Hamarosan döntés születik a kormány legutóbbi egymilliárd forintos óvodai férőhely-fejlesztési pályázatára benyújtott igényekről – közölte a parlament honlapján az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Rétvári Bence leírta, hogy a hazai forrásból biztosított keret terhére mind óvodabővítéssel, mind új óvodai férőhely kialakításával lehetett pályázni. Az államtitkár közölte, hogy az előző nevelési évben, 2013/14-ben 330 ezer volt az óvodai gyermeklétszám 378 ezer férőhelyre. Ebből az önkormányzati, állami fenntartású óvodákban 299 755 gyermek volt 342 451 helyre. A 2012/13-as évben 377 ezer férőhelyre 340 ezer gyereket írattak be.
Az adatok alapján úgy tűnik, hogy bőven van férőhely az óvodákban, azonban ahogyan erre korábban Magyar Óvodapedagógiai Egyesület (MÓE) elnöke is felhívta lapunk figyelmét, a férőhelyek területi eloszlása nem egyenletes. Fábián Katalin szerint főként Budapesten lehetnek majd ősztől férőhelygondok, vidéken pedig az északkeleti és a dél-alföldi régióban sok helyen zsúfoltság lehet. Idén tavasszal a fővárosban voltak egyes óvodák, ahol többszörös volt a túljelentkezés.
Az előző nevelési évben a korábbi államtitkár, Doncsev András azt jelezte, hogy a területi egyenetlenségeket vizsgálva 276 településen összesen 3257 óvodai férőhely hiányzik. A MÓE elnöke szerint korábban 15-20 ezres férőhelyhiány is volt.
Némileg súlyosbíthatta volna a helyzetet, ha a kötelező óvodai nevelést az eredeti tervek szerint már idén szeptembertől bevezették volna. A Fidesz-frakció azonban, szembemenve a KDNP-s oktatási államtitkársággal, megszavazta ennek egy évvel későbbi kitolását. Sőt, az LMP indítványát felkarolva lehetővé tették, hogy bizonyos feltételekkel az óvodába járási kötelezettség családi napköziben (csana) is teljesíthető. A csanákban 2013 végén 1154 szolgáltatás működött 7419 férőhellyel.
Rétvári még nem tudta megmondani, hogy jövő szeptembertől mennyi óvodai férőhely lesz, mivel a fenntartók jövő májusban is átszervezéseket hajthatnak végre. Az államtitkár közölte, hogy a 2011 és 2014 során meghirdetett uniós pályázati felhívások eredményeként összesen 152 projektet támogattak, ezek összesen 23,137 milliárd forint támogatásban részesültek. Így összesen 5693 új férőhelyet hoztak vagy hoznak létre. A már kialakított új férőhelyek száma 1981. A még tervezett bővítések 2015-ben zárulnak le. Az adatok alapján a legtöbb férőhelyet a közép-magyarországi térségben hozzák létre, 2601-et (eddig 715 készült el), a régió erre a célra 7,7 milliárd forintot kapott. Más adatok szerint 2013-tól és 2015 március végéig 15,26 milliárd forintból 4999 új férőhelyet létesítenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.