák, hogy nem egyforma az oktatás minősége. 2008-tól az intézmények az első év tapasztalatai alapján dönthetnének a későbbi képzési összegekről. Az intézmények január első hetében döntenek arról, elfogadják-e a konferencia ajánlását.
Hiller István oktatási és kulturális miniszter korábban azt kérte a felsőoktatási intézményektől, hogy még a jelentkezési határidő, vagyis február 15-e előtt hozzák nyilvánosságra, a diákoknak az egyes szakokon pontosan mennyi fejlesztési részhozzájárulást kell majd fizetniük.

MSZP: utazási kedvezmény a levelezősöknek


A szocialista frakció három – ifjúsági, gazdasági és oktatási - szakcsoportja azt javasolja, hogy a kormány ne vonja meg a felsőoktatási intézményekben levelező és esti tagozaton tanulók utazási kedvezményét. Török Zsolt, az MSZP-frakció ifjúsági szakcsoportjának vezetője szerint az utazási kedvezménynél figyelembe kell venni az érintettek szociális körülményeit, munkaerő-piaci helyzetét. A frakció oktatási szakemberei azt javasolják, hogy a kedvezményt a főiskolai, egyetemi konzultációk, vizsgák időpontjához kössék. Török Zsolt több mint tízezerre becsülte azoknak a számát, akik esti vagy levelező hallgatóként élnek az utazási kedvezmény lehetőségével. (AS-Network - Frankó Marianna)

 

A leendő hallgatók 68 intézmény 188 karán 2 249 szak közül választhatnak a következő tanévben. A jelentkezés határideje csakúgy, mint tavaly, február 15. lesz. A mester- és kiegészítő képzésekre március 15-ig lehet postázni a jelentkezési lapokat. Változik a jelentkezés díja: kilenc ezer forintért három helyet lehet megjelölni; minden további jelentkezés 2 000 forintba kerül. A postai jelentkezés esetén egy darab központi nyomtatványt kell használni. Kivéve a februárban induló keresztféléves képzésekre jelentkezőknek, nekik továbbra is külön „A” és „B” lapot kell kitölteniük.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.