A Raiffeisen elemzése szerint ma a feltörekvő piacok jelentik a globális növekedés erős motorját, ezek az országok már csaknem 80 százalékban járulnak hozzá a világgazdaság bővüléséhez. A feltörekvő piacok még 2009-ben, a válság évében is el tudtak érni némi GDP-növekedést, miközben a fejlett országokban recesszió volt. E tekintetben ugyanis a növekvő belföldi lakossági fogyasztás, valamint a vállalatok tartósan jó eredménynövekedése a meghatározó. A feltörekvő piacok exportvolumene összességében alig marad el a 2008. évi csúcseredményektől, a BRIC országok (Brazília, Oroszország, India és Kína) összesített importvolumene pedig időközben már felülmúlta az USA importadatait is, ez a belső fogyasztás élénkülésére utal. Ezen túlmenően a feltörekvő piacoknak több fejlett ipari országénál is kedvezőbb a népesség- és munkabérszerkezete, komoly fejlesztési lehetőségeket kínálnak az infrastruktúra területén, továbbá bőséges nyersanyagkészlettel, valamint sokkal biztosabb és megalapozottabb államháztartással büszkélkedhetnek.
Az értékelések szempontjából ráadásul a feltörekvő piacok részvényárfolyamai még a hatalmas növekedések ellenére is elfogadhatók, ugyanis általában még mindig a fejlett ipari országok részvényárfolyamszintjei alatt helyezkednek el. A várt eredménynövekedés előreláthatólag igazolja majd a jelenlegi árfolyamszinteket, sőt sok esetben ezeken jóval túlmutat majd – emeli ki Maier.
Mivel az egyes feltörekvő országok természetesen más és más tekintetben függnek egymástól és a nagy gazdasági térségektől, az előttük álló kihívások is különböznek egymástól. Mindez azonban Maier szerint nem befolyásolja a feltörekvő országok átlagon felüli, hosszú távú hozamkilátásait. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.