A lézer nagy energiájú fénynyaláb, amellyel a fogorvos a szájsebészeti, illetve fogászati praxisban a hagyományos és elterjedt módszereknél kíméletesebben tudja a száj vagy fogíny betegségeit kezelni. A fogászatban használatos lézerrel a beavatkozásokat sokszor pontosabban, fájdalom- és vérzésmentesen lehet elvégezni.
Sok páciens azt hiszi, hogy amikor fogszínű tömést készít neki a fogorvos, és azt polimerizációs, kék fényű lámpával megvilágítja, akkor "lézeres" tömés készül. Ez tévhit, a lézer teljesen másképp működik, használatához az orvosnak vizsgával kell rendelkeznie, a kezelés idején a rendelőben a szakszemélyzeten kívül más nem tartózkodhat. A páciensnek, az asszisztensnőnek és az orvosnak egyaránt kötelező viselnie az adott lézertípushoz előírt védő szemüveget a kezelés során. A különböző lézerkezelések többnyire csak "bizsergető" érzéssel járnak, ezért csak nagyon ritkán szükséges érzéstelenítő injekciót adni a páciensnek.
Rendelőnkben lágy lézerrel és sebészeti lézellel dolgozunk. A lágy (soft) lézeres készülékből már van az országban, s ez a lézertípus alkalmas a különböző fogászati beavatkozások (gyökértömés, foghúzás, műtét stb.) után fellépő fájdalom csökkentésére, a hámosodás meggyorsítására, afták, herpeszek gyógyulásának elősegítésére.
A sebészeti (vagy más néven: kemény) lézernek két fajtája található a XIII. kerületi osztályon. Ezek Nyugat-Európában már kezdenek teret hódítani, Magyarországon sajnos - rendkívüli hasznosságuk ellenére - magas áruk miatt nem terjedtek el. Az általunk használt egyik sebészeti lézer a szén-dioxid-lézer. Ez nagy energiával dolgozik, és különböző szájsebészeti beavatkozásokat (pl. daganatok eltávolítása, herpeszek, afták azonnali fájdalommentessé tételére) lehet vele elvégezni úgy, hogy a műtét közben és utána sincs vérzés, a sebet nem kell összevarrni, nincs utófájdalom, és sokkal gyorsabb, valamint hegmentes a gyógyulás.
A másik sebészeti lézer a diódalézer, amellyel a lakosság körében oly gyakori fogágybetegségek fájdalom-, vérzés- és komplikációmentesen kezelhetők. Például a fogak mellett - akár rossz tömés, akár nem jól záró korona, akár az életkor előrehaladtával fellépő ínysorvadás miatt - kialakuló úgynevezett fogínytasakok sterilizálására, kezelésére vagy megszüntetésére is használjuk a diódalézert. Ezzel a hagyományos módon végzett tasakműtétek (amelyek hosszadalmasak, vérzéssel, varrással, utófájdalommal, varratszedéssel járnak) elkerülhetők. Az íny visszahúzódása miatti fognyaki érzékenység, fájdalom hagyományos módon csak az ideg eltávolításával oldható meg, ám a diódalézerrel a fognyaki túlérzékenység végérvényesen megszüntethető.
Ezzel a lézertípussal különböző szájnyálkahártya-elváltozásokat, kinövéseket, daganatokat ambuláns módon, vérzés, varrás és fájdalom nélkül lehet eltávolítani. További előny, hogy nem alakul ki heg.
Hagyományos módon az elhalt, gennyes fogak gyökérkezelése hetekig-hónapokig is eltarthat, a gyökértömés után a gyökércsúcs körüli gócos elváltozást műtéttel (úgynevezett rezekcióval) lehet megszüntetni. A gyökérkezelést, -tömést és a gyökércsúcs körüli elváltozás megszüntetését a diódalézer használata egyetlen alkalom során megoldhatóvá teszi, ha megfelelőek az anatómiai viszonyok. Tehát a gyökérkezelés egyszeri, nem kell visszajárni, időtakarékos, valamint nem lép fel utófájdalom, nem dagad fel az arc.
Egyre többen vannak, akik kivehető fogpótlás, vagy a fix pótlás elkészítéséhez szükséges fogcsiszolás helyett a fogbeültetést választják. Az állcsontba beültetett műgyökér vagy implantátum berakása után összevarrjuk az ínyt, és megvárjuk az implantátum és az állcsont összecsontosodását. Pár hónappal később kerül sor az íny felnyitására, vagyis az implantátum felszabadítására, hogy a fogpótlást (korona, híd) el lehessen készíteni. Ezt a feltárást is gyorsan, vérzés nélkül lehet elvégezni a sebészeti lézerrel.
Ma már nagyon sok fogfehérítési eljárás ismeretes, de azt kevesen tudják, hogy a sebészeti diódalézerrel történő fogfehérítéssel pár perc alatt lehet a foga(ka)t több árnyalattal fehéríteni, világosabbá tenni anélkül, hogy akár a fogzománc, akár az ideg károsodna! A fogon lévő foltokat hagyományos módon csak úgy lehet megszüntetni, ha a fogorvos fogszínű tömőanyaggal tömi be ezeket. A diódalézer az egyetlen, amely a foltokat pár perc alatt kifehéríti fúrás és tömés nélkül, véglegesen. A lézerkezelésen átesett páciensek visszajelzései arra utalnak, hogy a lézerrel történő fogászati beavatkozások nemcsak a legkorszerűbbnek számítanak, hanem a legkevésbé kellemetlenek. Úgy tűnik, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is felkarolja az ügyet, s szerződést köt bizonyos lézeres beavatkozások támogatására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.