„Jelentős átalakulás előtt a labdarúgás játékos-ügynöki piaca, miután a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elfogadta a közvetítőkre vonatkozó új, 2015. április 1-jén hatályba lépő új szabályzatát" – nyilatkozta lapunknak Rippel-Szabó Péter ügyvéd. A szabályzás célja a labdarúgók átigazolásában résztvevő közvetítők, ügynökök teljes ellenőrzése és a jutalékok összegének csökkentése. Jelenleg csak az átigazolások 25-30 százalékát kötik meg engedéllyel rendelkező ügynökök közreműködésével. Jogsértés esetén az engedély nélküli ügynökök tevékenysége felett a FIFA nem képes ellenőrzést gyakorolni és szankciókat alkalmazni. A nemzetközi átigazolások esetében az ügynököknek a klubok által fizetett jutalékok átlaga a tranzakció értékének 28 százalékát teszi ki, a FIFA szerint ez jóval meghaladja az általuk nyújtott szolgáltatások értékét.
A szabályzat hatályba lépésével a jelenleg érvényes licencek hatályukat vesztik, azaz a közvetítőknek sem a nemzeti szövetség által kiadott licenccel, sem felelősségbiztosítással vagy bankgaranciával nem kell rendelkezniük. Minden olyan természetes és jogi személyre kiterjed majd az új szabályozás, akik labdarúgókat vagy klubokat képviselnek játékos- vagy átigazolási szerződések megkötése során, vagy ehhez kapcsolódóan bármilyen szolgáltatást nyújtanak. „Így valamennyi közvetítő tevékenysége a FIFA és a nemzeti szövetségek joghatósága alá tartozik majd" – hangsúlyozta Rippel-Szabó.
A szövetségeknek regisztrációs rendszert kell felállítaniuk, melyben a közvetítőket minden átigazoláskor regisztrálni kell. A bejelentés a közvetítők szolgáltatását igénybe vevő labdarúgót, klubot terheli. A közvetítőnek alá kell írna egy nyilatkozatot, melyben kötelezőként fogadja el a FIFA és tagszövetségeinek szabályzatait. A regisztráció a nyilatkozat és az írásbeli képviseleti szerződés leadásával történik, ha ez nem történik meg, az érintetteket szankcióval sújthatják.
Bővül az írásbeli képviseleti szerződés kötelező tartalma: a jogviszony formájának nevesítése mellett ki kell terjednie a közvetítő által végzett szolgáltatások leírására és a felmondás lehetőségeire is. Nem lesz kötelező szerződésminta, a kontraktus időtartama a két évet is meghaladhatja.
A szabályzat javaslati szinten előírja, hogy a közvetítő részére az egy átigazolással kapcsolatban fizetendő díjazás a játékos bruttó fizetésének vagy az átigazolási díj összegének 3 százalékát nem haladhatja meg. Fiatalkorú átigazolása esetén díjazás nem fizethető. A nemzeti szövetségek évente közzéteszik a regisztrált közvetítők nevét, az általuk közvetített tranzakciókat, az ezekért kapott díjazásokat és az esetlegesen alkalmazott szankciókat.
„A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) és a hazai piacon jelenleg tevékenykedő játékos-ügynökök szempontjából a legfontosabb kérdés, hogy az MLSZ a megkövetelt minimum előírásokon kívül támaszt-e további követelményeket" – mondta Rippel-Szabó. Így például a regisztrációhoz kötelező lesz-e valamilyen felelősségbiztosítás vagy vizsga letétele. Az eddigi nemzetközi szinten azonos jogosultságot biztosító játékos-ügynöki licenccel ellentétben az egyes nemzeti szövetségek esetleges eltérő követelményrendszere odáig is vezethet, hogy a közvetítőknek más feltételeknek kell megfelelni eltérő országokban bonyolított átigazolások esetében. A klubok és játékosok számára jelentős adminisztratív teherrel jár, hogy minden esetben alá kell íratniuk és le kell adniuk a közvetítői nyilatkozatot, a képviseleti szerződést és a közvetítőknek teljesített kifizetések adatait a szövetségekhez.
Versenyjogi kérdés
A FIFA által javasolt 3 százalékos díjmaximum kötelező alkalmazása versenyjogi kérdéseket vethet fel – emelte ki Rippel-Szabó Péter. Az ügyvéd szerint azonban úgy is lehet érvelni, hogy a licencrendszer eltörlésével a FIFA a verseny élénkítése céljából egy zárt piacot nyit meg új belépők részére. Mindazonáltal – bár a labdarúgók és a klubok alapos gondossággal kötelesek eljárni a közvetítők kiválasztása során, melynek eleget tesznek azzal, ha aláíratják a közvetítői nyilatkozatot – számos képzettséggel nem rendelkező közvetítő jelenhet meg a piacon. Az érintettek (elsősorban a játékosok) nem minden esetben tudják felmérni egy közvetítő valós képességeit és tapasztalatát. Az ügyben az angol játékos-ügynöki szövetség augusztus végén az Európai Bizottsághoz fordult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.