BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bulit is kell biztosítani

Európában nincs rendezvény felelősségbiztosítás nélkül, idehaza is egyre többen kötnek ilyet.

A West-Balkánban történt hétvégi tragédia áldozatainak hozzátartozói joggal kérhetnének kártérítést a szervezőktől, az érintett cégek viszont a sajtóban megjelent cégadatok szerint nehezen tudnának komoly kárpótlást fizetni, de valószínűleg a többi hasonló rendezvényszervező társaság is így van ezzel. Biztosítást azonban az ilyen sajnálatos esetekre ők is köthetnek.

Több konstrukció is létezik, amely a rendezvényszervezőt, illetve az eseményre látogatókat védi a különböző kockázatok ellen. Ezek közül az egyik leggyakoribb a rendezvényszervezői felelősségbiztosítás – mondja Rákos Tamás, a Showrisk.hu üzletágvezetője. Aki ilyet köt, számíthat arra, hogy a rendezvény ideje alatt bekövetkező felelősségi káresemények, vagyis személyi sérülések vagy dologi kár esetén a biztosító térít abban az esetben, ha a káreseményért a szervező a felelős.

A biztosítók sokféle rendezvényre hajlandók szerződni, a nagyobb születésnapi buliktól és pár száz fős céges partiktól kezdve a sporteseményeken át egészen a többnapos, több százezer fős fesztiválokig, sőt akadnak olyan társaságok is, amelyek még az extrém rendezvények biztosítását is elvállalják. „A biztosítás díja több mindentől függ, például a látogatók számától, a rendezvény költségvetésétől, jellegétől, a fellépőktől, és persze a biztosító által nyújtott kártérítési limittől” – mondja Rákos. A minimális díj rendezvényenként 80–100 ezer forinttól indul, de egy több százezer fős, több napig tartó fesztivál esetén több millió forintot is elkérnek a biztosítók. „A nagyobb rendezvényekre jellemzően egyedileg kötnek a társaságok szerződést” – mondja Gilyén Ágnes, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) kommunikációs főosztályvezetője. A kártérítési limitet viszont jellemzően a szerződő cég szabja meg, de általában tízmillió és egymilliárd forint között mozog. A felelősségbiztosítás mellett kollektív baleset-biztosítást is lehet kötni az ilyen rendezvényekre, és létezik belépőjegybe épített baleset-biztosítás is – mondják a Generali Biztosító munkatársai.

A szakértők szerint egyre több rendezvényszervező ismeri fel, jó, ha van biztosítása, de van még hová fejlődni. A Generalinál úgy tapasztalják, egyre nagyobb biztosítási összegek iránt érdeklődnek az ügyfelek, de a penetráció európai összevetésben még alacsony. A Mabisznál úgy tudják, az Európai Unióban a bulik szinte 100 százalékára kötnek biztosítást a szervezők, a hazai elterjedésre viszont nincs adat. Az EU-ban egyébként nem azért köt mindenki biztosítást, mert jogszabály kötelezné őket erre, idehaza viszont a piaci szereplők szerint nem ártana ilyen intézkedéseket hozni. „Nincs konkrét, a részletekre kiterjedő kötelező érvényű szabályozás, ezen lehetne és kellene is változtatni, a szervezők felelősségének körülhatárolásával és ennek megfelelő jogszabályi környezettel” – javasolja Lázár István, a Groupama Garancia főosztályvezetője.

Egy a hétvégihez hasonló esetben azonban könnyen lehet, hiába volt biztosítása a szervezőnek, nem számíthat kártérítésre. „Ha a szervezők mulasztása miatt következik be a tragédia, nem biztos, hogy a biztosító fizet” – figyelmeztet Rákos. Sőt, a korábban kifizetett kártérítési összeget is visszakövetelheti, ha kiderül, a szerződött fél a kárt szándékosan vagy súlyos gondatlanságból, jogellenesen okozta. Súlyos gondatlanságnak minősülhet, ha a rendezvényt az előírt engedélyek nélkül szervezték meg, vagy azért érte baleset a résztvevőt, mert csúnyán berúgott, vagy valamilyen más bódítószert használt, esetleg figyelmen kívül hagyta a biztonsági előírásokat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.