"Számos jelzés érkezett a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (NDN) Zrt-hez, amely szerint a Széchenyi Programirodába érkező szerződő felektől több szervezet, illetve magánszemély is adatokat kíván gyűjteni. Sem a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, sem az NDN Zrt., sem a Széchenyi Programiroda nem hatalmazott fel adatgyűjtéssel szervezetet, illetve magánszemélyt” – derült ki az NDN Zrt. honlapjáról. Adatkérésre kizárólag a programiroda munkatársai jogosultak. A koncessziós szerződések megkötésével igyekezni kell, mert ha legkésőbb május 22-ig ez nem történik meg, akkor az a koncessziós jog elvesztését eredményezi. A nyerteseknek számos dokumentumot kell addig beszerezniük, például az eredményhirdetés napját követően kiállított erkölcsi bizonyítványt. Ráadásul öt szerződés megkötése esetén a nyertes pályázónak öt eredeti erkölcsi bizonyítványt kell átadnia. Megéri mindez a fáradtságot, hiszen becslések szerint aki három koncessziót nyert, a 12 százalékos árréssel évi 50–60 millió forint tiszta haszonhoz jut, amely a 20 évnyi koncesszió alatt egymilliárd forintot tesz ki.
A következő állomás a vámhatósági engedély beszerzése, ennek hiányában ugyanis a koncesszió elnyerése esetén sem lehet megnyitni a nemzeti dohányboltot. Ez természetesen díjköteles. „A kérelmet a koncessziós szerződés aláírását követően lehet csak benyújtani. Az elbírálásáról a vámhatóság 30 napon belül dönt” – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. Bár Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint a 12 százalékos dohány-kiskereskedelmi árrés miatt nem fog ugrásszerűen növekedni a feketegazdaság, mégis úgy tűnik, hogy az ukrán határ közelében már mozgolódnak az érintettek. A pénzügyőrök mintegy 60 millió forint értékű cigarettát foglaltak le Téglás közelében. Egy teherautóban, majd egy tanyán összesen 116 ezer doboz ukrán eredetű cigarettát találtak. A tanya hátsó udvarán több csempészetre használt, átalakított személygépkocsi is parkolt.
A parlamentben is téma volt tegnap a trafiktörvény, az MSZP például azt szerette volna elérni, hogy csak azok a rendelkezések lépjenek életbe július 1-jén, amelyek a fiatalkorúak cigarettához jutását gátolják. Ezt az illetékes bizottság elutasította. Az ellenzéki javaslat lehetővé tette volna, hogy a jelenleg cigarettát árusító nagyjából 40 ezer üzlet a jövőben is foglalkozhasson dohánytermék-kiskereskedelemmel, vagyis az nem minősülne állami monopóliumnak. Fónagy János, a gazdasági tárca államtitkára azt hangsúlyozta: nyilvános koncessziós pályázat mellett zajlott az eljárás, lebonyolítása pedig a törvényi rend betartásával, a célok figyelembe vételével zajlott. A szükséges adatokat pedig csak az eljárás lezárulta után hozzák nyilvánosságra. Ez még legalább két-három hónap, hiszen 1417 kistelepülési koncesszióra júliusig lehet pályázni, amelyeket utána még pontozni is kell.
Füstbe ment megélhetések
A Trafikkárosultak mozgalom szerint nem igaz a kormány állítása, miszerint a cigaretta kiskereskedelem 80 százalékát a multinacionális cégek bonyolítják. „A 42 ezer értékesítési pont forgalma nem egyenletes, mivel közülük 19 ezer üzlet bonyolítja a teljes dohányforgalom 90 százalékát. Ezen belül a teljes forgalom 50 százaléka pedig a kisboltokban zajlik” – közölte a Facebook közösségi oldalon a mozgalom. Hozzátették: az új szabályozás nem hoz létre új munkahelyet, ellenben a logisztikában, raktározásban dolgozókkal együtt összesen akár 15 ezer munkahely megszűnéséhez vezet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.