BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tankötelesség 18 helyett csak 15 évig? "Ez nemzeti katasztrófa!"

Ez nemzeti katasztrófa - mondta az InfoRádiónak Vekerdy Tamás gyermekpszichológus azután, hogy a kedden ismertetett Széll Kálmán-terv szerint jövő szeptembertől az eddigi tizennyolc helyett már csak tizenöt év lenne a tankötelezettség felső korhatára.

Meglepő, érthetetlen és értelmezhetetlen - így foglalta össze véleményét Vekerdy Tamás gyermekpszichológus az Inforádiónak arról, hogy a jövő szeptemberben életbe lépő új közoktatási törvény szerint a tankötelezettség felső korhatárát tizennyolcról tizenöt évre csökkentenék.

A szakértő szerint ez "nemzeti katasztrófa", hiszen a legtöbben tizennégy évesen fejezik be az általános iskolát, márpedig ilyen végzettséggel ma sehol a világon nem lehet elhelyezkedni. A döntés hatására csak még több lenne a munkanélküli, segélyre szoruló ember - tette hozzá.

A tizenhat éves korhatárról esetleg lehetne egyezkedni, hiszen két-három év alatt még el lehet sajátítani egy szakmát, a kedden bejelentett elképzelés azonban törvénytelen mind a magyar, mind pedig a nemzetközi jog szerint - jelentette ki Vekerdy Tamás.

A Pedagógusok Szakszervezete is elfogadhatatlannak tartja a tankötelezettség tizenöt éves életkorra történő leszállítását. Közlményük szerint ennek az elképzelésnek a végrehajtásához jelenleg nem áll rendelkezésre semmilyen iskolatípus, hiszen a hatéves korban kötelezően megkezdett tankötelezettség a nyolc évfolyamos általános iskola elvégzése után tizennégy éves életkorban befejeződik.

A szakszervezet elfogadhatatlannak tartja az elgondolást azért is, mivel lehetővé teszi, hogy akár több százezer fiatal lépjen úgy ki az iskolarendszerből, hogy nem rendelkezik semmilyen szakképzettséggel.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke viszont üdvözölte a kormány döntését. A MR1 Kossuth Rádió műsorában a szakképzés átalakításának, ezáltal olcsóbbá tételének a szükségességét hangsúlyozta a kamarai elnök. Mint mondta: egy-egy nemzedék 120 ezer gyerekéből 20 ezer semmilyen végzettségre nem tesz szert, 20-25 ezren a szakképzésbe kerülnek, ahol később lemorzsolódnak, gyakorlatilag esélyük sincs állást találni. Ők azok, akik nem szeretnének általános történelmet, irodalmat tanulni, hanem szakmát szeretnének és munkát. Nekünk az az érdekünk, hogy ők elmenjenek a szakképző iskolába, mert minél magasabb végzettséggel rendelkezik valaki, annál nagyobb esélye lesz az elhelyezkedésre – mondta Parragh László

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.