BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem mindig térít a biztosító

Jégveszély. Az idei tél szokatlanul csapadékos volt, így megszaporodtak az ebből fakadó kártérítési igények is – egyöntetűen erről számolnak be a biztosítási piac szereplői. A korábbi években nem volt számottevő az ilyen jellegű kár, az idén azonban a nagy mennyiségű hó következtében a gépjárművekben hólecsúszásból, jégcsapleválásból bekövetkezett károk száma megemelkedett – magyarázza Vereczki András, az Aegon Magyarország vezérigazgató-helyettese. Az így keletkezett kár az autókban akár a félmillió forintot is elérheti, de a Generalinál olyan autósok is jelentkeztek már, akiknek totálkáros lett a gépkocsijuk a háztetőről lezuhanó jég és hó miatt. Általában egyébként a fényezés sérül meg a kocsikon, horpadások keletkeznek, illetve a szélvédő szokott összetörni egy-egy ilyen baleset során.

Nem mindig egyértelmű viszont, hogy ilyen esetekben ki a felelős, és honnan számíthat a károsult kártérítésre. A biztosítók beszámolója szerint a vagyonbiztosítással rendelkező épületek 70-90 százalékának felelősségbiztosítása is van, így elvileg ezek terhére rendezni lehetne ezeket a károkat. Ilyenkor viszont a biztosítók rendszerint megvizsgálják, az érintett társasház mindent megtett-e annak érdekében, hogy az ilyen eseteket elkerülje. Általában a közterület vagy az ingatlan tulajdonosa, illetve üzemeltetője felel ugyanis az ilyen jellegű károkért, kivéve, ha bizonyítani tudja, hogy minden elvárható intézkedést megtett a balesetet, kárt okozó állapot megelőzése érdekében – hívja fel a figyelmet Balázs Zsuzsanna, a Signal Biztosító lakossági vagyon- és baleset-biztosítási főosztályvezetője.

Vagyis ha a hófogó rendben volt a házon, csak az extrém mennyiségű havat már nem bírta el, esetleg még ki is írták a ház elé, hogy hó- vagy jégcsapveszély van, a pórul járt autósok hiába is próbálnak kártérítést kérni, a ház biztosítója valószínűleg nem fizet majd. Ilyenkor csak a casco biztosítás alapján kérhetnek kártérítést az összetört autó tulajdonosai. Ha meg is állapítható a felelősség, akkor sem mindig fizetnek a biztosítók. Ha például a parkoló autó a tulajdonos saját házáról lehullott csapadék miatt sérült meg, nem jár kártérítés – figyelmeztet Kaszab Attila, a K&H Biztosító üzletágvezetője. Ha pedig az előtt a társasház előtt állt a gépjármű, amelyben a károsult lakik, a biztosító a kártérítésből levonhatja a károsult tulajdoni hányadának megfelelő részt.

A házak felelősségbiztosításának terhére kérhetnek kártérítést azok a gyalogosok is, akik egy nem megfelelően letakarított, csúszós járdán balesetet szenvedtek. A kártérítés köre ilyen esetben rendkívül széles lehet: az elszakadt ruha árát, az ápolás és a gyógyszer költségét, a taxiszámlát vagy a rehabilitáció árát is át lehet hárítani a károkozóra, illetve annak biztosítójára – mondja Dériné Szabó Zsuzsanna, az MKB Biztosító kárrendezési osztályának a vezetője. A kárigényt – akár személyi sérülésről van szó, akár az autó tört össze – minden esetben az érintett ingatlan tulajdonosának, illetve üzemeltetőjének kell jelezni, méghozzá a megfelelő dokumentumokkal alátámasztva. Ezért a biztosítók azt tanácsolják, ilyen esetben érdemes a helyszínen fényképeket készíteni a járműben keletkezett kárról, esetleg rendőrt hívni, illetve személyi sérülésnél megőrizni az orvosi kezelésről szóló dokumentumokat. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.