A nemesfém iránt azért növekszik a befektetői kereslet, mert olcsóbb az aranynál, és a Kína részéről várható fizikai vásárlás növekedése minden bizonnyal támogatást nyújt az ezüst árának. A fém az idei első negyedben 22 százalékkal drágult, az áremelkedés pedig már a kilencedik egymást követő negyedévben következett be.
Az ezüst – amelyet az elektronikai iparban használnak fel – kedden az ázsiai kereskedelemben unciánként 38,73 dollárra drágult, majd 38,64 dollárral jegyezték. Natalie Robertson, az ANZ árustratégája Melbourne-ben elmondta: jelentős keresletet érzékelnek Kína részéről az ezüst iránt, és úgy gondolják, hogy a napelemekben használt ezüst iránti igény nőtt meg. "Mivel Kína egyre inkább a megújuló energiára fókuszál, különösen a Japánban történt nukleáris válság után, valószínűleg ők az eddiginél több napelemet fejlesztenek ki"
De egyes elemzők továbbra is igen óvatosak az ezüst rendkívüli volatilitását illetően. Amikor ugyanis március közepén nagy mennyiségű alapanyagot dobtak piacra, az ezüst ára egyetlen nap alatt 5 százalékkal esett, szemben az arannyal, amely csak 2 százalékos árcsökkenést könyvelt el. Egy szingapúri kereskedő szerint Kína elsősorban ékszerek készítésére vásárol ezüstöt, de a Reuters által megkérdezett szakértő úgy tudja, hogy a kínai befektetők fedezeti célból is vásárolnak az alapvetően ipari célú fémből.
Annak ellenére, hogy a befektetői érdeklődés az ezüst iránt az utóbbi években megsokszorozódott, egyértelműen az ipari felhasználás dominálja a fehér nemesfém iránti keresletet. A teljes kereslet több mint felét a különböző feldolgozó iparágak (fotó- és filmgyártás, elektronikai ipar, forrasztó ötvözetek, katalizátorgyártás valamint egyéb iparágak) adják, és további nagyjából egy negyedéről még az ékszeripar gondoskodik.
Mindkét ágazat alapanyagigénye a gazdaság növekedésétől függ. Ennek megfelelően a globális gazdasági válság első két évében az ipari kereslet lecsökkent. Idén azonban, a világgazdaság kezdődő élénkülésével, az ipar ezüstéhsége ismét érzékelhetően erősödni fog. Jelentős keresletnövekedés tapasztalható ugyanakkor már évek óta az úgy nevezett jövő technológiáiban, amely képes arra, hogy kiegyenlítse például az ékszergyártás keresletcsökkenését, és természetesen a fotótechnikai ipar jelentős zsugorodását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.