Csoportos létszámleépítést jelentett be a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség. (DDRFÜ), az év végén 65 állás szűnik meg a Somogy, Tolna és Baranya megye önkormányzatának tulajdonában lévő társaságnál. Egy kormányrendelet ugyanis kimondja, hogy a 2014–2020-as programozási időszakban a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) közreműködő szervezete, azaz a pályázatok kezelője és felügyelője a Magyar Államkincstár (MÁK) lesz.
Piaci információk szerint akár 500 ember is az utcára kerülhet a hét regionális ügynökségtől, hacsak nem találnak nekik máshol helyet az intézményrendszeren belül. Kerestük a Miniszterelnökséget, hogy megtudjuk, végeredményben hány szakembert kell elbocsátani, és mi lesz az ügynökségek sorsa, de tíz napja nem válaszoltak kérdéseinkre. Hasonló a csend az ügynökségeknél is.
Eddig egyedül a DDRFÜ igazgatója beszélt a helyzetről a Somogyi Hírlapban, de ennél többet ő sem akart közölni a Világgazdasággal. Mint azt a megyei lapnak elmondta, a csoportos létszámleépítést bejelentették, de ez nem volt meglepetés az érintettek számára, hiszen tavaly év vége óta tudni lehetett, hogy a regionális fejlesztési ügynökség feladatai a 2007–2014-es időszak lezárásával véget érnek. Náluk a bejelentett leépítés azokat érinti, akiknek határozott idejű szerződésük volt. Várhatóan lesz ügynökség, amelyik teljesen megszűnik, s lesz, amelyik valamilyen formában tovább tud működni. A DDRFÜ például nem zárja be a kapukat, hanem a maradék szakembergárdával már nem ellenőrző szervként működik tovább, hanem átáll a másik oldalra, azaz amennyiben a kedvezményezettek igényt tartanak rá, akkor projektmenedzsmentet végez, levezényeli a fejlesztés megvalósítását.
A folyamat illik a kormányzat centralizációs törekvéseibe. Az ügynökségeket tavaly januárban kezdték szétszedni, amikor is az államtól a megyei önkormányzatokhoz kerültek, s egy ügynökségen több megye is osztozott. Ekkor feldarabolták a szervezeteket: mindenkinek jutott valamennyi a szakemberekből.
December végétől azonban maga a funkció szűnik meg, így részben a tulajdonoskora van bízva a hogyan tovább. Az biztos, hogy az intézményrendszer átalakításával jelentkező szakemberigény némiképp felszívja a majdan kirúgottakat. Kell ember a Magyar Államkincstárhoz, de a fővárosba az irányító hatóságokhoz is, szakértő munkatársból hiány van a megújuló intézményrendszerben. Az évek óta tartó elbocsátások, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, a régi irányító hatóságok, közreműködő szervezetek megszüntetése, átalakítása ugyanis komoly hiányt hagyott maga után.
Azoknak is van esélyük, akik az államnál nem találnak helyet: a tanácsadói piac ugyan telített, de a megkérdezett vállalkozások nem utasították vissza, hogy alkalmazzanak olyanokat, akik jól ismerik az intézményrendszer helyi viszonylatait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.