BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Többet várnak az oroszoktól

A piac alighanem beárazta a kitermelés csökkentésének hatását, miközben izgalommal figyeli, miként éled újjá az amerikai palakínálat. Hiába tette közzé az OPEC, hogy tartja magát a tavalyi kínálatszűkítő megállapodáshoz, az árakat nem tudja kedve szerint be­folyásolni

Másfél százalékkal is estek az olajárak a nemzetközi piacokon hétfőn, a Brenté hordónként 55,8, az amerikai WTI-é 53 dollár körüli szintre ereszkedett. Az olajár amúgy már hónapok óta szűk sávban mozog, ahonnan nem tud kitörni. Ennek oka az, hogy az olajpiacot két folyamat befolyásolja. Egyrészt az exportálók szervezete (OPEC) és tizenegy más olajtermelő, Oroszországgal az élen, a múlt év végén állapodott meg a kitermelés csökkentésében, pontosabban a túlkínálat mérséklésében. Összesen napi 1,8 millió hordónyi olajat szerettek volna kivonni a piacról januártól kezdve, mintegy fél éven át. Az első hír nyomán az olaj húsz százalékkal megugrott, ám azóta egy helyben toporog. Másrészt, ahogy drágult az olaj, úgy lett egyre nyereségesebb újra az amerikai palatermelés, amelynek bővülése lényegében ellensúlyozza a többiek szándékát.

Az OPEC hétfőn tette közzé első jelentését a megállapodás óta, s ebből az derült ki, hogy a szervezet tagjai kilencven százalék feletti arányban végrehajtották a kitermeléscsökkentésből rájuk eső részt, a napi 1,2 millió barrelt. Az exportáló kartell így a múlt hónapban naponta 32,139 millió hordónyi olajat hozott a felszínre. Szaúd-Arábia arról értesítette a tagországokat, hogy nyolc éve nem látott mértékben, napi 718 ezer hordóval kevesebb olajat termelt, mint decemberben, s kitermelése ekként 9,748 barrelre csökkent. Irak, Venezuela és Irán viszont kissé növelte kínálatát. Kuvait szerint az OPEC-en kívüli exportálók csak ötven százalékban hajtották végre az alku nyomán rájuk háruló feladatot, így a szervezet tőlük többet vár.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a múlt hét végén közölt kísértetiesen hasonló adatokat, azaz az OPEC közlése nem lephette meg a piacot. Az IEA szerint a nem OPEC-országokra jutó 600 ezer barreles csökkentés fele Oroszországra jut, ám januárban a mérséklés csak százezer hordót ért el. Moszkva többet ígér, de egyben jelezte, áprilisban dönti el, hogy a fél évre szóló csökkentési egyezményt érdemesnek tartja-e a meghosszabbításra.

A Baker Hughes ügynökség friss adatai szerint a működő olajkutak száma megközelíti a hatszázat az Egyesült Államokban, ez ugyan jóval elmarad a 2014-es csúcstól, de érdemben meghaladja a tavaly nyári mélypontot. A múlt hónapban rekordszámban helyeztek üzembe fúrótornyokat, amelyek száma a 2015-ös szintnek felel meg. Ám az alacsony árak éveiben a palavállalkozások fokozták termelékenységüket, s kevesebb helyről is több olajat képesek kibányászni.

A kitermelési megállapodáshoz nem csatlakozó Egyesült Államok mellett Brazília és Kanada is többet termel, az IEA napi 750 ezer hordóra becsüli az idei növekményt. Az árakat befolyásolja továbbá, hogy szokatlanul nagy készletek halmozódtak fel, amelyek még ha apadnak is, egész évben a normális szint felett maradnak. A világgazdaság állapotától függően az IEA és az OPEC szerint is idén a vártnál talán valamivel jobban élénkül a kereslet, de a sok bizonytalanság miatt a piac inkább kivár, s ezt tükrözik az alig mozgó olajárak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.