A matricák ára idén nem változott, illetve nem vezettek be új díjkategóriákat. A díjköteles gyorsforgalmi úthálózat ugyanakkor bővült 2017. január 1-jétől az M86-os autóúttal és az M85-ös autóút tavaly még nem díjköteles szakaszával, így az idén mindkét út teljes hosszában csak e-matrica megváltásával használható jogszerűen. A változás miatt vezették be új termékként a Vas megyei e-matricát. (Fontos tudnivaló, hogy a megváltott matricák érvényességéről csak a NÚSZ Zrt. adhat ki tájékoztatást!)
Az útdíjfizetési szolgáltató felhívta a figyelmet arra, hogy az úthasználati jogosultságot mindig a díjköteles útszakaszra történő felhajtás előtt kell megváltani, az e-matrica megvásárlása nem jelent visszamenőleges jogos úthasználatot. Az érvényesség kezdete minden esetben a vásárlás időpontja. Az úthasználati díj elektronikus megfizetése esetén a nyugtázó értesítés szolgál igazolásként. A vásárlás után kapott ellenőrző szelvényt, illetve nyugtázó üzenetet az e-matrica érvényességének utolsó napjától számított két évig meg kell őrizni.
A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) közleménye szerint decemberben csaknem 20 ezer éves országos, és mintegy 56 ezer megyei e-matricát vettek meg az autósok elővásárlással, idén január 26-ig pedig 190 ezer éves országos és 530 ezer megyei matricát adtak el. A NÚSZ adatai szerint tavaly összesen mintegy 349 ezer éves országos e-matricát értékesítettek, ami csaknem 21 százalékkal több volt az előző évinél.
A megyei matricákból 1 millió 580 ezret vettek az autósok, csaknem 18 százalékkal többet, mint 2015-ben. A havi matricák száma csaknem elérte az 1 millió 945 ezret tavaly, ez 5,6 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. Változatlanul a heti (10 napos) e-matricából fogy a legtöbb, a szám tavaly megközelítette a 9 milliót, 6,6 százalékkal haladta meg az előző évit.
A különböző e-matricákból összesen csaknem 13 milliót értékesítettek 2016-ban, az ebből származó bevétel pedig meghaladta a 64 milliárd forintot. Az eladott matricák száma 8, a bevétel több mint 11 százalékkal emelkedett a megelőző évhez képest.
Így lehetne még több útdíj bírságot megelőzni
Magyarországon folyamatosan nő az elektronikus útdíjbevallásra alkalmas OBU fedélzeti eszközök száma, a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) adatai szerint a hazai járművek OBU-penetrációja idén augusztusra már a 97%-ot is elérte. Az egyik magyar tulajdonú útdíjbevallási közreműködő vállalat úgy látja, hogy ugyan egyre nő az útdíjfizetők tudatossága, a figyelmetlenség, valamint a rendelkezésre álló riasztási funkciók hanyagolása miatt sokan amúgy elkerülhető bírságokat kénytelenek fizetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.