BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kínos - A NASA tévedése nehezíti a Földszerű bolygók keresését

A NASA márciusban indította útnak a Kepler űrhajót, amelynek célja, hogy a Földhöz hasonló, esetleg élhető bolygókat keressen az univerzumban. A missziót azonban megnehezíti, hogy a berendezés teleszkópjában található CCD-k egy része hibás.

A Kepler feladata, hogy olyan, a Földhöz hasonló méretű bolygókat keressen, amelyek a mi planétánkhoz hasonló távolságra helyezkednek el egy távoli csillagtól, lehetővé téve a folyékony víz jelenlétét. A berendezés teleszkópja ezért a csillagok fényének változását vizsgálja, ezek az apró villanások akkor jelentkeznek, amikor egy bolygó halad el egy csillag előtt – írja a New Scientist.

Csakhogy, a NASA Nature Newsnak nyilatkozó illetékese szerint a földönkívüli élet keresését nehezíti a Kepler hibája. A szerkezetet 42 fényérzékelő chippel (CCD) szerelték fel, amelyek összesen 84 csatornán küldik az információt a Földre. Ezek közül hármat elektromos zaj terhel, így ezeken a chipeken keresztül úgy tűnik, hogy az adott csillagok fénye villog.

Ez a gyors fényváltozás pedig elég ahhoz, hogy elfedje egy a Földhöz hasonló bolygó mozgását – mondta a NASA Ames Research Center munkatársa. A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a 84 csatorna közül mindössze 3 hibás, vagyis az élhető bolygók még így is látszanak majd, igaz, lehetséges, hogy az észlelésre később kerül sor.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.