BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Véget ért a kamatvágás

Folyamatosan emelkednek az állampapírhozamok. December 11-én még 5,97 és 7,48 százalék között szóródtak a referenciahozamok, a múlt hét utolsó napján már 6,05 és 7,87 százalék közé estek. A múlt csütörtöki államkötvény-aukció sem sikerült túl fényesen. Az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) összesen 50 milliárd forint értékben hirdetett meg három-, öt-, illetve tízéves államkötvényeket, ám végül csak 45 milliárdnyit adott el a délelőtti kibocsátáson, az ötéves kötvényből meghirdetett 15 milliárd forintos mennyiséget ugyanis 10 milliárdra csökkentette. A délutáni nem kompetitív tenderen is csak a meghirdetett mennyiség kevesebb mint fele, 7 milliárd forintnyi kötvény kelt el. A hozamok eközben a szeptember közepi szintre emelkedtek. A hároméves államkötvény átlaghozama 7,32, az ötévesé 7,69, a tízévesé 7,89 százalékos lett, ez 43, 55, illetve 52 bázisponttal volt nagyobb a két héttel korábbinál.

Az emelkedő hozamszint oka szakemberek szerint az, hogy egyes spekulánsok elkezdték eladni a magyar állampapírokat. „Azok a befektetők, akik kifejezetten a kamatvágási cikluson várható nyereség miatt vettek magyar állampapírokat, most, a ciklus végéhez közeledve elkezdték visszaadni azokat” – mondja Orbán Gábor, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő kötvényportfólió-menedzsere. A szakember szerint egyébként még nagyjából két 25 bázispontos enyhítésre lehet számítani, vagyis a jelenleg 6,5 százalékos alapkamat 6 százalékosra csökkenhet jövőre. Orbán feltételezését a külföldiek tulajdonában lévő állampapír-állomány változása is alátámasztja, a múlt héten ez a mennyiség az ÁKK adatai szerint ismét 2300 milliárd forint alá süllyedt.

Szintén gyengíti a magyar állampapírokat a görögországi események tanulsága. „A görög példa azt mutatja, hogy az eurózóna perifériáján lévő országok gazdasága sérülékeny. Ha egy ország túl nagy adósságot halmoz fel, az Európai Unió sem képes megvédeni” – mondja Orbán. Emellett nem tesz jót a hazai eszközöknek a forint gyengülése sem, amely az általános rossz befektetői hangulatnak köszönhető.

A magyar állampapírpiacon az elmúlt napokban tapasztalt hozamemelkedés ellenére egyébként nem kell drámára számítani. Az ÁKK jövő évi kibocsátási terveit például pozitívan értékeli a piac. Az intézménynek ugyanis, úgy tűnik, a már lehívott, de még fel nem használt IMF-hitelkeret miatt megfelelő mozgástere van ahhoz, hogy az idei második félévihez képest nem kelljen jövőre növelnie a kibocsátást.

Az állampapírok mostanában bekövetkezett leértékelődéséből egyébként profitálni is lehet. „A mostani hozamszint jó beszállási lehetőséget jelent a kötvényekbe akár kötvényalapokon keresztül is most, hogy a betéti kamatok egyre alacsonyabbak, az akciós lekötések pedig jellemzően csak néhány hónapra szólnak” – mondja Orbán. VG

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.