A munkaerőhiány egyre nagyobb problémát jelent Magyarországon, már olyan súlyos a helyzet, hogy a vállalatok bővülését és a gazdaság növekedését is korlátozhatja. A KSH friss adatai szerint a harmadik negyedévben az egy évvel korábbi 30 ezerről új történelmi csúcsra, 41 ezerre nőtt a betöltetlen álláshelyek száma a versenyszférában. Ez persze csak egy része lehet a ténylegesen üres helyeknek, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége úgy kalkulál, hogy valójában 100–200 ezer körül lehet a betöltetlen állások száma.
Egészen 2013 végéig átlag 15 ezer körül mozgott az a szám, ahány helyre munkaerőt kerestek a KSH adatai alapján, azóta azonban egyre nehezebben találnak megfelelően képzett dolgozókat a cégek. Szakértők szerint egyre inkább hajlandók olyanokat is felvenni, akik nem felelnek meg a korábban szükségesnek tekintett felvételi követelményeknek.
A feldolgozóiparba sorolt vállalatok 16,3 ezer betöltésre váró álláshelyet jelentettek, ez az összes 2,4 százaléka volt. Az üres álláshelyek aránya kiugró a számítógépek, elektronikai, optikai termékek gyártása területén működő vállalkozásoknál, ahol 100-ból közel öt állás várt betöltésre, ezt a textília, ruházat, bőr és bőrtermékek gyártása ágazatcsoport követte, 3,8 százalékos aránnyal.
A feldolgozóipari cégek panaszkodnak leginkább a munkaerőhiányra: 70 százalékuk tekintette ezt a növekedése fő gátjának. A szolgáltatószektorban is egyre súlyosabb a probléma: a vállalatok több mint harmadának jelent gondot a munkaerőhiány.
A KSH a foglalkoztatási csoportokat vizsgálva arra jutott, hogy a felsőfokú képzettség önálló alkalmazását igénylő foglalkozásoknál a legnagyobb az üres álláshelyek aránya. Nagyon nehéz ipari és építőipari dolgozókat találni, hiányoznak a gépkezelők, összeszerelők, járművezetők, de a szakképzettséget nem igénylő munkákhoz sincs ember. Az építőiparban a vállalatok több mint 40 százaléka panaszkodik munkaerőhiányra, ami különösen kedvezőtlen a lakásépítési hullám kezdeti fázisában.
Gépkezelők és bolti eladók kellenek
Szeptemberben a foglalkoztatók összesen 45 ezer üres álláshelyet jelentettek be a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálathoz (NFSZ), ezek 57,2 százalékának betöltéséhez igényeltek támogatást. A cégek többnyire alacsonyabb kvalifikációs igényű munkakörökre keresnek az NFSZ-en keresztül jelentkezőket, ezeknél van esély arra, hogy regisztrált álláskeresővel betölthetők. Az összes munkaerőigény 30 százaléka Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár megyékből, illetve Budapestről érkezett, a két megyében ezeket jellemzően közfoglalkoztatottakkal kívánták betölteni. Szeptemberben összesen 141,6 ezer állást tartottak nyilván az NFSZ kirendeltségein, ebből a zárónapon 98 ezer még betöltetlen volt. A nem támogatott munkákra elsősorban mechanikai gépösszeszerelőket, bolti eladókat, egyéb termék-összeszerelőket, egyszerű ipari és egyéb egyszerű szolgáltatási és szállítási foglalkozásúakat kerestek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.