Már nem csupán a szezonális munkák során fellépő igények kielégítésére, hanem a munkaerő pótlására is egyre gyakrabban fordulnak a cégek a dolgozók kölcsönzésével foglalkozó vállalkozásokhoz. Tavaly közel 125 ezer embernek volt közvetlen kapcsolata munkaerő-kölcsönzőkkel, ami 19,8 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi szintnél „A trend nem meglepő, hiszen országos szinten már százezres nagyságrendű a betöltetlen álláshelyek száma – hangsúlyozta lapunknak Fehér Tamás, a Trenkwalder ügyvezető igazgatója. – Egyre szélesebb területen zajlik a kölcsönzött munkaerő foglalkoztatása, mivel számos cég a betöltetlen álláshelyeinek egy részére is kölcsönzött munkatársakat állít be” – tette hozzá.
A munkaerő-közvetítők és -kölcsönzők mégsem felhőtlenül boldogok. „Egyre nehezebb a szükséges munkaerő megtalálása, így a toborzás ma sokkal több időt és erőfeszítést igényel, mint akár néhány évvel ezelőtt – mondta a Világgazdaságnak Csákvári Róbert, a kölcsönzéssel és közvetítéssel foglalkozó Work Force ügyvezető igazgatója. – Ma már a betanított munkásokat is szinte egyenként kell levadászni, míg három-négy évvel ezelőtt ekkora energiát legfeljebb a vezetők kiválasztására fordítottak a munkaerő-közvetítő cégek. Számos új, innovatív eszközt kell bevetnünk, hogy eleget tudjunk tenni az ügyfelek igényeinek. A hagyományos álláshirdetések például ma már nem elég hatékonyak, ehelyett többet kell költeni a különféle online csatornákon való toborzásra. Road show-kat és egyéb személyes tájékoztatókat is szervezünk, és ha kell, kollégáink akár a gyárkapukig is elmennek, hogy műszakváltás idején felkeltsék a munkavállalók érdeklődését egy új álláslehetőség iránt” – húzta alá Csákvári.
Emiatt kérdéses, hogy a munkaerőhiányból tudnak-e valóban profitálni a HR-cégek. „Az árbevétel ugyan növekedhet, ám a tevékenység nyeresége jó esetben is szinten marad” – hangsúlyozta Fehér Tamás. A korábbi évekhez képest duplázódott a fluktuáció, ami azt jelenti, hogy akár kétszer annyi embert beléptetve is ugyanakkora bevétel keletkezik, miközben a kiválasztás költsége (HR, adminisztráció, orvosi díjak) a többszörösére ugrik. A Work Force-nál és az Adeccónál is úgy látják, hogy a jövedelmezőséget nagyban befolyásolja, hogy komoly problémákba ütközik a növekvő kereslet kielégítése, az igényeknek megfelelő munkavállalók megtalálása.
Kétszázmilliárdosra hízott a forgalom
A munkaerő-kölcsönzés mintegy ötezer munkáltatónak kínál rugalmas, az üzleti helyzetekre gyorsan reagáló megoldást. Míg 2009-ben a gazdasági válság hatására a kölcsönzött munkavállalók száma alig haladta meg a 79 ezret, a 2010-es években már folyamatosan 100 ezer felett alakult a számuk. Magyarországon közel 1100 munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó céget tartanak nyilván, ám a piac erősen koncentrált. A teljes piac tavalyi nettó árbevételének (202 milliárd forint) 28 százalékán a lista élén álló három szereplő (Prohumán, Trenkwalder, Addeco) osztozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.