Nyerjünk a bóvliba sorolt állampapírokon – ez volt a jelszó több hazai alapkezelőnél is tavaly év végén és az idei év elején, amikor elindították új alapjaikat. Az ötlet pedig eddig be is vált, azok a befektetők, akik ezekben a konstrukciókban helyezték el a megtakarításaikat, többnyire jól jártak. Az OTP tavaly decemberben indult feltörekvő piaci kötvényalapja például indulása óta már több mint 10 százalékot szedett magára. A főleg a prémium és privát banki ügyfélkör számára létrehozott konstrukció igyekszik olyan kötvényekbe fektetni a vagyonát, amelyeket külföldi devizában bocsátottak ki, és magas lejárati hozamszinteken forognak.
Mivel a leminősítések után ez a megállapítás a magyarországi hitelpapírokra is jellemző volt, az alap főleg euróban kibocsátott hazai állampapírokat és vállalati kötvényeket vásárolt. Szintén szép nyereséget érhettek el az elmúlt néhány hónapban azok, akik a forintkötvényekbe fektető alapokat választották. A januárban 10,8 százalék körül tetőző tízéves hozamok mostanra 9 százalékosra süllyedtek, a hosszú kötvényalapok három hónapos hozamai épp ezért impozánsak. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint általában 4–6 százalék között mozognak, az Erste XL kötvényalapjánál pedig a 7 százalékot is meghaladja.
A hozamok még mindig magasak, így egyéves időtávon nézve persze a hosszú kötvényalapok többsége mínuszban, esetleg enyhe pluszban áll, a 12 hónap alatt legjobban teljesítő OTP Maxima is alig 3 százalékot szedett magára.
A jövő is bizonytalan, a szakértők szerint a jelenlegi 9 százalék körüli hozamokat egy piaci pánik pillanatok alatt feljebb lökheti, az árfolyamok zuhanását persze tompíthatja, ha a kormány megegyezik az IMF-fel, az viszont, hogy ez mikor következik be – ha egyáltalán bekövetkezik –, még nem tudható. Ami biztató, hogy a külföldi befektetők a többi feltörekvő piaci kötvénnyel együtt lelkesen vásárolják a magyar állampapírokat, közülük a legnagyobb, a Templeton pedig a napokban úgy nyilatkozott, hisz Magyarországban, és mindenképpen megtartja itteni befektetéseit.
A fentieknél alacsonyabb kockázatúak a rövid kötvényalapok. Ezek is jól teljesítettek az év első hónapjaiban, a Bamosz adatai szerint volt olyan konstrukció, amely 6 százalékosnál is magasabb hozamot ért el az elmúlt három hónapban. Mivel az ilyen alapokban lévő állampapírok hozama kevésbé ingadozik, mint a hosszú kötvényalapokban lévőké, a rövid kötvényalapok egyéves hozama is pozitív, 3–6,5 százalék között mozog. Egyes alapok, például az OTP és az Erste konstrukciói bizonyos feltételek mellett a tőkére is garanciát vállalnak.
A nemzetközi állampapírpiacon befektető alapok iránti érdeklődés is megnövekedett az utóbbi időszakban, és a hazai alapkezelőknél is egyre szélesebb a kínálat ezen a fronton. A régióban maradva, a lengyelországi alapokat is kezelő AEGON Magyarország Befektetési Alapkezelőnél lengyel kötvényalap is elérhető mind forint-, mind zlotyalapon. A forintalapú konstrukció egy korábbi régiós kötvényalap átalakításával jött létre tavaly novemberben, azóta elért hozamai pedig lényegesen magasabbak a magyar kötvényalapokénál.
A jövőre nézve is optimista az alapkezelő, legfrissebb havi jelentésében ugyanis azt írja, a lengyel kötvénypiac továbbra is igen stabil és likvid, és a befektetők vonzónak találják a 4,5–5,5 százalék közötti hozamszinteket, mivel a gazdaság erős, a banki és állami mérlegek egészségesek Lengyelországban. Szintén a feltörekvő piacok állampapírjaiba fektet a Budapest Alapkezelő GE Money feltörekvő piaci devizakötvény alapja, amely a magyar államkötvényalapoknál kockázatosabb, igaz, az elérhető hozama is magasabb lehet.
A vállalati kötvényekbe fektető alapok is megszaporodtak az elmúlt egy-két évben. Az MKB nyitotta a sort 2009-ben, majd az AEGON is indított egy feltörekvő piaci vállalati kötvényalapot 2010 legvégén, utóbbi alap az elmúlt hetekben szépen teljesít, legutóbbi portfóliójelentése szerint magasan túlszárnyalta a benchmarkját, és árfolyama szinte rakétaként lőtt ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.