BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Békesi a korrupcióról: el kell bocsátani a közszférából, adócsökkentés és jó szabályok kellenek

Békesi László a Korrupt az egész világ? című konferencián úgy vélte, egyre inkább felértékelődnek a gazdaságon kívüli tényezők, így a korrupció jelenléte, mérete. Aláássa a teljesítményelvet, rontja a versenyképességet, azon kívül, hogy a morált rombolja.

A volt pénzügyminiszter szerint korrupció erősödését befolyásoló tényezők között van a verseny erősödése. A kiélezett verseny befolyásolását nem csak gazdasági eszközökkel, hanem azon kívüliekkel is megkísérelnek az élre kerülni a cégek.

Nézze meg Békesi László és Stumpf István előadásánák összefoglalóját:

Békesi három okot sorolt fel, amely befolyásolja a korrupciót.

1. Magyaroszágon a legnagyobb piaci szereplő, a legnagyobb megrendelő az állam (51 százalék az újraelosztás aránya), és

2. a legnagyobb foglalkoztató is (25%) az állam, valamint

3. az állam a szabályok megalkotója. E szabályok megváltoztatása, tartalma, megsértésüknek szankcionálása terén lehet befolyásolni, jogosulatlan előnyöket szerezni.

Az állami megrendelések megszerzése: közbeszerzések, tenderek kiírása a korrupció melegágya. A túlzott mértékű állami szerepvállalás csökkentése, értelmes racionalizáslása, a tiszta piaci viszonyok bevezetése vélhetően csökkenti a korrupciót. Ez ugyan önmagától nem szünteti meg, de nagy eséllyel csökkenti.

A több mint hétszázezres állami alkalmazásban álló tömeg túl nagy, nem lehet őket tisztességesen megfizetni, így nagy a késztetés a korrupcióra (lásd például orvosi hálapénz), ehhez ráadásul rossz szabályok társulnak. Jelentős leépítések kellene itt.

Stumpf: Aki nem korrupt, az lúzer - a Századvég elnöke szerint az erős állam legalább olyan feltétele a korrupció megelőzésének, mint az állam szerepének csökkentése, a foglalkoztatottság növelése.

A hálapénz ugyanis nem a többletmunkát, hanem a tisztességes munkavégzést honorálja, tudván, hogy a szolgáltatást nyújtó nincs rendesen megfizetve.

Reménybeli beruházás megvalósításáért rendkívül sokszor "kell" az ügyintézőket megnyerni az ügynek. Világos és szakértő szabályozás kell - ez hiányos jelenleg.

Az ösztönzésnek sok területen kell érvényesülni (hogy akik most korruptív magatartásban érdekeltek: adócsökkentés, a túlszabályozás megszüntetése (átlátható, egyszerű szabályozás), következetes szankcionálás: példamuató, világos szankciók kellenek.

Az nem megy, hogy 6-8 évig folynak bírósági ügyek, és az sem járható, hogy a különböző fokokon egymásnak ellentmondó ítéletek születnek. És az is lehetetlen, hogy a legnagyobb ügyekben nevetséges ítéleteket hoznak.

Megdöbbentő a DGS Global Research felmérésének azon adata, miszerint a válaszadók 90 százaléka úgy véli: idehaza nem lehet sikeres egy vállalkozás korrupció nélkül; több mint egyharmaduk szerint pedig itthon még lobbizni sem lehet korrupció nélkül.

A korrupció növeli a költségeket, csökkenti a befektetéseket – mondta Lőke András, a Transparency International Magyarország kuratóriumi társelnöke a  konferencián. Nemzetközi adatok mutatják: alapvetően három tényező magyarázza a korrupcóérzékelést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.