Az úgynevezett kockázati életbiztosításoktól való idegenkedés legfőbb oka, hogy az emberek kidobott pénznek érzik a díjakat. Az ilyen biztosításokba áramló pénzek nagy részét a biztosítók valóban lenyelik, tavaly például 17,5 milliárd forintnyi díjbevételre mindössze 4,65 milliárd forintnyi kárkifizetés jutott.
Fordulatot hozhat a piacon, ha a biztosítók olyan konstrukciókat alakítanak ki, amelyek díjvisszafizetést is garantálnak. Egy ilyennel lépett most a piacra az Aegon Magyarország, amelynek Libra nevű terméke abban az esetben, ha a tartam végén a biztosított még életben van, visszafizeti a befizetett díjak teljes összegét. Ha az ügyfél időközben meghal, természetesen ennél jóval többet fizet a biztosító a hozzátartozóknak, hiszen a haláleseti szolgáltatás alsó határa 10 millió forint. Hasonló konstrukció bevezetését az ING-nél is fontolgatják, ám a biztosító szakértői figyelmeztetnek: az ilyen biztosítások díjai magasabbak a szokásosnál.
Más biztosítóknál is vannak olyan konstrukciók, amelyek visszafizetnek valamennyit a befizetett díjból, ha a biztosított a futamidő végén még életben van. Az MKB Életrevaló kockázati életbiztosítása a kockázati díjtartalékon elért többlethozamot (már ha van ilyen) és a kockázati nyereség évente megállapított mértékét fizeti vissza a futamidő végén, a K&H élet-társ terméke kármentesség esetén szintén visszaoszt valamennyit a díjakból. A Generalinál a közeljövőben tervezik egy hasonló, kármentesség esetén részleges díjvisszafizetést biztosító egészség- és baleset-biztosítás bevezetését.
n Herman Bernadett
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.