Hiába gyengébb a jen, az árfolyamgátba belépők most is 2,5 forintos árfolyamon kell törlesszék a kölcsönüket egészen addig, amíg a gyűjtőszámlán felhalmozott tartozásuk el nem fogy, jelenleg tehát nagyjából 8-9 százalékkal magasabb a részletük, mint amilyen az árfolyamgát nélkül lehetne. Valószínűleg ez is az oka annak, hogy az utóbbi hónapokban a jenhitelesek közül kevesen léptek be az árfolyamgátba. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adatai szerint februárban mindössze 94 ügyfél kérte a kedvezményt, holott januárban még 279-en léptek be a védőernyő alá. Összesen egyébként február végéig csaknem 3200 jenhiteles számára nyitottak gyűjtőszámlát, ők február végéin 74 millió forintot halmoztak fel ezeken a számlákon, ám ez, ha a jen gyenge marad, lassan el is fogy.
Erre a szakértők szerint jó esély van. A távol-keleti valuta ugyanis a japán kormány és a jegybank intézkedései miatt gyengül, ezek részeként az állampapír-vásárlások ütemét is felgyorsították. A G20 országok hétvégi találkozóján sem támadták meg Japán merész intézkedéseit, emiatt a jen hamarosan áttörheti a szimbolikus 100-as szintet a dollárral szemben.
Sőt a jen gyengülése számos szakértő szerint tartós maradhat. A UBS szakértői szerint az év végére 110-re, 2014 végére pedig 120-ra emelkedhet a keresztárfolyam.
Soros is shortolja
Soros György is a jen gyengülését várja. A magyar származású befektetési guru április elején a CNBC-nek nyilatkozva szenzációsnak nevezte a japán monetáris politikát. Mindemellett Soros azt is elismerte, ami Japán tesz, veszélyes lehet. Ha ugyanis a lakosság elveszíti a hitét az állampapírokban, az akár a jen bedőlését is eredményezheti. Soros azt sem tagadta, maga is a valuta esésére fogad, a riporter kérdésére, hogy shortolja-e a jent, azt válaszolta: úgy gondolja, a japán jegybank ég a vágytól, hogy legyenek olyanok, akik így tesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.