Jelentősen, majdnem 15 százalékkal növekedett a magyarországi biztosítók általános felelősségbiztosítási díjbevétele 2014 első három negyedévében – derül ki a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) adataiból.
A kilenchavi díjbevétel 20,22 milliárd forintot ért el, szemben az egy évvel korábbi 17,63 milliárddal. Az első három negyedévi díjbevétel egyébként 2010 óta folyamatosan növekszik, 2013-ig nagyából évi egymilliárd forinttal emelkedett.
Az idei, jelentős mértékű növekedés egyértelműen az új Ptk. ez év márciusi hatályba lépésével magyarázható. A törvény előírásai szerint ugyanis, ha egy adott társaság jogutód nélkül szűnik meg, a kielégítetlen követeléssel rendelkező hitelezők már érvényesíthetnek a korábbi ügyvezetőkkel, és más vezető tisztségviselőivel szembeni kártérítési igényt, ha azok a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet beálltát követően nem a hitelezők érdekeinek megfelelően jártak el. Ha a cégvezető szerződésszegéssel kárt okoz az általa vezetett társaságnak, saját vagyonával felel ezért a kárért.
Az előírások ráadásul igen széles kört érintenek: a cégvezetőkön kívül az igazgatóság, és a felügyelő bizottság tagjaira is vonatkozhatnak.
A díjbevétel-növekedési trend pedig várhatóan tovább folytatódik, hiszen az ezen a piacon aktív biztosítók véleménye szerint több területen is erős az alulbiztosítottság a piacon.
Az AIG korábban úgy nyilatkozott lapunknak: a magyar cégek – néhány kivételtől eltekintve – a felelősség típusú biztosítások kapcsán tekinthetők rendkívül alulbiztosítottnak. A társaság szerint tovább árnyalja a képet, hogy a cégek az esetek többségében nem megfelelő biztosításokat vagy csak alacsony összegre vásárolnak, amire persze csak egy kár bekövetkeztekor derül fény. Ahol pedig viszonylag magas a piaci penetráció – mint például vállalati vagyonbiztosításoknál – ott a minőséggel szemben szinte kizárólag az ár dominál.
A MentorPartner Stratégiai és Vezetési Tanácsadó Kft és a Free Association 2012 nyarán végzett felmérése hasonló eredményre jutott: eszerint a tíz főnél többet foglalkoztató magyarországi vállalatok vagyonbiztosítási lefedettsége jónak mondható, felelősség-, illetve személybiztosítással azonban még mindig kevesen rendelkeznek. A felmérés szerint a középvállalati portfólió nagyságrendileg harmadát a gépjármű-, csaknem másik harmadát a vagyon jellegű biztosítások teszik ki.
A személybiztosítások – ellentétben a lakossági szegmenssel – viszont csak töredékét, 14 százalékát adják a szegmens díjbevételeinek.
A vállalati felelősségbiztosítások piaca meglehetősen koncentrált Magyarországon. A 2012-es adatok szerint, bár a piacon 15 szereplő érdekelt, a díjbevétel 77,3 százaléka három szolgáltatóhoz – az Allianzhoz, a Generalihoz és az AIG-hez – kötődött, és egymilliárd feletti díjbevételt rajtuk kívül csak a Groupama-Garancia tudott produkálni.
Dollármilliók az összeolvadásoknál
Az értéküket tekintve tíz legnagyobb vállalati összeolvadásnál 2014-ben az Egyesült Államokban a pozíciójukat elvesztő vezérigazgatók összesen 430 millió dollár körüli végkielégítést kapnak az Equilar kutatócég tanulmánya szerint, amelyet az MTI idézett. A tanulmányt megrendelő Associated Press szerint egy átlagos amerikai háztartásnak 847 évig kellene dolgozni azért az összegért, amit a tízes listán szereplő vezérek kapnak. A listába gyűjtött, posztjukat elvesztő amerikai vezérigazgatók sorát David Pyott vezeti a gyógyszeripari Allergantól, aki 100 millió dollár értékű kompenzációt kap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.