BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vihar nagyobb kárt okozhatott, mint a dunai árvíz

Az árvíz a biztosított ingatlanokban egyelőre kevés kárt okozott. A biztosítóknak sokkal mélyebben a zsebükbe kell nyúlni a múlt heti viharok, mint a dunai árvíz miatt.

A sajtóban ugyan az árvízi pusztításról szólt az elmúlt két hét, a biztosítók azonban úgy látják, az áradó Duna közel sem okozott olyan sok kárt a javakban, mint például a viharok és a jégeső. Bár a kárbejelentések zöme még csak a jövő héten érkezik, hiszen a károk felméréséhez meg kell várni a víz levonulását, az eddigi hírek a biztosítók számára biztatóak. A lakásbiztosítási piacon vezetőnek számító Aegonhoz péntek reggel 10 óráig mindössze 195 bejelentés érkezett az árvíz miatt, a becsült kár összege 64,3 millió forint.

Összehasonlításképpen a biztosítóhoz a múlt hétfői viharkárok miatt péntek reggelig csaknem 1500 kárbejelentés érkezett, az ügyfelek által becsült kárösszeg: 140,1 millió forint. Az Allianzhoz is csak 300 árvízkáros bejelentés érkezett, miközben az elmúlt napok viharkárai miatt tízszer ennyien keresték fel a biztosítót.

A kitelepített Győrújfalut is, úgy tűnik, sikerült megvédeni az ártól, erről a településről legalábbis nem érkezett bejelentés az Aegonhoz. „Tömeges kárbejelentésre nem számítunk. Egyelőre úgy látjuk, hogy nincs szükség a kárszakértőink átcsoportosítására, az állandó létszámmal is a bejelentéstől számított 1-5 napon belül rendezni tudjuk a károkat” – közölte Vereczki András, a biztosító vezérigazgató-helyettese.

A többi biztosítónál is hasonlóak a tapasztalatok, az Unionhoz eddig néhány tucat kárbejelentés érkezett, és ugyanez a helyzet a Signalnál is. A Köbéhez sem érkezett be eddig kimagasló mennyiségű kárigény az árvízzel összefüggésben, és a társaságnál a továbbiakban sem számítanak tömeges kárbejelentésekre.

Hogy a biztosítók olcsón megúszták az árvizet, az főleg annak köszönhető, hogy piaci alapon árterületen árvíz elleni védelemre nem lehet biztosítást kötni, hiszen a biztosítások a véletlen káreseményekre szólnak, nem az évente akár többször is törvényszerűen bekövetkező eseményekre. A védekezés pedig az eddigiek alapján jól sikerült, nagyobb károkkal járó gátszakadások nem következtek be.

Az árterületen lévő épületek védelmére fordított erőfeszítés Orbán Viktor miniszterelnök szerint is meggondolandó lenne a jövőben. „Mindent megvédtünk, amit lehetett, de át kell gondolnunk, hogy mi az, amit érdemes megvédeni a jövőben. Az érintettekkel le kell ülni, meg kell egyezni, hogy nekik is jó legyen, meg az országnak is” - mondta a miniszterelnök a Kossuth Rádióban az ártéri épületekre utalva. Orbán ugyanakkor hangsúlyozva: az emberi életet mindig meg fogják óvni.
A sikeres védekezés az Erste szakértői szerint azt eredményezte, hogy magának az árvíznek az GDP-re sem lesz károk hatása. Azzal számolunk, hogy az árvízi károk a GDP 0,2 százalékát sem érik el, viszont a helyreállítási munkák ennél valamivel nagyobb mértékű termelésbővülést generálnak. Ennél fogva nem változtatunk gazdasági előrejelzésünkön” – jelentette ki Árokszállási Zoltán, az Erste Bank Hungary elemzője.

Áder javaslatai

Bírálta az Európai Unió katasztrófavédelmi intézményeinek hatékonyságát Áder János az M1 Az este című műsorában – írja az MTI. Az hárompontos javaslatcsomagot terjesztett elő a rendszer javítására. Áder szerint növelni kellene a Szolidaritási Alapból kifizetett összeg nagyságát, gyorsítani az eljárást és újabb célokra is engedélyezni kellene a kifizetést. Új pénzügyi eszközök kialakítását is felvetette Áder János, köztük kedvezményes kamatozású hitel nyújtását a bajba jutott országoknak. Azt is javasolta, hogy a regionális fejlesztési forrásokból hangsúlyosabb részt különítsenek el a megelőzésre.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.