Szinte a semmiből bukkant fel december közepén a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jegyzett Opimus Group Nyrt. két új, 5 százalék feletti befolyással rendelkező tulajdonosa. Ráadásul a 24,54 százalékos pakettet birtokló Cariati Holding Ltd.-ről és a 15,86 százalékos részesedésű TAC Investment Ltd.-ről a cég közleményéből nem derül ki, hol vannak bejegyezve, és kik a tulajdonosai, és ezen információkat az Opimus hatályos adatai sem tartalmazzák. Az Opten Informatikai Kft. cégadatbázisában például tulajdonosként még a Bábolna Pharma Invest Kft. szerepel, apró szépséghiba, hogy az a tulajdonosi részesedését 1997. január 1-jén eladta.
Jobb híján csak a BÉT-en közzétett tájékoztatásokra lehet hagyatkozni, ám azokkal is gondok vannak.
A CZ-Fém Fémfeldolgozó Kft. például május 6-án jelentette be, hogy eladta összes, az Opimus jegyzett tőkéjének 19,63 százalékát kitevő részvényeit, a Hidashát 51 Mezőgazdasági és Vagyonkezelő Kft. pedig július 28-án, hogy megvált 5,75 százalékos részesedésétől. Furcsa, hogy a CZ-Fém kiszállásának időpontja az Opimus tájékoztatása szerint nem ismert. A Hidashátnál ugyan közölték, hogy a tranzakciót tavaly január 16-án ütötték nyélbe, ezzel azonban az a gond, hogy a részvényadásvételeket két nappal később be kell jelenteni a társaságnak. Ám a több mint féléves mulasztás miatt sem a BÉT, sem a felügyelet nem büntetett.
Mindkét volt Opimus-tulajdonos közel áll a tavaly február végén bebukott Buda-Cash Brókerházhoz. A CZ-Fém annak címén van bejegyezve, ügyvezetője és résztulajdonosa az a Gyarmati János, aki más Buda-Cash-érdekeltségekben is tölt be vezető tisztséget, és ő maga is cégjegyzésre jogosult a brókercég nevében. A Hidashát pedig Pál Gyula, a Buda-Cash igazgatósági tagjának az érdekeltsége.Mindez azért kapcsolódhat a december közepi újabb tulajdonosváltásokhoz, mert kisbefektetők attól tartanak, a két rejtélyes offshore cég mögött egykori Buda-Cash-vezetők állnak, akik e két társaságba mentették ki az Opimusban lévő vagyonukat.
Ezt a brókercég február végi felügyeleti biztos alá rendelését, majd a felszámolás március eleji megindítását követően nem tehették volna meg, hiszen a Buda-Cash-botrányban érintettek vagyonát a hatóságok zárolták.
Akkor egyébként még a Buda-Cash tulajdonában is volt közvetlenül 5,25 százaléknyi Opimus-részvény, ami azonban mára 7,11 százaléknyira duzzadt. Mivel a Buda-Cash a felszámolása miatt értelemszerűen nem vásárolhatott, a növekmény arra utal, hogy a felszámoló talált további Opimus-részvényeket, erről azonban a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN) nem tájékoztatott. Az Opimus augusztus 19-én megjelentetett első féléves gyorsjelentésében még az 5,25 százalékos tulajdoni hányad szerepelt, a november 18-i háromnegyed évesben viszont már a 7,11 százalékos. Mindennek azért van jelentősége, mert a felszámolónak árverésre kell bocsátania az Opimus-részvényeket. Hogy erre mikor kerülhet sor, arra lapzártáig a PSFN-t tulajdonló Magyar Nemzeti Bank nem válaszolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.