Az OTP Banknál ugyanis azt tapasztalták, a januári készpénzfelvételi forgalom visszaesett, az ügyfelek egy része ugyanis megvárta a februárt az ATM-ek felkeresésével, hogy spóroljon.
A hitelintézeteknél egyelőre nem minden ügyfél élt a lehetőséggel.
Az OTP-nél viszont a kliensek túlnyomó többsége kérte ezt, ami érthető is azok után, hogy a bank februártól jelentősen megemelte a készpénzfelvétel díját a számlacsomagok többségében, pontosabban eltörölte a korábban akciósan alacsony tarifájú tranzakciókat.
Szintén sokan, az aktív ügyfelek háromnegyede kérte az ingyenes készpénzfelvételt az Ersténél, és a CIB-nél is több mint 100 ezren nyilatkoztak erről. A Budapest Banknál viszont csak az kliensek 42 százaléka nyilatkozott, az UniCreditnél pedig az ügyfelek valamivel több mint harmada élt a lehetőséggel.
Ami a készpénzhasználatot illeti, a különböző bankok ügyfélköre nem teljesen egyformán reagált a változásra. Az UniCreditnél például rászoktak a készpénzre, a korábbinál több alkalommal és nagyobb összegeket vesznek fel. Az Ersténél szintén nőtt a felvett készpénz mennyisége, az OTP-nél és a CIB-nél viszont a készpénzfelvételek volumene nem változott, a tranzakciók száma viszont csökkent, a Budapest Banknál szintén nem észlelték a forgalom növekedését.
Az, hogy a készpénzt most már idegen ATM-ekből is ingyenesen felvehetik az ügyfelek, szintén hozott némi mozgolódást.
Szinte minden bank tapasztalta, hogy az ügyfelei más hitelintézetek automatáit is növekvő számban veszik igénybe, ugyanakkor többen jelezték, hogy az ő ATM-jeikből is vesznek fel pénzt más bankok kliensei. Az egyetlen kivétel az OTP, amelynek olyan nagy a saját ATM-hálózata, hogy az idegen ATM-ek használata nem releváns a számára. Az idegen automatás készpénzfelvételnél eszközhasználati díjat kell fizetnie a kártyát kibocsátó banknak az ATM-et működtető hitelintézet számára, ez egyébként tranzakciónként mintegy 200-250 forinttal növeli meg egy bank költségeit a CIB tájékoztatása szerint.
A bankok számára ez valószínűleg aprópénz ahhoz képest, amekkora díjbevétel-kiesést okoz a tranzakciók ingyenessé tétele. A jegybank adatai szerint tavaly valamivel több mint 6 ezer milliárd forint értékben vettek pénzt fel kártyával, ez után csak a befizetendő tranzakciós illeték 36,3 milliárd forint körül van, de az ügyleteknek egyéb költségei is lehetnek.
Az ügyfelek általában bőven a 150 ezer forintos limiten belül maradtak, egy átlagos bankkártyával havonta körülbelül 56 ezer forintnyi készpénzt vettek fel tavaly, de ha feltételezzük, hogy főleg csak a betéti kártyákat használták készpénzfelvételre, akkor is csak 66 ezer forint környéki az átlag.
Előbbieknél sok esetben néhány ezer forint volt az alapértelmezett készpénzfelvételi limit. Az Erste a jogszabályváltozás miatt például a kártyák kétharmadánál emelte meg az összeghatárt.
Előbbieknél sok esetben néhány ezer forint volt az alapértelmezett készpénzfelvételi limit. Az Erste a jogszabályváltozás miatt például a kártyák kétharmadánál emelte meg az összeghatárt. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.