Richard Holberton, a CBRE európai kutatási igazgatója a részletekre kitérve jelezte, az első osztályú ingatlanok hozama az elmúlt tíz évben mintegy 70 bázisponttal volt alacsonyabb, mint egy húszéves időszakot tekintve a hosszú távú átlag; az ipari és az irodapiaci ingatlanok hozamkülönbözete szintén csökkent. Alapvetően ezek a tényezők befolyásolják a befektetők véleményét a szektor lehetséges jövőbeli megtérülését illetően.
Eközben mind az európai logisztikai szektor lehetőségeit kereső páneurópai intézményi befektetési alapok, mind a befektetők száma és mérete nőtt. Bár a szektorban általában kisebb ütemű a bérleti díjak emelkedése, a piacon a megtérülés 2001 óta másfél százalékponttal haladta meg a teljes ingatlaniparág átlagát, ez pedig meglehetősen vonzó a jelenlegi bizonytalan nemzetközi gazdasági környezetben.
A befektetésre alkalmas ingatlanok állományával kapcsolatban a CBRE leszögezi, annak gyarapodása az utóbbi években több okkal is magyarázható. Az elmúlt öt esztendő európai ipari és logisztikai piacán kötött tranzakciók megközelítőleg 20 százaléka eladás-visszabérlés jellegű ügylet volt, szemben a teljes befektetési piacon mért aránnyal, ahol a mutató 13 százalékra rúgott. Miközben a piac abszolút mérete is nőtt: a spekulatív céllal épült logisztikai ingatlanok állománya a közép- és kelet-európai régióban több mint tízszeresére emelkedett 2000 és 2008 között.
A CBRE jelentése szerint általánosságban a relatíve magas likviditás jelentős előnyt jelent a hozamok tekintetében. Ma a leginkább likvid piacokon – Franciaországban és Nagy-Britanniában – a hozamok a hosszú távú átlagokhoz képest különbözőképpen alakulnak; Londonban, Párizsban, Madridban, Barcelonában, Stockholmban és Brüsszelben legutóbbi tetőzésük után csökkenni kezdtek, míg Rotterdamban, Milánóban vagy Frankfurtban még nem egyértelmű a lejtmenetük.
Az ipari és logisztikai ingatlanok iránti érdeklődés Közép- és Kelet-Európában is erősödni látszik – kommentálta a felmérés megállapításait Borbély Gábor, a CBRE régiós elemzője. „Az elmúlt negyedévben Lengyelországban hajtottak végre egy nagy portfólióértékesítést, Horvátországban pedig egy elosztó központot adtak el. A tranzakciók volumene a régiós átlagméret kétszerese volt. Hasonló nagy logisztikai ügyletet Magyarországon utoljára egy éve láthattunk” – mondta a szakember.
Richard Holberton szerint a befektetők számára jelenleg a fő szempont az árazás felbecsülése a bérlői kereslet alakulásának és a relatív likviditás mutatóinak figyelembevételével, azaz, hogy mennyire számít jó piacnak az adott üzlet. Nem mindig egyértelmű ugyanis, hogy a jelenlegi hozammozgások a helyi különbségeket tükrözik-e likviditásban, a kereslet vagy a növekedési kilátások tekintetében. HÉ
A cég a raktározási információtechnológia fejlesztése mellett öt éven belül a duplájára növelné a logisztikai központ területét.
A cég a raktározási információtechnológia fejlesztése mellett öt éven belül a duplájára növelné a logisztikai központ területét.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.