Parragh László, az MKIK elnöke korábban arról beszélt: az emberek összekeverik a kötelező regisztrációt és az önkéntes kamarai rendszert, ezért szeretnék tisztázni a helyzetet. A regisztráltak most nem vehetnek igénybe minden kamarai szolgáltatást, csak a tagsággal rendelkezők – ezt a jövőben kiterjesztenék az összes tagra.
Az elnök szerint a kereskedelmi és iparkamarák tekintélye és befolyása a gazdaságra az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt, de továbblépésre van szükség ahhoz, hogy megfeleljen az átalakult intézményrendszernek. Beszédében hivatkozott arra, hogy Németországban a kötelező tagság jól bevált rendszer, működő modell.
Parragh László korábban arról nyilatkozott lapunknak, hogy Magyarországon megérett az idő a kamarai tagság bevezetésre, és ezt a környező országok sikeresen működő kamarai rendszerévél támasztotta alá. A kötelező tagság megmutatja a kormánynak a gazdasági élet szereplőit, ugyanakkor biztonságot nyújt a vállalkozásoknak.
A küldöttek egyetértettek abban, hogy a kötelező regisztrációs rendszert úgy kell átalakítani kötelező tagsággá, hogy a jelenlegi vállalkozói terhek ne növekedjenek, a mostani 5 ezer forint fizetendő hozzájárulás pedig a kötelező kamarai tagdíj lenne. Az MKIK cserében bővíti feladatait, és minden vállalkozás azonos színvonalú, számon kérhető szolgáltatást kapna.
Nem volt egyetértés a többi napirendi pont tárgyalása során.
A küldöttgyűlésen éles vita alakult ki a területi kamarák önállóságával és a nagyvállalati kör képviseletével kapcsolatban – tájékoztatta lapunkat Szatmáry Kristóf, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke. Nyilatkozatában kiemelte: a küldöttgyűlés Parragh László előterjesztését nem támogatta, a szóbeli kiegészítését vitaanyagként elfogadta.
Elmondása szerint nem támogatják az MKIK centralizáló törekvését, továbbra is meg kell hagyni a területi kamarák önállóságát, illetve azt az igényt, hogy alulról szerveződjenek a tagképviseletek.
A BKIK elfogadhatatlannak tarják az „egy tag-egy szavazat” elvének megváltoztatását, mert annak eltolása a multik felé aránytalanságokhoz vezetne. Az MKIK javaslata szerint ugyanis ez a működési elv a multinacionális cégek javára mozdulna el. „Az egy tag-egy szavazat elv megtartása mellett a képviseleti rendszer gazdasági súly szerint épüljön fel” – áll az indítványban.
A BKIK már a május 22-ei közgyűlésé után kijelentette, ebben nem támogatja az országos szervezetet.
Parragh László szerint a kötelező kamarai tagdíjat legkésőbb 2016-ban vezetnék be, addig marad a hozzájárulás. A tagszervezetek jövőbeni működése körül azonban további viták várhatók. A kormány a kamarával kapcsolatos változásokat az MKIK javaslatai alapján teszi meg. A kérdésben nem lehet megkerülni a fővárost, bár a konszenzus még nem körvonalazódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.