BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó hír! Át lehet vinni a szendvicset a horvát határon

Éveken át sokak nyári szabadsága indult keserű szájízzel, amikor a horvátországi tengerpartra készülődők megérkeztek a közös határra és kiderült: nem vihetnek magukkal élelmiszert. Ennek most vége.

Korábban minden alkalommal kiderült: az utazók szendvicseiknek, hűtőtáskába pakolt élelmiszereiknek, az olcsóbb nyaralás reményében összekészített szalámi- és sajtkészletüknek búcsút inthetnek. Nos, jó tudni: az idén már biztosan zöld utat kapnak az uniós polgárok – így a magyarok – élelmiszeres csomagjai is.

Mostantól gond nélkül masírozhatnak át déli szomszédunk határán a korábban veszélyesnek minősített uzsonnának valók. Mint a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) megtudtuk, személyenként 10 kilogrammnyi húst, húskészítményt, tejterméket, sajtféleségeket vihetnek magukkal az utazók. Azonban érdemes észben tartani, hogy a bevihető áruk összértéke nem haladhatja meg az 1000 kunát, azaz legfeljebb 35-36 ezer forintnak megfelelő árut csomagolhatunk a poggyászunkba horvátországi utazásunkra. Nem kevés embernek lesz könnyebb így a nyaralása, hiszen a statisztikák szerint évente közel 300 ezren választjuk úti célként a horvát városokat, tengerparti üdülőhelyeket.

Turisták Horvátországban

(néhány európai országból, ezer fő)

2009 2010

Ausztria 776 810

Csehország 579 606

Franciaország 393 388

Hollandia 296 285

Lengyelország 418 454

Magyarország 298 298

Németország 1 463 1 525

Olaszország 1 058 1 018

Románia 65 58

Szlovénia 962 1 017

Összes külföldi 8 694 9 111

Forrás: Horvát Idegenforgalmi Közösség

A részletes ki- és beviteli szabályokhoz lapozzon a következő oldalra!

Az utazási szabályokat egyébként hasznos áttanulmányozni mindenkinek, aki külföldön szeretné eltölteni szabadsága napjait. A NAV éppen a napokban – az iskolai szezon zárultára időzítve – hozta nyilvánosságra utazóknak szóló tájékoztatóját. Fontos információkat találhatnak benne azok is, akik az Európai Unión belül, és azok is, akik az unión kívüli országokba szeretnének utazni, illetve onnan érkeznek haza. Ha az unión kívüli országot keresünk fel – beleértve természetesen Horvátországot is – speciális szabályokra kell figyelnünk.

- Élelmiszerek
Általános szabályként elmondható, hogy harmadik országba történő kiutazáskor nem ajánlatos magunkkal vinni nyers húst, hentesárut, hústartalmú élelmiszert, tej- és tejtartalmú terméket. Ezeknek a könnyen romlandó élelmiszereknek harmadik országba történő bevitele általában tilos, illetve szigorú feltételekhez kötött. Érdemes tehát az utazás előtt az aktuális szabályokról érdeklődni, annál inkább, mivel egy-egy ország – lásd Horvátország – időközben enyhíthet a szabályain.

- Gyógyszerek
Az Európai Unión belül való utazás során a folyamatos gyógyszeres kezelésben részesülők a kezelőorvos által előírt mennyiségű gyógyszert vihetik magukkal. Harmadik országba való utazás során is jellemzően ez a szabály érvényesül, (az egyes harmadik országok erre vonatkozó szabályairól az illetékes magyarországi diplomáciai képviseletek tudnak felvilágosítást adni).

- Háziállatok
Házi kedvencünket (kutya, macska, vadászgörény) az Európai Unión belüli utazásunk során állatútlevéllel (pet passport) vihetjük magunkkal. Az állatútlevelet a lakóhely szerint illetékes állatorvos adja ki, amennyiben az állat rendelkezik a szükséges védőoltásokkal, és azonosítását tetoválással vagy mikrocsippel oldották meg (egyes uniós országokba kizárólag csak mikrocsippel lehet az állatot bevinni).

- Vadászati, sportcélú fegyverek
Fegyverek az Európai Unión belül – valamint az Európai Unióból történő kilépés/belépés esetén is – európai lőfegyvertartási engedéllyel szállíthatók. Harmadik országba való bevitelükkel kapcsolatos szabályokról az illetékes magyarországi diplomáciai képviseletek adhatnak felvilágosítást.

Vásárlás esetén a rendőrség által kibocsátott megszerzési engedély birtokában vásárolt fegyver hozható be az EU területére. Az önvédelmi célra való behozatalt a várható beutazás, illetve átutazás helye szerint illetékes megyei (budapesti) rendőr-főkapitányság engedélyezheti.

- Kulturális javak
A kulturális javak harmadik országba, illetve az Európai Unióba való kiviteléhez a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal által kiállított engedély szükséges. A témával kapcsolatban részletes tájékoztató található a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal honlapján: www.koh.hu.

- Készpénz
Minden olyan, az Európai Unióba belépő vagy az Európai Uniót elhagyó utas, akinél 10 ezer euró vagy azt meghaladó összegű készpénz (akár különböző pénznemekben), vagy ennek megfelelő összértékű, készpénz-helyettesítő eszköz (értékpapír, kötvény, részvény, utazási csekk stb.) van, a vámhatóságnak köteles erről írásban nyilatkozatot tenni.

A hazaérkezőknek is szolgál néhány jó tanáccsal a NAV. Vannak ugyanis olyan termékek, amelyek behozatalát korlátok közé szorítják. Nem érdemes kockázatni, jó, ha ismerjük a szabályokat.

- Alkoholféleségek
Az Európai Unión kívülről (harmadik országból) Magyarországra érkező utasok személyi poggyászában vám- és adómentesen hozható be legfeljebb
– 4 liter szőlőbor
– 16 liter sör
– 1 liter 22 térfogatszázaléknál nagyobb alkoholtartalmú alkoholtermék vagy legalább 80 térfogatszázalék alkoholtartalmú nem denaturált alkoholtermék, vagy
– 2 liter 22 térfogatszázaléknál nem nagyobb alkoholtartalmú alkoholtermék, köztes alkoholtermék, pezsgő vagy egyéb bor.

- Dohánytermékek
Légi utasok esetében
– 200 db cigaretta, vagy 
– 100 db szivarka, vagy
– 50 db szivar, vagy
– 250 gramm fogyasztási dohány

Nem légi utasok esetében
– 40 db cigaretta, vagy
– 20 db szivarka, vagy
– 10 db szivar, vagy
– 50 gramm fogyasztási dohány

A dohány és alkoholtermékekre (kivéve a szőlőbor és sör) vonatkozóan a törvény a mennyiséghatáron túl további feltételt határoz meg: ezen termékeknél az említett meghatározott mennyiségi korlátok külön-külön jelentik az adómentességi értékhatár 100 százalékát. A dohány, illetve az alkoholtermék esetén a meghatározott mennyiséghatárok százalékos részarányainak együttes összege azonban nem haladhatja meg a 100 százalékot. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha például a nem repülőgépen érkező utas behoz 40 szál cigarettát, úgy vám- és adómentesség csak erre a mennyiségre adható, a további dohánytermékek után ez a kedvezmény nem jár.

- Egyéb áruk
Az említett áruféleségeken túl 300 euró, illetve légi forgalomban 430 euró értékhatárig hozható be áru vám- és adómentesen. A 15 éven aluliak pedig akár repülővel, akár más közlekedési eszközzel érkeznek, 150 euró értékhatárig hozhatnak be árut vám- és adómentesen.
A vám- és adómentesség további feltétele, hogy a behozatal
– alkalmi jellegű legyen (olyan behozatal, amely ésszerű időn belül nem egy sorozat részeként valósul meg), és
– kizárólag az utas vagy annak családtagjai személyes használatára vagy ajándék céljára szánt árucikkekből áll, és
– amelyek jellege és mennyisége nem lehet olyan, ami kereskedelmi célú behozatalra utal.

- Üzemanyag
Behozatali vámoktól mentesen hozható be (kizárólag a 17. életévüket betöltött utasok esetén) az Európai Unió vámterületére belépő járművek szabványos tartályaiban lévő üzemanyag. Ugyancsak vámmentesen hozható be hordozható tartályokban, járművenként legfeljebb 10 liter üzemanyag.

2009 2010

Ausztria 776 810

Csehország 579 606

Franciaország 393 388

Hollandia 296 285

Lengyelország 418 454

Magyarország 298 298

Németország 1 463 1 525

Olaszország 1 058 1 018

Románia 65 58

Szlovénia 962 1 017

Összes külföldi 8 694 9 111

Forrás: Horvát Idegenforgalmi Közösség Kész az új autópálya A Horvátországba tartók utazása egyéb téren is könnyebb lesz az idén: jócskán a tervezett határidő előtt ugyanis átadták az Isztriai-félszigeten a kétszer kétsávos autópálya újabb, Umagtól Kanfanarig húzódó, 50 kilométeres szakaszát. A Pula és Kanfanar közötti mintegy 30 kilométeres pályaszakaszt még tavaly júniusban adták át. Így immár 80 kilométer hosszú sztráda vezet a szlovén határtól a félsziget legnagyobb városáig, Puláig. A sztráda következő, 18 kilométeres szakaszát Kanfanar és Rogovici között várhatóan októberben adják át a forgalomnak. A tervek szerint 2014-re az isztriai gyorsforgalmi úthálózatot – az Y autópályát – teljes hosszában kétszer kétsávossá alakítják. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.