Az állami intézményi kör átlagos havi tartozása ma az ezredfordulós szint tízszerese – derül ki a Magyar Államkincstár összesítéséből. Míg 2000-ben havonta átlagosan 5,5 milliárd volt az adósságállományuk, addig ez mára 52,8 milliárd forintot tesz ki. Ez év augusztus végén pedig már a 62 milliárd forintot is meghaladta a kincstári költségvetéssel rendelkező, központi költségvetési szervek adósságállománya. Ez a júliusinál 5,74 milliárddal több.
Az 1997-ben bevezetett nettó finanszírozásnak köszönhetően az állammal szemben fennálló tartozás az összes adósságnak csak egy kis hányada: 8,2 milliárd forint. De ezek sem adójellegű tartozások, hanem a saját felügyeleti szerv, illetve a korábbi tulajdonos önkormányzat felé fennálló adósság. Ezzel szemben a kifizetetlen szállítói-szolgáltatói számlaállomány csak augusztusban több mint ötvenmilliárdra rúgott. A tartozás a 60 napon túli tartományban csaknem 24 milliárd forintot tett ki, amiből a minősített - 50 millió forintot vagy az eredeti költségvetés 3,5 százalékát meghaladó, lejárt, esedékes 60 napon túli - adósság 22,6 milliárd volt.
A tartozás 79 intézmény között oszlik meg, és ezek nagyobb része, 65,5 százaléka az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozik. Az egyetemek, iskolák, kórházak, kulturális intézmények 41 milliárdot nem tudtak a nyár végén kifizetni, körükben a minősített tartozások aránya meghaladja az 54 százalékot. Ebből a betegellátást is végző négy egyetem adóssága 7,7 milliárd, a megyei és a fővárosi önkormányzattól átvett egészségügyi intézményeké 16,8 milliárd, a városoktól átvett kórházaké 9,2 milliárd forint volt.
Ez azt jelenti, hogy az összes kórház, klinikát működtető egyetem 33,7 milliárd forinttal tartozik a beszállítóinak – döntően a gyógyszer- és orvosi eszköz-forgalmazóknak -, valamint az energiaszolgáltatóknak. Ez tízmilliárd forinttal több, mint a július végi, 23 milliárd forintot meghaladó adósság, ami arra utal, hogy igazuk lehet azoknak a szakértőknek, akik szerint az év végére akár a 60-80 milliárdot is elérheti az egészségügyi intézmények tartozása.
A kincstári biztosok tapasztalatai szerint – akiket a minősített adósokhoz rendeltek ki – is jellemzően az egészségügy, az oktatás és a rendvédelmi szerveknél jellemző az eladósodás. Az elmúlt tizenöt évben ezért összesen 66 helyen felügyelte biztos a működést, átlagosan hat hónapig. A leghosszabb ideig a Pécsi Tudományegyetemen volt szükség a biztos munkájára – közölték az Államkincstárnál lapunkkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.